11.05.2019-18:00:00   |   Juraj Littva
#Zem
#Názory
#Dejiny človeka
Tak čo, deťúrence, užívate si nové časti Hier o tróny? Asi by bola škoda, keby ich vám niekto… pokazil.

Teda, aby som bol presnejší, väčšina z Vás si užíva nové časti. Niektoré… nazvime ich pochybnejšie stratégie použité proti armáde nemŕtvych, boli v istých kruhoch predmetom… nazvime to kritiky.

K Bitke o Zimohrad sa ale už nemá zmysel vracať. Tá bola kritikou ubitá na smrť, poliata benzínom a podpálená. Čo však urobiť môžem, je tú nešťastnú horiacu kôpku pekne po chlapčensky… nazvime to uhasiť.

Dračie sklo

Možno si práve kladiete otázku, ako môžem ofrfľať kameň, ktorý neexistuje. Ak to robíte, srdečne gratulujem a udeľujem vám „Rád Jona Snowa“ – erb so štyrmi dýkami, jedným ryšavým bobrom v popredí a blonďatou dračou kloakou v pozadí. Nepochybne si ho zaslúžite, lebo deťúrence moje milované – nič neviete.


Dračie sklo je iba ľudový názov tohto kameňa. Jeho skutočný názov, hoci iba zriedka používaný, je obsidián, a takýto kameň skutočne existuje . Dokonca nie je obzvlášť exotický – mohol by sa pokojne dostať do rúk aj vám.

Seriálový obsidián vyzerá presne tak ako by mal –je to čierny kameň (i keď niektoré typy obsidiánu môžu mať odlišnú farbu) „sklovitého“ vzhľadu. Podobnosť so sklom nie je čisto náhodná – ide o jeden z druhov takzvaného vulkanického skla, ktoré vzniká pri rýchlom utuhnutí žeravej lávy.

A táto podobnosť nie je len vizuálna. Obsidián má podobné vlastnosti ako obyčajné sklo – ľahko tvorí ostré hrany, no môže sa rozbiť.

Obsidián je takpovediac dvojsečná zbraň. Vďaka ostrosti predstavuje takmer dokonalú zbraň, no krehkosť silne obmedzuje jeho využitie. Preto by ste obsidiánové zbrane našli skôr v rukách pravekých ľudí, ako v rukách vojaka z pokročilejšej civilizácie. V snahe predchádzať rozbitiu sa z neho štiepali predovšetkým drobnejšie alebo masívnejšie ostria, napríklad hroty šípov a kopií, dýky alebo hlavice sekier.

Presne takéto typy zbraní z dračieho skla sa objavili aj na obrazovkách, takže zobrazenie obsidiánových zbraní je pomerne realistické. Na prvý pohľad sa zdá, že nie je čo ofrfľávať. Až na dve slová – výrobný postup.

Ako ukuť sklo?

Zdôrazním to ešte raz – obsidián je kameň, presnejšie je to sklovitý kameň. Kováč, teda človek, ktorý sa venuje kovom, sa spracovaniu obsidiánu bude rozumieť asi ako bratia Cleganeovci floristike.


Ak chcete taviť obsidián, bude lepšie mať poruke skôr sklára, nie kováča. I tak budete čeliť viacerým technickým problémom, na čele ktorých stojí dáma zvaná viskozita.

Obsidiánová láva má vysokú viskozitu (ľudovo „lenivosť tečenia“), čo znamená, že ak sa obsidián roztaví, tečie len veľmi neochotne. V roku 2013 sa podarilo „tečenie“ obsidiánovej lávy zachytiť na kameru, takže si ho môžete pozrieť aj vy na videu Lannisterovskej Lancasterskej univerzity (zábery obsidiánovej lávy začínajú v čase 0:38).



Naliatie obsidiánovej lávy do formy by mohlo trvať niekoľko desiatok minút až celé hodiny, počas ktorých by ho bolo nutné sústavne udržiavať v rozžeravenom stave. Niečo také je priam nadľudská úloha. Ak ste znalí angličtiny a zaujíma vás, aké trampoty by sprevádzajú odlievanie obsidiánu, môžete si pozrieť toto video:



Ja z neho vypichnem len pár kľúčových bodov:

1. K roztavenému obsidiánu by bolo nutné pridať prímes uľahčujúcu jeho tečenie (vynára sa otázka, či by obsidián s prímesou bol ešte akceptovateľným materiálom na penetráciu Bielych chodcov).

2. Farba obsidiánu by sa po odliatí zmenila z čiernej na hnedú, pripomínajúcu farbu pivných fliaš (mrzutý geológ schvaľuje).


3. Výsledná zbraň by mala súdržnosť malomocného epileptika na kolotoči.

Možno by ste moje námietky chceli odbiť tým, že lord Gendry Áryoprobátor je majstrovský sklár a s obsidiánom to jednoducho vie. V takom prípade by však obsidiánové zbrane v seriáli museli vyzerať inak. Farba i tvar odliatych obsidiánových zbraní by sa markantne líšil od zbraní, ktoré ste videli na obrazovkách. Naši (anti)hrdinovia sú totiž vyzbrojení zbraňami zo štiepaného obsidiánu.

Ako skrotiť draka

Štiepanie je najspoľahlivejší, najjednoduchší a tisícročiami overený spôsob ako z obsidiánu vytvarovať zbraň.

Vďaka svojej krehkosti a lastúrnatému lomu je z obsidiánu možné odlamovať tenké lupienky materiálu. Opatrným odštepovaním týchto lupienkov môžete z kameňa vytvarovať želanú zbraň s extrémne ostrou čepeľou. (Z obsidiánu dokonca možno vyrobiť skalpely ostrejšie než klasické oceľové.) Vyspelejšie civilizácie tento spôsob opracovávania kameňov zvyčajne „zabudnú“, takže Gendry by si so štiepaním obsidiánu zrejme nevedel dať rady a po rozumy by musel chodiť k Divokým.

Vám ale už určite nástojčivo vŕta v hlave jedna otázka. Ako viem, že seriálové zbrane boli vyrobené štiepaním? Na to nemusíte byť nijaký expert. Štiepané obsidiánové zbrane majú nezameniteľný vzhľad vďaka tomu, že sú pokryté stopami po štiepaní.

Takže štiepanú zbraň zbadáte ľahšie než CELÚ ZASRANÚ FLOTILU LODÍ Z VÝŠKY NIEKOĽKÝCH STOVIEK METROV.

Je nad Slnko jasnejšie, že tvorcovia Hry o tróny si dali záležať na tom aby zbrane z dračieho skla vyzerali čo najvierohodnejšie. Preto je náramná škoda, že pri výrobnom postupe týchto zbraní to dali „na Brana“ a realizmus vyhodili von oknom.


Ale také je už asi televízne pravidlo: „Každý realisticky znázornený jav musí byť vyvážený aspoň jednou totálnou koninou.“ A to je dobre, lebo ináč by som nemal na čo frfľať. A poznáte to príslovie - Život bez frfľania je ako Hra o tróny bez klátenia.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok