14.04.2012-11:14:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Music
#Osobnosti
#Čiernota

Pomaly, hlboko, tvrdo

Po terorizovaní uší s trashmetalovou kapelou Carnivore v 80. rokoch sa vysokánsky rodák z Brooklynu preslávil predovšetkým ako frontman skupiny Type O Negative. Prispela k tomu satira gotickej subkultúry v podobe piesne Black No. 1, ktorá jeho kapelu paradoxne zaradila medzi najvplyvnejšie kapely temnej muziky inovatívnosťou (podľa Allmusic.com pred Type O Negative prakticky neexistoval gotický metal), ako aj komerčným úspechom. Jeho kombinácia psychedelického popu s gotickým a pomalým doom metalom priniesla nečakaný úspech - platinovú platňu za album Bloody Kisses (1993) a zlatú platňu za album October Rust (1996). A to napriek tomu, že hudobné stanice aj bežné rádia tvrdošijne odmietali Type O Negative zaraďovať do rotácie – miestami postačila ako dôvod jediná cigaretka vo videoklipe. Skladby Black No. 1, Christian Woman, My Girlfriend´s Girlfriend alebo Love You to Death sa však napriek tomu stali undergroundovými hitmi.
Black No. 1, najväčší hit kapely (album Bloody Kisses, rok 1993)


-

„Keď som sa narodil, bol som taký škaredý, že keď po mne vyšla placenta, doktor povedal mojej matke – dvojčatá!“ povedal Steele pre magazín Metal Hammer. Pravdou však zostáva, že v roku 1995 vzbudil rozruch pózovaním pre magazín PlayGirl, kde ukázal „všetko“ - a niektoré časti tela detailnejšie než iné. Hrdý, že ukázal svoju „veľkú vec“ a postavu formovanú rôznymi „vitamínmi“, časom prišiel na prekvapivé zistenie, že ženy tvoria ani nie tretinu čitateľov PlayGirl. Inšpirovaný odozvou istej konkrétnej časti mužskej populácie na jeho pózovanie, napísal o pár rokov neskôr pieseň I Like Goils, kde zdôrazňoval: „my ass reads exit only“.

Letný sneh


Love You To Death z albumu October Rust.

„Bolo mi dobre, až kým som sa nenarodil. Odvtedy to ide so mnou dolu vodou,“ vyhlásil, no treba uznať, že obdobie najväčšej slávy, roky 1994 – 1998, si vychutnával plnými dúškami. Pre hardradio.com povedal: „Nechávajú ma pracovať. Kŕmia ma, takže je to zábava. Majú jedno dievča, ktoré za mnou chodí každú hodinu, dá mi podbradník a s lyžičkou ma kŕmi, kým ja hovorím. Nebude ma kojiť. Jednoducho neviem, v čom je problém.“ 

V tomto období Petra poznačila smrť otca. Starý pán Ratajczyk (ako znie Petrove skutočné priezvisko) zomrel priamo na Valentína, pričom jeho jediný syn mu nedokázal prísť na pohreb. Kým bol na turné s albumom October Rust, Peter túto stratu nepociťoval príliš intenzívne. Zvrat nastal, keď sa vrátil domov. Vtedy prepadol drogám, ktoré ruka v ruke s ťažkými depresiami „oceľového“ Petra takmer položili na lopatky. Nasledujúce roky jeho života sa tak niesli v znamení boja s kokaínom, alkoholom a depresívnymi stavmi. „Kedy vydáme nový album? Keď nebudem mať peniaze na prozak,“ vtipkoval na margo užívania v Amerike notoricky známeho antidepresíva. Drogám sa snažil vzoprieť, no do boja proti alkoholu sa pre istotu ani nepúšťal. A naďalej absolvoval všetky koncerty a väčšinu rozhovorov „pod vplyvom“.

Život ma zabíja

Albumy World Coming Down (1999), Life is Killing Me (2003) a Dead Again (2007) zostávajú verné filozofii Type O Negative – úplne ignorovali súčasné hudobné trendy. Svojich poslucháčov si napriek tomu našli. World Coming Down sa v Nemecku dostal na tretiu priečku v predajnosti albumov, pričom v Amerike najvyššie dosiahol posledný Dead Again, a to na 27. priečku. Spokojnosťou oplývali taktiež hudobní kritici, hoci Steele ich varoval: „Nezamieňajte si nedostatok talentu s genialitou!“ 
I Dont Wanna Be Me z albumu Life is Killing Me (2003).

Súkromný život Petra Steela zostával neutešený. Síce už desať rokov avizoval vôľu usadiť sa a založiť si rodinu, jeho snaha nepriniesla úspech. Kedysi svalovec, ktorý mohol zaujať azda i vo wrestlingu, od začiatku nového milénia pendloval medzi vychudnutosťou a obezitou. Akoby toho nebolo dosť, pridalo sa rodinné odcudzenie a pobyt vo väzení. Na margo svojej situácie Steele v roku 2007 pre SuicideGirls poznamenal: „Zmyslom môjho života je meniť jedlo na hovná.“

Dead Again

Že to s niekdajšími sexsymbolom rockovej scény nevyzerá dobre naznačili posledné koncerty skupiny z roku 2010. Steele si mnohé z nich kvôli bolestiam odsedel, pričom zabúdal texty vlastných skladieb.


September Sun z albumu Dead Again (2007), posledný videoklip, ktorý Peter Steele natočil.

Iskierku nádeje v podobe správ o abstinencii a dobrom zdraví udusila správa, že „Zelený muž“ 14. apríla 2010 zomrel na zlyhanie srdca. Mal 47 rokov.

Spomeňme si na velikána temného metalu trochu netradične, perličkami jeho zmyslu pre humor: • Pohár nie je poloprázdny ani poloplný. Je rozbitý a poliaty kyanidom.


 • Každá osoba s dvoma semenníkmi je rodený klamár. Našťastie, ja mám štyri. Ale možno klamem.


 • Myslím, že každý, kto má názor a vyjadrí ho, niekoho urazí.


 • Iba to, že si paranoidný, ešte neznamená, že po tebe nejdú.


 • Peter, považujete sa za perfekcionistu?

 • Perkusionistu?


 • (pozdrav nemeckým fanúškom na koncerte) Ahojte, deti nacistov!


 • Keď som bol malý, v škôlke - okolo roku 1400 -, prezývali ma Peterpotamus. Neskôr som zistil, že Peter je synonymum pre penis.


 • … je to iba vďaka osvetleniu, kvôli čomu vyzerám na pódiu fakt dobre. Mám 461 rokov. Moja tvár sa rozpadá. Sáčok na vývode môjho hrubého čreva prepúšťa. Padol som. Zlomil som si bedrá. Na nohe mám vrastený necht. Odpojili mi káblovku. A nik mi nemôže pomôcť.
 • Najhoršie na tom, keď ste zabásnutý je, že viete, že musíte srať. Keď som potreboval použiť toaletu, policajt ma musel eskortovať. Ok, dvere sú odtrhnuté z pántov. Žiadna doska na sedenie na záchode. Hovná v mise tam boli tak dlho, že sa premenili na vrstvy skál. Žiaden toaletný papier. Vzdychol som si: „Ach, bože!“ A viete, sranie nebolo také jednoduché, pretože, no..., každý sa na vás pozerá. Keď to neurobíš, budú sa ti smiať. Budú na teba ukazovať prstom a budú vedieť, že nedokážeš srať. Takže bol tam policajt a ja mu hovorím: „Hej, tu nie je žiadne svetlo!“ On nato: „Je tam ešte stále záchod? Tak sa považuj za šťastného!“ Bol som pod tlakom. Rozkročil som sa – nechcel som si sadnúť na tú vec. Boli tam baktérie také veľké, že vyzerali ako členovia rodiny. Dokázal som vidieť tváre a chýbajúce zuby. Sťažovali sa. Tak som vybral moju veľkú vec a nebol tam papier, takže som si musel stiahnuť spodnú bielizeň a utrieť si s tým... Skutočný príbeh.


 • Snažím sa držať si odstup od politiky, inak asi skončím s mojím chodidlom veľkosti pätnásť v ústach.


 • (na otázku, aké je jeho najobľúbenejšie víno) Také, ktoré je zadarmo.


 • (zvolanie fanúšikom tesne pred začiatkom koncertu) Pripravte sa na sklamanie!


 • ...blížil sa pôst a kňaz sa nás pýtal: „Čoho ste sa vzdali kvôli pôstu?“ A ja som odpovedal: „Krista!“ (…) Vždy som bol v problémoch. Aká bola otázka? Či som bol členom nacistickej strany?

 • (o štúdiu na katolíckej škole, čím odpovedal na otázku, či po rozpade jeho prvej úspešnej skupiny Carnivore rozmýšľal o založení ďalšej formácie)


 • Každý blbec s pojebaným počítačom dnes na internete vyjadruje názor hodný jeho dvojciferného IQ. Mám právo to povedať, lebo aj ja mám dvojciferné IQ. A v záporných hodnotách!


  Duet s Kat Bjelland (Babes In Toyland) pre sountrack Songs of the Witchblade.
  Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

  Zdieľajte článok • Pridať e-mail