Zdochlinožravec?
V skutočnosti už niekoľko desaťročí spoľahlivo vieme, že presný opak je pravdou. Hyena škvrnitá vôbec nie je mrchožrút. Tak ako lev alebo tiger, až 95 % svojej potravy si uloví. To iné, príbuzne druhy, hyena hnedá a hyena pásikavá, uprednostňujú mrciny pred čerstvým mäsom.
Hyena škvrnitá nielenže aktívne loví, dokonca patrí medzi najschopnejšie predátory sveta. Pokiaľ poľuje osamote, zameriava sa na zajace alebo pozemné vtáky. Ak sa v okolí nachádzajú vodné toky alebo stojaté vody, chytá aj ryby. V skupine si bežne trúfa na veľké bylinožravce, ako sú zebry a pakone. Vyhýba sa len byvolom, žirafám a samozrejme nosorožcom a slonom. Niekedy však útočí na slonie mláďatá a prinajmenšom v jednom prípade sa podarilo pozorovať, ako hyeny ulovili najnebezpečnejšie zviera celého afrického kontinentu, hrocha.
Skvelý atlét
-
Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, hyena škvrnitá patrí medzi najzdatnejších bežcov spomedzi všetkých šeliem. Za svoje atletické schopnosti vďačí relatívne dlhým končatinám a srdcu, ktoré je v pomere k telu až dvakrát väčšie ako srdce leva. Hyeny škvrnité vďaka nemu pri love dokážu nielen šprintovať rýchlosťou viac ako 65 km/h, ale na rozdiel od mačkovitých šeliem aj korisť uštvať maratónskym behom v tempe, aké predvádza Usain Bolt na stometrovej trati. Týmto zvieratám zvyčajne postačia aj kratšie behy, napríklad pakone obvykle uštvú po menej ako piatich kilometroch.
Žrút, ktorý nepije
Jednotliví členovia skupín sa síce pri kŕmení ojedinele navzájom napádajú, hlavnou metódou ich súperenia o potravu je však rýchlosť žrania. Tá je skutočne úctyhodná. Jediná hyena skonzumuje prakticky celú antilopu za menej ako dve minúty.
Hyeny sú schopné zožrať úplné celé aj bylinožravce, ako je zebra. Bez väčších problémov rozhryzú a strávia aj veľké kosti. Trávenie hyen je také efektívne, že fekálie týchto zvierat pripomínajú biely prášok s hŕstkou nestrávených chlpov. Kuriozitou je, že hyeny škvrnité veľmi málo pijú. Denne strávia napájaním sa menej ako pol minúty. Ktovie, možno aj preto „exkrementujú púder“.
Samice sú mužnejšie
-
V živočíšnej ríši je to nevídaný jav, aby samice zdobili pohlavné orgány navonok prakticky identické so samčími s tým rozdielom, že sú o čosi väčšie a mohutnejšie. Klitoris hyen škvrnitých má nielen identický tvar a umiestnenie ako penis, ale je taktiež schopný erekcie. Podobne ako u samcov, často k nej dochádza pri uvítacích ceremóniách medzi jedincami. Erekcia však obvykle predstavuje prejav submisívnosti, nie dominancie, ktorý sa častejšie vyskytuje u samcov.
Vytvorením pseudopenisu sa podobnosť pohlavných orgánov oboch pohlaví nekončí. Samiciam hyen škvrnitých chýba taktiež štandardná vonkajšia vagína. Pisky vaginálnej oblasti totiž zrástli a vytvárajú pseudomiešok. Paralely medzi pohlavným orgánmi sa netýkajú len vzhľadu, ale aj funkcie. Pseudopenis slúži ako vývod močových ciest. Okrem toho, čo je pre dotyčné samice azda najnepríjemnejšie, taktiež ako pôrodná cesta.
