Má však smolu. Je hamburgerom. K jeho nemeniacim sa pozostatkom nebudú cestovať húfy pútnikov, nikto nebude hlásať: „Zázrak!“ Namiesto toho poslúži ako zdroj paranoje. Údajný dôkaz, že produkty fastfoodových reťazcov sú nebezpečne preplnené „chemikáliami“.
Fotky a videá s hamburgermi odolávajúcimi skaze na internete kolujú už niekoľko rokov. Sú však skutočne dôkazom toho, čo naznačujú ich horliví šíritelia – že je takéto správanie neprirodzené a že vzniká v dôsledku extrémneho množstva konzervantov vo výrobku?
V prvom rade treba zdôrazniť, že samotné nariekanie nad údajnou „neprirodzenosťou“ nie je nič iné, ako logická chyba zvaná
odvolanie sa na prírodu (
Argumentum ad Naturam**).
V skutočnosti „prírodný“ pôvod nemá žiaden vplyv na to, či je niečo zdravšie alebo bezpečnejšie ako niečo iné. Napokon, pre ľudský organizmus najjedovatejšie chemikálie nie sú dielom chemikov ale
matičky prírody.
Žiadna voda, žiadna hniloba
A čo samotná absencia rozkladu? Tú možno vysvetliť veľmi jednoducho.
Hamburger sa správa rovnako ako akékoľvek iné jedlo po strate vody. Ako možno viete, jeden zo spôsobov zvýšenia trvácnosti jedla je práve jeho dehydratácia. Bez vody sa v ňom neuchytia plesne, baktérie či iné mikroorganizmy, ktoré by sa za normálnych okolností postarali o jeho rozklad.
Iste, nie každé jedlo sa dokáže zbaviť vody rovnako rýchlo. Hamburgeru v tom pomáha malá veľkosť a relatívne veľký povrch, z ktorého sa môže voda vyparovať.
-
Keith Warriner, špecialista na mikrobiólógiu jedla z Guelphskej univerzity,
upozorňuje aj na ďalšiu skutočnosť. Ani
čerstvý hamburger neobsahuje veľa vody. „Mäso stráca vodu v podobe pary pri jeho tepelnej úprave,“ vysvetľuje Warriner a dodáva, že podobne je na tom žemľa.
„Bez vlhkosti hamburger skrátka vyschne namiesto toho, aby zhnil.“
Inými slovami, dalo by sa povedať, že hamburger zostáva „večne mladý“ preto, lebo je mumufikovaný, nie preto, že by bol plný „chémie“***.
PS
Pre prípad, že by nás z toho chcel niekto obviniť - netvrdíme, že sú hamburgery alebo iný fastfood zdravé, alebo že by mali byť častou položkou jedálnička. Jednoducho nám lezie na nervy paranoja spôsobená nezmyselnými poplašnými správami.
-
Poznámky:
* aj údajne nerozpadávajúce sa telá svätcov podliehajú rozkladu, hoci nie rýchlo. Mnohé sú v skutočnosti čiastočne mumifikované a na tvári majú kvôli pokračujúcemu rozpadu voskové masky. Za spomalenie hnilobných procesov môžu balzamujúce masti alebo podmienky uloženia tela (vyschnutie, zamedzenie prísunu kyslíka...).
** resp. ide o príklad naturalistického omylu (v širšom zmysle, v užšom zmysle sa naturalistický omyl aplikuje len na otázky morálky)
*** vedia ľudia, ktorí by sa najradšej zbavili všetkých „chemikálií“, že aj voda je v skutočnosti chemická zlúčenina?
Obrázky: http://i.snack-girl.com,
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok