20.01.2012-23:21:00   |  
Projekt In Vivo magazín sa snaží budovať záujem o prírodu, porozumenie vede, vedeckú gramotnosť a kritické myslenie.

Na svojich stránkach postupne zhromažďuje články na rôzne, predovšetkým prírodovedné témy. Tie sa na jednej strane snažia sa ukázať, že realita je fascinujúcejšia zaujímavejšia než akékoľvek výmysly. Na strane druhej, poukazujú na rozšírené mylné predstavy a tvrdenia, pre ktoré napriek ich popularite niet presvedčivých dôkazov.

Okrem webstránky, na ktorej sa nachádzate, je súčasťou popularizačných a osvetových aktivít projektu facebooková stránka Vesmír, facebooková stránka Prehistorický život a popularizácia prírodných vied a kritického myslenia formou prednášok pre deti a mládež.

Kto sme


Šéfredaktor


-

Dušan Valent
Vyštudoval geológiu a paleontológiu na Prírodoveckej fakulte UK v Bratislave. Od roku 2007 sa venuje vedeckej publicistike a od roku 2010 o prírodných vedách pravidelne prednáša pre deti a mládež (napr. v Slovenskom národnom múzeu a v Mestskej knižnici v Bratislave). Zaujíma sa o planetárne vedy, vývoj života, záhady a kritické myslenie. V súčasnosti sa živí ako publicista, lektor a prekladateľ na voľnej nohe. Pôsobí na strednom Slovensku.

Naši autori

Tomáš Búran študuje na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej univerzity výkonovú elektroniku a mechatroniku. Zaujíma sa o fyziku.
MUDr. Nadežda Bystrická - rádiologička, pracuje v Národnom onkologickom ústave.
Jaroslav Fábik študuje antropológiu a genetiku človeka na Karlovej univerzite v Prahe a pracuje na Ústave experimentálnej medicíny Akademie věd ČR. Zaujíma sa hlavne o anatómiu a embryológiu človeka.
Michal Hornák študuje a zaujíma sa o psychológiu.
Janka Chupáčová študuje fyziku. Zaujíma sa o astronómiu a astrofyziku.
Radoslav Janoštiak, PhD sa venuje výskumu rakoviny na Yale University. Okrem problému rakoviny sa zaujíma o evolúciu človeka, fungovanie mozgu, vedomie, kritické myslenie, časticovú fyziku a astrofyziku.
Marek Jurčík sa zaujíma konšpirácie a záhady.
Marek Jurkovič, PhD - psychológ, venuje sa výskumu ľudskej racionality a iracionality na Ústave experimentálnej psychológie SAV a amatérskej astrónomii, keď nie je zamračené.
Lucia Krajčiová sa zaujíma o zdravie a mýty o zdravej výžive.
Peter Lenárt pracuje na magisterskom titule z genetiky na Masarykovej univerzite v Brne.
Juraj Littva vyštudoval geológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V súčasnosti mrzuto pracuje na získaní doktorátu.
Petra Lörincziová študuje na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne odbor nutričný terapeut. Zaujíma o zdravú výživu s dôrazom na vedecky podložené fakty.
Tomáš Račko - vyštudoval archeológiu na Univerzite komenského v Bratislave. V súčasnosti je doktorandom na Mníchovskej univerzite a moderuje rozhlasovú reláciu Relikviár, prostredníctvom ktorej sa snaží šíriť osvetu ohľadom archeológie a histórie v rádiu Slobodný vysielač.
Evina Steinová, PhD - historička, svoj výskum zameriava na raný stredovek
Martin Valent pracuje ako webdeveloper na voľnej nohe, zaujíma sa o moderné technológie.
Andrej Zeman vyštudoval religionistiku na University of London a cez leto zvyčajne relaxuje kopaním archeologických pokladov v Izraeli. Momentálne študuje odbor vedu a náboženstvo na University of Edinburgh a je redaktorom magazínu HistoryWeb.sk.

Komu sme zaviazaní

Pri písaní alebo kontrolovaní našich článkov nám radami a pripomienkami opakovane pomohli a pomáhajú (v abecednom poradí):

glykobiológ Peter Both PhD, MUDr. Nadežda Bystrická, molekulárny biológ Eduard Goffa PhD, Peter Isteník, MUDr Kamil Knorovský, archeológ Branislav Kovár PhD, klasický filológ Ivan Lábaj PhD, psychológ Vladimír Marček PhD, geológ Ondrej Pelech PhD, chemik Erik Rakovský PhD, MUDr. Maroš Rudnay, historička Evina Steinová PhD, geológ Michal Šujan PhD, teoretický fyzik Behrouz Yari PhD., religionista Andrej Zeman

Ak sme na niekoho zabudli, ospravedlňujeme sa.

Fungovanie magazínu finančne podporujú


V abecednom poradí: Lucia Balážiková, Martin Belaj, Matúš Bobor, P.B., Jakub Dobeš, Maroš Frič, Emotionalist, Foster eSKa, Matúš Goč, Andrej Groll, Tomáš Halász, Tibor Helienek, Vladimír Hraška, Roman Janata, Ján Kapusta, Lívia Kečerová, Slavomír Kocka, Peter Libusa, Tibor Lieskovský, Andrej Lúčny, Koudy, Peter Maňko, Anton Marci, Silvia Masálová, Andrej Mentel, Miso, Dominik Navara, Mária Nemcová, Ľudovít Neupauer, Milan Pakoš, Richard Pálffy, Peter Palgut, Martin Pohánka, Richard Petrech, Csaba Ruman, Metod Rybár, Helena Straková, Peter Ščigulinský, Juraj Špakovský, Simon Štefanka, Peter Valko, René Váni, Vladimír Veselý, Zennie

Špeciálne by sme sa chceli poďakovať advokátovi Petrovi Serinovi.

Ďakujeme!


-

Ocenenia

Humanista roka 2016 - za "za významnú, viacročnú, inovatívnu a pútavú propagáciu vedy a jej poznatkov, za podporu kritického myslenia, za odhaľovanie a odmietanie nevedeckých povier a omylov". Cenu odovzdalo občianske združenie Prometheus. Ďalšími jeho držiteľmi sú napríklad Liga proti rakovine alebo Múzeum SNP v Banskej Bystrici.


KONTAKT NA REDAKCIU: redakcia@invivomagazin.sk
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok


Za podporu ďakujeme

Pridať e-mail