Paralely s vyššími primátmi
Hyena škvrnitá je tým najspoločenskejším druhom zo všetkých šeliem. Veľkosť a organizácia skupín, častý výskyt vzájomných interakcií a ich zložitosť, všetky tieto aspekty majú ďaleko od situácie, akú pozorujeme u ostatných dravých cicavcov. Pripomínajú skôr úroveň organizácie vyšších primátov, napríklad paviánov a makakov. Sú tu samozrejme aj rozdiely. Spoločenský systém hyen totiž nevychádza zo vzájomnej spolupráce, ale zo vzájomnej súťaživosti. To znamená, že prístup k potrave, prístup k páreniu a čas odohnania samcov závisia od schopnosti dominovať ostatným členom klanu. Samice sa navyše starajú len o vlastné mláďatá, navzájom si nepomáhajú. Samce dokonca nevykazujú žiadnu rodičovskú starostlivosť. Ďalším rozdielom medzi skupinami vyšších primátov a klanmi hyen je matriarchát.
Prešibané a podozrievavé
Zložité spoločenské správanie a život vo vysoko organizovaných skupinách nie sú jedinými podobnosťami medzi hyenami a vyššími primátmi. Ďalšou je inteligencia. Jej zvýšenie, ktoré demonštruje výrazné zväčšenie čelného mozgového laloku, podľa všetkého nastalo práve v dôsledku spoločenského života. O inteligencii týchto zvierat sa presvedčili už holandskí kolonisti v 19. storočí, keď si v Južnej Afrike všimli, že hyeny sú mimoriadne prešibané a podozrievavé, a to predovšetkým potom, ako sa im podarilo uniknúť z nastražených pascí.
Inteligencia týchto zvierat je v niektorých oblastiach až prekvapivo vysoká. Pri testoch schopnosti riešiť problémy spoluprácou hyeny škvrnité pravidelné porážajú dokonca aj šimpanzy. V jednom experimente napríklad musela dvojica hyen chovaných v zajatí ťahať súčasne za dva povrazy, aby dostali chutnú odmenu. Zvieratá úlohu zvládli bez akéhokoľvek predchádzajúceho tréningu. Ba čo viac, v ďalších experimentoch biológovia pozorovali, ako skúsené hyeny pomáhali menej skúseným členom klanu a učili ich problém riešiť. Šimpanzom robia tieto typy úloh veľký problém. Poradia si s nimi obvykle až po dlhodobom výcviku.
Prešibanosť demonštrujú hyeny škvrnité aj v divočine, lov konkrétnych druhov napríklad očividne plánujú dopredu. Bezprostredne pred zahájením lovu na zebry sa napríklad podarilo pozorovať pachové značkovanie, aké pred lovom inej koristi nenastáva. Biológovia taktiež pozorovali klamlivé správanie, ako napríklad vydávanie poplašných signálov pri kŕmení sa. Zvuky vystrašia a odplašia iné jedince, čo klamárovi na chvíľu umožní kŕmiť sa osamote.
Žerú naše mŕtvoly
Hyeny na ľudí útočia iba zriedkakedy, oveľa častejšie sa kŕmia našimi mŕtvolami. Nie však preto, že by aktíve vyhrabávali nebožtíkov na cintorínoch. Domorodí Masajovia a Hadzajovia svojich zosnulých nechávajú vo voľnej prírode práve za tým účelom, aby ich zožrali hyeny. Pokiaľ podhodené telo tieto zvieratá odmietnu, znamená to, že s dotyčným nebolo niečo v poriadku, čo u domorodcov môže vyvolať nevľúdny a podozrievavý prístup k pozostalým. A tak, aby si príbuzní nebohého poistili, že jeho telo hyeny neohrdnú, natierajú ho masťou a krvou hovädzieho dobytka.
-
Článok je skrátenou verziou textu, ktorý pôvodne vyšiel v magazíne GoldMAN.
Obrázky: užívateľ wikimédie Ikiwaner, JerryFriedman, http://curiouscox.files.wordpress.com,
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok