17.02.2014-07:49:00   |   Tomáš Búran
#In tech
#Veda
Teoretický fyzik Dr. Michio Kaku v roku 2011 vystúpil na konferencii Global Competitiveness Forum v Saudskej Arábii. Podľa neho sme svedkami prechodu našej civilizácie na celkom novú úroveň.Úrovne civilizácií*

Úroveň 1 - civilizácie dokážu ovládať energiu celej planéty, ktorú obývajú. Ovládajú počasie, oceány, sopky a zemetrasenia.
Úroveň 2 - civilizácie ovládajú energiu hviezd a hrajú sa s nimi. Tieto civilizácie sú v princípe nesmrteľné. Nič známe našej súčasnej vede nedokáže civilizáciu tejto úrovne zničiť. Upravujú a menia doby ľadové, odkláňajú meteority. Môžu sa presunúť k inej ako materskej hviezde alebo rozžiaria svoju vlastnú.
Úroveň 3 - je galaktická. Civilizácie tejto úrovne ovládajú energiu celej galaxie. Dokážu ovládať aj tzv. Planckovu energiu. Je to typ energie, pri ktorej sa vesmír stáva nestabilným – začne sa variť. Planckova energia má hodnotu 1,2209 . 1019 GeV, čo je približne biliardakrát viac, než energia Veľkého hadrónového urýchľovača v Cerne. Je možné, že červie diery a portály do iných dimenzií otvárajú práve civilizácie tejto úrovne.
Úroveň 4 – najvyššia úroveň, civilizácia ovláda temnú energiu, ktorá tvorí asi 73 % celého vesmíru.

Naskytá sa teda otázka: Akú úroveň civilizácie sme dosiahli my?

Dosiahli sme úroveň 0,72. Dr. Michio Kaku predpokladá, že približne v roku 2100 sa z nás stane civilizácia úrovne 1. Prečo sme však vo vesmíre ešte žiadne civilizácie typu 1, 2, 3 a ani 4 nenašli? Možno hľadáme na nesprávnom mieste. Možno sme vo vesmíre úplne sami a pozemský život je naozaj výnimočný. Ale je tu ešte jedna závažná možnosť. Inteligentné civilizácie nedokážu prejsť na úroveň 1 a vyššie.S každým vedeckým a technologickým pokrokom totiž prichádza aj riziko zničenia sa. Spoznali sme jadrovú energiu a vyrobili sme jadrové elektrárne, ktoré zásobujú mestá energiou, ale aj jadrové zbrane, ktoré mestá behom sekundy zničia. Prechod našej civilizácie na úroveň 1 sa môže stať osudným krokom.

Technologická evolúcia

Je možné, že sme náš prírodný evolučný vývoj zastavili. Život sa vyvíjal postupným prispôsobovaním sa. Teraz si však prírodu postupne prispôsobujeme svojim potrebám. Preto sa pomocou samotnej evolúcie, ktorá prebieha prírodným výberom, z nás pravdepodobne civilizácia vyššej úrovne nevyvinie. Zmeníme ju na takú pomocou technológií. Technologická evolúcia nahradí biologickú.

Už dnes sme svedkami robotizácie a automatizácie práce a vylepšenia človeka pomocou technológií. Budeme sa snažiť čím ďalej, tým viac vylepšiť samých seba. Deje sa to už teraz. Každý deň so sebou nosíme inteligentné mobilné zariadenia s rozličnými funkciami. Onedlho ich nebudeme nosiť len vo svojich vreckách, ale začneme si ich vkladať do vlastných tiel. Pomaličky svoje orgány nahradíme robotickými. Staneme sa silnejšími, informovanejšími, odolnejšími a omnoho viac prepojení s ostatnými ľuďmi.

Choroby pre náš tiež nebudú žiadnym problémom. Budeme sa liečiť pomocou moderných nanobotov, ktoré vírusy či iných pôvodcov ochorení zneškodnia. Choroby ako chrípka, rakovina, kašeľ a rôzne zápaly sa vytratia. Už v roku 2012 vedci z Wissovho inštitútu Harvardskej univerzity vytvorili nanoboty, ktoré cielene útočia na rakovinové bunky – zatiaľ len v skúmavke. Začnú nám vypovedať službu naše vnútorné orgány? Žiadny problém! Pomocou 3D tlačiarne si vytlačíme nové. Prídeme o končatiny alebo zmyslové orgány? Transplantujeme si robotické, ktoré budú spoľahlivejšie, silnejšie a kvalitnejšie.


-


Hugh Herr buduje novú generáciu bionickej končatiny a robotickej protézy. V Marci 2014 mal prednášku v TED.
2045 initiative

Ruský miliardár Dmitrii Itskov v roku 2011 založil projekt 2045 Initiative. Má totiž jeden sen – stať sa nesmrteľným. Cieľom iniciatívy je vytvoriť robota, do ktorého človek vloží svoje vedomie. Vďaka bohatstvu a lákavým projektom Itskov "loví" aj iných miliardárov, ktorí by mali pomôcť s financovaním jeho projektu.


-


„Máme 2 základné výzvy. Pochopiť ľudský mozog a porozumieť povahe ľudského vedomia, pričom to druhé považujem za výrazne ťažšie. Ak pochopíme vedomie, tak nás už nič vo vesmíre nemôže prekvapiť. Mozog každého z nás má vo vonkajšom svete k dispozícii dáta, ktoré mu poskytujú zmyslové orgány a z nich potom skladá vedomie dohromady. Ak prídeme na to ako, máme v podstate vyhrané.“


Do roku 2020 plánuje vytvoriť tzv. avatary, ktoré budú riadené rozhraním mozog – počítač. Budeme ich môcť použiť v nebezpečnom teréne pre záchranné akcie, rehabilitáciu postihnutých pacientov alebo pre obnovenie stratených zmyslov. Rok 2045 by mal byť prelomom ľudstva. Bude vytvorený Avatar, ktorý bude môcť prijať vedomie človeka. Na stránkach 2045 Initiative sa píše: „Nezávislé myslenie dostane nové telo s možnosťami ďaleko presahujúcimi obyčajného človeka. Dorazí nová éra ľudstva."

Americký vynálezca a expert na umelú inteligenciu Ray Kurzweil predpokladá, že technologický pokrok bude naďalej postupovať vo vývoji podľa Moorovho zákona. Z neho plynie približne dvojnásobné zrýchlenie počítačov každých 18 mesiacov. „Počítam, že za necelých 20 rokov sa o náš imunitný systém budú starať milióny nanobotov. Úplne sa vytratia aj tie najzávažnejšie choroby,“ povedal Kurzweil počas konferencie Global Futures 2045 International Congress v New Yorku.Tento projekt však vytvára mnohým ľuďom vrásky na tvári. Čo sa stane, ak do Avatara človek presunie svoje skúsenosti a spomienky, ale morálne hodnoty a city nie? Hrozí, že vzniknú prakticky nesmrteľné monštrá, ktoré budú môcť zabíjať a ničiť bez pocitu viny, ľútosti či hanby.

Tak prežijeme, alebo nie? Fakt, že sme vo vesmíre ešte nenašli inteligentný život, by nám mal byť výstrahou. Albert Einstein povedal, že technologický a vedecký pokrok sa vyvíja ohromnou rýchlosťou, avšak morálna vyspelosť za týmto pokrokom zaostáva. Ak dosiahnutie prvej úrovne prežijeme, bude to znamenať, že naša morálna vyspelosť a uvedomelosť zvíťazila. Naše bádanie tým ale neskončí. Po dosiahnutí úrovne 1 budeme môcť posielať na iné planéty inteligentné droidy, ktoré začnú pretvárať ich atmosféru a prírodu tak, aby sme v nej mohli prežiť. Začneme osídľovať vzdialené kúty nášho vesmíru a budeme sa snažiť ovládnuť energiu hviezd. Budeme sa blížiť k civilizácii úrovne 2.
Buďme pripravení, pretože jeden veľký zlom možno príde už za našich životov.

Tento článok sme vám priniesli v spolupráci s Exsisto Sapiens.


-

Ak sa Vám článok páčil, prosíme, podporte ho v hlasovaní na stránke vybrali.sme.sk - ďakujeme :)

-

Poznámky
* podľa tzv. Kardašovovej škály

-

Zdroje:

http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/michio-kaku-o-civilizacich-ve-vesmiru
http://sk.wikipedia.org/wiki/Planckove_jednotky
http://knm.szaa.org/?q=node/78
http://www.sciencemag.org/content/335/6070/831.abstract
http://www.ted.com/talks/hugh_herr_the_new_bionics_that_let_us_run_climb_and_dance#t-135607
http://fortune.com/2013/04/04/5-billionaires-who-want-to-live-forever/
http://2045.com/ideology/
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ray_Kurzweil
http://cs.wikipedia.org/wiki/Moore%C5%AFv_z%C3%A1kon
http://gf2045.com/
https://www.youtube.com/watch?v=c6AC0GMET5Y

Obrázky:
Public domain, mike-c-hall
wikimedia, Hugh Herr, author: Steve Jurvetson
wikimedia, 2045 Initiative Logo / Avatar Project Logo
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok