22.08.2019-10:00:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zaujímavosti

Nie je kašeľ ako kašeľ

Kašeľ nie je choroba, iba jej prejav. Ide vlastne o obranný mechanizmus dýchacích ciest, vyvolaný dráždením receptorov, ktorý ich pomáha čistiť. Spomínané receptory na nachádzajú v hrtane a na miestach, kde sa vetvia priedušky. Uvádza sa, že kašeľ je najčastejšia príčina, prečo pacienti vyhľadajú lekára prvého kontaktu.1 V Európe sa vyskytuje až u 33% populácie vo veku od 18 do 48 rokov, čo koreluje najmä s aktívnym, ako aj s pasívnym fajčením a inými faktormi okolitého prostredia.2 Samozrejme výskyt sa líši v jednotlivých vekových kategóriách, medzi pohlaviami, či v konkrétnych ročných obdobiach. V zime, kedy sa darí vírusom spôsobujúcim infekcie dýchacích ciest, sa vyskytuje samozrejme častejšie.

Podľa toho, ako dlho trvá kašeľ, rozlišujeme akútny (trvanie do 3 týždňov) a chronický (dlhšie ako 8 týždňov) – kašeľ v trvaní medzi 3 až 8 týždňov sa v odbornej literatúre nazýva subakútny, pre zjednodušenie o ňom ďalej v článku nebudeme hovoriť. Dôležité je rozlišovať kašeľ:

• neproduktívny, teda suchý (pocit škrabania, pálenia až bolesti v dýchacích cestách a
• produktívny, vlhký, kedy vykašliavame hlieny rôznej farby

Toto posledné delenie je veľmi dôležité pri výbere správneho lieku, ako si povieme ďalej.

Príčiny

Kašlete, takže máte respiračné ochorenie? Keby to bolo tak jednoduché... V medicíne nie je nič také samozrejmé, ako sa zdá. Kašeľ je síce najmä príznakom problému v oblasti dýchania (infekcia, astma, alergia, bronchitída, čierny kašeľ, ...), ale môže byť prejavom aj úplne iných ochorení, ktoré by ste si s kašľom možno vôbec nespojili – napr. refluxná choroba, teda ľudovo, pálenie záhy. Dokonca niektoré lieky (hlavne jedna skupina často predpisovaných liekov proti vysokému krvnému tlaku, tzv. ACE-inhibítory) majú suchý kašeľ ako vedľajší účinok. Diagnostika je preto veľmi dôležitá. Nasadiť lieky proti kašľu, keď príčinou je návrat žalúdočnej kyseliny do pažeráka alebo vedľajší účinok lieku logicky nemá zmysel.

Liečba kašľa

Možno to vyzerá tak, že nejaký lekár nemal čo robiť a mudroval, ako skomplikovať takú jednoduchú vec, ako je kašeľ, ale teoretické vedomosti, rozlíšenie jednotlivých typov kašľu, to všetko má význam pri rozhodovaní o liečbe.
Ak nechcete brať hneď lieky, odporúča sa pri akútnom kašli dodržiavať dostatočný príjem tekutín (čo však neznamená nadmerný – takže neurobte tú chybu, ako jeden pacient, ktorý po odporučení „piť dosť tekutín“ vypil osem litrov minerálky za deň). Skrátka nevyschnite!3 Môžete vyskúšať inhaláciu vodných pár (20 minút pri teplote vody 43oC), hoci skutočný efekt je občas spochybňovaný.4


O tom, že fajčenie nijako nepomôže, snáď nemusíme hovoriť. Je dokázané, že nielen u aktívnych, ale aj u pasívnych fajčiarov je výskyt kašľa častejší a jeho liečba trvá dlhšie.5,6 Ak ste teda jeden z ignorantských rodičov, ktorí si zapaľujú pred svojimi deťmi, ďalší dôvod na to, aby ste si dali facku. Z hygienických dôvodov sa odporúča kašľať do ramena a nie na ruky. Pozitívny efekt môžu priniesť fytoterapia, teda terapia výťažkami z byliniek. Preukázal sa u preparátov myrty7,8, tymiánu9,10, či muškátu.11 A nie, vitamín C, ktorým sa dopujú ľudia v zimných mesiacoch nemá nijaký vplyv na vznik a priebeh kašľu (ak nie ste profesionálny športovec podstupujúci nadmernú fyzickú záťaž).12


Ak nastala chvíľu kedy musíte siahnuť po vážnejších liekoch, opäť sa musíme zastaviť a načrieť do teórie. Rozlišujeme dve skupiny liekov pri terapii kašľa:

• antitusiká
• expektoranciá

Antitusiká

Ako už názov napovedá, sú lieky PROTI kašľu (tussis je po latinsky kašeľ, teda anti-tussis). Patria sem deriváty alkaloidov ópia – napr. známy kodeín, či iné látky, ako butamirát, klobutinol, dropropizín, atď. Nemajú sa používať pri vlhkom, produktívnom kašli, keďže by mohlo dôjsť k hromadeniu hlienu v dýchacích cestách a k rozvoju ďalších komplikácií.


Liečba akútneho kašľa antitusikami je ošemetná záležitosť. Môžu síce pomôcť pri spaní (zaspávať pri suchom, dusivom kašli je ozaj naprd), ale nie je dôkaz, že by pôsobili lepšie než placebo. Vo všeobecnosti vymizne akútny kašeľ pri prechladnutí, akútnej bronchitíde, akútnom zápale dutín (sinusitíde) sám od seba, a nie je potrebný zásah liekom. Oficiálne odborné stanovisko je, aby sa v takýchto prípadoch používali antitusiká len výnimočne vo vybratých prípadoch. Zároveň sa majú používať maximálne 14 dní, ideálne len pár dní.13

Expektoranciá

Niekedy nazývané aj mukolytiká, sú lieky, ktoré PODPORUJÚ kašeľ. Na rozdiel od predchádzajúcej skupiny sa majú používať pri vlhkom kašli, čím sa podporí vykašliavanie hlienov. Pri suchom ich nasadenie, opäť logicky, nemá zmysel. Patria sem známy acetylcysteín, mesna, ambroxol, či bromhexín (väčšinu poznáte vo forme sirupov z reklám). Za zmienku stojí, že u niektorých doteraz nepoznáme presný mechanizmus ako vlastne v našom tele naštartujú reakciu na podporu vykašliavania. Predpisujú sa veľmi často (žiaľ aj pri suchom kašli), a to napriek tomu, že nemáme jasný dôkaz o ich efekte pri liečbe akútneho kašľa.14,15 Vo všeobecnosti sa neodporúča liečiť akútny kašeľ pri infekcii dýchacích ciest expektoranciami.13


Na druhej strane existujú odborné argumenty podporujúce ich nasadenie v terapii chronického kašľa, napr. pri chronickej bronchitíde (samozrejme po vylúčení nerespiračných príčin).16 Pozor na nie zriedkavú chybu (žiaľ aj z lekárskych radov) a síce kombináciu antitusika s expektoranciom. Popíjať sirup na podporu kašľa a zároveň papať tabletky, ktoré ho tlmia nemá zmysel. Každopádne, ak trpíte kašľom viac ako 8 týždňov, múdrejšie než skúšať všetky sirupy v lekárni je navštíviť lekára a objasniť príčinu.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Zdroje:

1. – Chovanová V. Diferenciálna diagnostika kašľa, mukolytiká a expektoranciá. Via Pract. 2005, roč. 2 (1):34-36. dostupné na: http://www.solen.sk/pdf/Chovanova.pdf
2. - Chung, K.F. and I.D. Pavord, Prevalence, pathogenesis, and causes of chronic cough. Lancet, 2008. 371(9621): p. 1364-74.
3. - Guppy, M.P., et al., Advising patients to increase fluid intake for treating acute respiratory infections. Cochrane Database Syst Rev, 2011(2): CD004419
4. - Singh, M., Heated, humidified air for the common cold. Cochrane Database Syst Rev, 2013. 6: CD001728
5. - Bensenor, I.M., et al.,Active and passive smoking and risk of colds in women. Ann Epidemiol, 2001. 11(4): p. 225-31.
6. - Andreas, S., et al., Tabakentwöhnung bei COPD - S3 Leitlinie herausgegeben von der DeutschenGesellschaft für Pneumologie und Beatmungsmedizin. Pneumologie, 2008. 62(5): p. 255-72
7. - Matthys, H., et al., Efficacy and tolerability of myrtol standardized in acute bronchitis. A multi-centre, randomised, double-bli nd, placebo-controlled parallel group clinical trial vs. cefuroxime and ambroxol. Arzneimittelforschung, 2000. 50(8): p. 700-11.
8. - arznei-telegramm,Vorsicht Desinformation - Myrtol (GELOMYRTOL) – „So wirksam wie ein Antibiotikum”?.a-t, 2000. 31: p. 99.
9. - Holzinger, F. and J.F. Chenot, Systematic review of clinical trials assessing the effectiveness of ivy leaf (hedera helix) for acute upper respiratory tract infections. Evid Based Complement Alternat Med, 2011. 2011: 382789.
10. - Kemmerich, B., Evaluation of efficacy and tolerability of a fixed combination of dry extracts of thyme herb and primrose root in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled multicentre clinical trial. Arzneimittelforschung, 2007. 57(9): p. 607-15.
11. - Matthys, H. and M. Heger, Treatment of acute bronchitis with a liquid herbal drug preparation from Pelargonium sidoides (EPs 7630): a randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre study. Curr Med Res Opin, 2007. 23(2): p. 323-31.
12. – Hemila, H. and E. Chalker, Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev, 2013. 1: CD000980.
13. – Husten DEGAM-Leitlinie Nr. 11. Stand Februar 2014
14. - Guyatt, G.H., et al., A controlled trial of ambroxol in chronic bronchitis. Chest, 1987. 92(4): p. 618-20
15. - Smith, S.M., K. Schroeder, and T. Fahey, Over-the-counter (OTC) medications for acute cough in children and adults in ambulatory settings. Cochrane Database Syst Rev, 2012. 8: CD001831.
16. - Poole, P., P.N. Black, and C.J. Cates, Mucolytic agents for chronic bronchitis or chronic obstructive pulmonary disease. CochraneDatabase Syst Rev, 2012. 8: CD001287
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok