03.04.2019-20:15:00   |   Marek Jurčík

5G sieť... zabíja?

Elizabethová tvrdí, že spoločnosť Huawei v spolupráci s Telecomom 19. októbra minulého roku skúšala nový vysielač 5G siete. Testy sa uskutočnili blízko parku Huijgenspark v holandskom Haagu. Uvádza, že bezprostredne po ňom začali na zem padať mŕtve vtáky, najmä škorce. Do 3. novembra 2018 veterinári údajne pozbierali takmer 300 mŕtvych tiel.Podľa aktivistky vysielané elektromagnetické vlny negatívne pôsobili aj na kačky na neďalekom jazere. Tie sa začali správať veľmi zvláštne. Strkali hlavu pod vodu akoby sa snažili uniknúť pred žiarením. Keď niektoré chceli odletieť, vraj skončili na cestách alebo v kanáloch. Podľa Erin Elizabethovej ide o jasný dôkaz, že žiarenie škodí živým organizmom.

Popularita založená na dezinformáciách

Elizabethová vlastní internetovú stránku o zdraví HealthNutNews.com, uskutočňuje verejné prednášky, vytvorila niekoľko televíznych programov a populárna je aj na sociálnych sieťach.

Keďže svoju popularitu do značnej miery získala šírením virálnych článkov s nádychom konšpiračných teórií, hromadný úhyn vtákov pre ňu predstavoval veľmi vďačný námet na príspevok. Presvedčivo vyzerajúca správa, ktorá tak ako každý iný hoax poskytuje rýchle a jednoduché vysvetlenie, pričom zároveň poburuje alebo inak apeluje na emócie čitateľa, sa rýchlo rozšírila. Získala viac ako 125 000 zdieľaní na Facebooku a stovky komentárov.

Elizabethová samozrejme takmer všetky kritické komentáre vymazala. Každý, kto by sa oboznámil s pozadím tejto udalosti, by totiž okamžite zistil, že je to rovnaký nezmysel ako vláda Iluminátov. A možno ešte väčší.

Spoločnosť Huawei skutočne v spolupráci s Telecomom testovala 5G sieť blízko Huijgensparku. No nie v októbri, ale 28. júna 2018. Žiadna ďalšia skúška neprebehla. A samozrejme, po teste 5G siete sa nič mimoriadne nestalo. Vtáky si užívali letné počasie bez masového úhynu.Počas údajnej októbrovej skúšky sa anténa mala nachádzať na neďalekej budove vlakovej stanice. Avšak prevádzkovateľ železničnej stanice oznámil, že v tom čase sa na stanici žiadna takáto anténa nenachádzala. Potvrdilo to aj vedenie najväčšej holandskej telekomunikačnej spoločnosti KPN. Argument sa nedal len tak ignorovať, preto Elizabethová vinníka okamžite našla v 4G LTE sieti.

Žiarenie a živé organizmy


Na území Európy bude 5G sieť využívať tri frekvenčné rozsahy: nízku frekvenciu 700 MHz, pásmo 3,4 -3,8 GHz, ktoré bude primárnou frekvenciou, a takzvanú super dátovú vrstvu v rozsahu frekvencií od 24,25 do 27,5 GHz. Ide o výrazne vyššie frekvencie ako používa súčasná 4G sieť, vďaka čomu 5G sieť umožní rýchlejší prenos dát.

Podľa Medzinárodnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP) žiarenie vo frekvenčnom pásme od 100 kHz do 300 GHz živým organizmom za normálnych okolností neublíži. Tento rozsah bol stanovený na základe výskumov, ktoré začali v roku 1998 a prebiehajú dodnes. Čiže 5G sieť a aj všetky staršie generácii sú úplne bezpečné a nemôžu spôsobiť smrť. To platí aj o Wi-Fi signáloch, mobilných telefónoch a všetkých iných komunikačných prostriedkoch. Tejto téme sme venovali vlastný článok.

„Elektromagnetické pole by bolo pre vtáky smrteľné iba v jednom prípade. Ak by jeho intenzita stúpla natoľko, že by sa zahrieval vzduch,“ hovorí Eric van Rongen, predseda ICNIRP. „Úrovne, ktoré používajú mobilné telekomunikačné antény, sú neporovnateľne slabšie. Existujú milióny takýchto antén na celom svete a nič podobné sa nestalo.“

Hromadný úhyn

Čo ale spôsobilo hromadný úhyn vtákov? Mŕtve telá skúmali vedci z popredných holandských univerzít a viacerých zdravotníckych organizácii. Predbežne vylúčili vírus západonílskej horúčky a Usutu virus. Príčina smrti je tak zatiaľ neznáma, čo len napomáha šíreniu hoaxu.

Lenže takýto úhyn nie je žiaden ojedinelý jav. „V sedemdesiatych rokov minulého storočia vzniklo v americkom Wisconsine Národné centrum pre geologické prieskumy v USA (USGS). To zaznamenávalo hromadné úmrtia vtákov, rýb a iných zvierat,“ hovorí špecialistka na ochorenia voľne žijúcich živočíchov LeAnn Whiteová.„Občas sa vo vzduchu alebo vo vode objaví niečo smrteľne nebezpečné. Niekedy ide o chorobu, inokedy o znečistenie. No niekedy sa príčinu nepodarí odhaliť. V priemere USGS každoročne zaznamená okolo 160 takýchto udalostí.“

A ako vysvetliť „záhadné“ správanie kačiek? Tu by som Erin Elizabethovej odporučil, aby keď už prevádzkuje stránku o zdraví, nech si zájde na prechádzku do prírody a nájde jazero prípadne rieku s kačkami. Najlepšie na mieste, kde mobil nezistí žiaden signál. Kačky sa budú správať rovnako, pretože pod vodou hľadajú potravu.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Zdroje:
https://www.healthnutnews.com/hundreds-of-birds-dead-during-5g-experiment-in-the-hague-the-netherlands/
https://www.snopes.com/fact-check/5g-cellular-test-birds/?fbclid=IwAR2GyhUPjr5Xm0IxZN5TrMWjClHMt8nynUF9omYSVr2cpog-dHPO_DJDrGg
http://www.roamingbuzz.com/are-5g-experiments-killing-birds-is-this-a-conspiracy/

Titulný obrázok: www.pixabay.com
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok