21.03.2018-08:36:00   |  
#Veda
Nedávne zmeny v politike, ktoré sa dejú vo svete, ale i u nás, majú za následok zvýšené obavy medzi vedcami. Dezinterpretácia a vykresľovanie vedy ako politického či straníckeho názoru, ktoré dalo zákonodarcom možnosť odmietať fakty, je zásadný a naliehavý problém. Je na čase, aby ľudia podporujúci vedecký výskum a na dôkazoch založené zákony, zaujali verejný postoj a boli vypočutí.

O pochode

Iniciatíva Pochod za Vedu je inšpirovaná podobnými akciami, ktoré sa uskutočnia v mnohých krajinách okolo sveta. Sme skupina nadšencov vedy, ktorí si vzali za cieľ pozitívne propagovať vedu širokej verejnosti na Slovensku. Zámerom tohto pochodu je oslava krásy vedy vo všetkých jej smeroch a podobách a jej prínosu pre nás všetkých.

Vedecký pokrok spája celé ľudstvo bez ohľadu na jeho diverzitu – pokrok spája aj našu minulosť s dneškom a dnešok s budúcnosťou. Týmto pochodom by sme chceli prispieť k tomu, aby vedecký výskum nebol verejnosťou vnímaný ako nejaká abstraktná činnosť podivínov zatvorených v knižniciach, laboratóriách, učebniach či akadémiách. Naopak, úspechy a vedecký pokrok chceme v tento deň preniesť na námestie a poďakovať vedcom za ich neustávajúcu zvedavosť a snahu po nových poznatkoch posúvajúcich celú spoločnosť vpred.Naším cieľom je zároveň verejná podpora v oblasti dostatočného financovania vedy či zmien v školstve, ktoré by slovenským vedcom pomohli pri ich práci. Nechceme však, aby sa toto podujatie spájalo „s politikou“, aj keď štátny rozpočet a veda sú spojené nádoby. Chceme preto verejnosti ukázať aj pozitívne príklady, že nie je všetko len o peniazoch a naši vedci sú schopní urobiť mnohé významné objavy aj napriek podfinancovaniu vedy. Vzali sme si za cieľ využiť tento priestor, komunikovať úspechy slovenskej vedy v uliciach a priniesť ich tak medzi ľudí.

Veda založená na overiteľných faktoch je v dobe rôznych alternatívnych faktov a prístupov vystavená ešte väčšiemu tlaku, ako tomu bolo v minulosti. To je ďalší významný dôvod, prečo chceme prezentovať výsledky výskumov nielen v odborných publikáciách a časopisoch, ale v primeranej forme aj širokej verejnosti. Aj na to by sme radi vytvorili na našom stretnutí priestor. Veríme, že pozitívna prezentácia vedy prinesie v budúcnosti aj zmeny, ktoré zlepšia pracovné podmienky našich vedcov na úroveň, ktorú si zaslúžia.

Oficiálna stránka
Facebookový event

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok