02.09.2015-00:07:00   |  
#Úryvky
#Čo čítať
#Myslenie
Krátky úryvok:

"Existuje určitý hodnotný spôsob myslenia, ktorý sa v súčasnosti ešte nevyučuje na školách. Tento konkrétny spôsob myslenia sa vôbec systematicky nevyučuje. Iba ním nasiaknu ľudia, ktorí vyrastali na knihách ako 'To nemyslíte vážne, pán Feynman', alebo ktorí mali nezvyčajne dobrého učiteľa na strednej škole.Najslávnejší na tomto konkrétnom spôsobe myslenia je jeho vzťah s vedou a s experimentálnou metódou. Je to tá časť vedy, kde idete von a pozriete sa na svet, namiesto toho, aby ste si jednoducho niečo vymysleli. Tá časť, kde poviete „Joj“ a vzdáte sa zlej teórie, keď ju experimenty nepodporia.

Ale tento konkrétny spôsob myslenia siaha ešte ďalej. Je hlbší a všeobecnejší než akési okuliare, ktoré si nasadíte pri vstupe do laboratória a pri odchode si ich zložíte. Týka sa každodenného života, hoci táto časť je jemnejšia a ťažšia. Ak však nedokážete povedať „Joj“ a vzdať sa, keď to vyzerá, že niečo nefunguje, nemáte inú možnosť než si ďalej píliť pod sebou konáre. Stále musíte prikladať pílku a stále ňou musíte pohybovať. Takýchto ľudí poznáte. A niekde, v nejakom bode vášho života, na ktorý by ste najradšej nemysleli, ste aj vy takýmto človekom. Bolo by pekné, keby existoval nejaký spôsob myslenia, ktorý by nám mohol pomôcť s tým prestať."


Celú knihu môžete zadarmo stiahnuť TU.

-

Za zaslanie úryvku a upozornenie na knihu ďakujeme Tomášovi!

Výzva pre čitateľov: Radi by ste upriamili pozornosť ľudí na úryvok z Vašej obľúbenej knihy? Viete o knižnej pasáži, ktorá si rozhodne zaslúži, aby vošla do širšieho povedomia? Pošlite nám ju na redakcia@invivomagazin.sk! Pokiaľ sa týka vedy a kritického myslenia, radi ju zverejníme. Ak kniha nevyšla v slovenčine alebo češtine, pokojne pošlite aj text v anglickom či nemeckom jazyku, preložíme.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok