06.02.2012-19:37:00   |   Martin Valent
#In tech
#Zbúrané mýty

Galvanické články à la batérie

Poďme sa trochu pozrieť na to, s ktorými typmi batérií sa bežne stretávame. V posledných rokoch ide hlavne o tri druhy galvanických článkov. Postupne vám ich predstavím v poradí, v akom prichádzali na trh.

Na prvom mieste nášho rebríčka sa nachádzajú najstaršie batérie NiCd. Pamätať si ich môžete ako klasické batérie a aj pod značkou Varta. Ako príklad môžu poslúžiť napr. tužkové batérie.


-

Tento chemický druh galvanických článkov sa vyskytoval pri starých kamerách, starých fotoaparátoch, mobiloch a notebookoch. NiCd batérie mali nízku mernú kapacitu (výdrž), preto si ich môžeme pamätať ako ťažké a veľmi veľké. Záporná elektróda sa skladá z jedovatého kadmia, preto ich nesmieme odhadzovať do koša – platí to aj pre rovnako veľké Pb batérie (olovené akumulátory).

Olovené akumulátory


Pb akumulátory môžeme nájsť napríklad v automobiloch. Hlavný rozdiel medzi Pb akumulátorom a galvanickým článkom je, že z oloveného akumulátora dokážeme odoberať rádovo desiatky až stovky ampérov – napríklad pri štartovaní vozidla. Ale pri galvanických článkoch poskytujú len nízky prúd, pričom zvyšujúcim sa prúdovým tokom sa znižuje životnosť batérie.


-NiCd boli nahradené NiMH článkami

Dnes sú jedným z najviac používaných batérií „tužkového typu“ NiMH články. Vďaka nižšej cene a približne 2,5-krát vyššej kapacite majú veľký podiel na trhu. Vysoká kapacita umožnila menšie rozmery. Neobsahujú jedovaté zložky, môžu dodávať vyšší prúd a okrem toho majú dlhšiu životnosť. Ponúkajú možnosť použiť takzvané rýchlonabíjanie so zanedbateľným poškodením – stratou kapacity. Na rozdiel od NiCd nemôžu pracovať v nízkych teplotách. Neobsahujú jedovaté zložky, sú „ekologické“.


-

Je nutné nové Li-Ion/Li-Pol úplne vybiť?

Nový chemický druh batérií má 3-krát väčšiu kapacitu ako NiMH. Samovybíjanie, teda vybíjanie vybratého akumulátora, dosahuje iba 5 %, na rozdiel od predošlých typov, ktoré mali hodnoty v rozmedzí 15 – 35 %. Cena je vyššia kvôli riadiacemu čipu, ktorý sa stará o úplne nevybitie - pri nízkej kapacite sa zariadenie vypína z dôvodu „slabej batérie“, i keď kapacita nebude menšia ako 10 %. Vtedy sa neodporúča zariadenie zapínať alebo inak znižovať jeho kapacitu! Aby bolo jasné, pri úplnom vybití batéria umrie a už ju nemusíte nikdy nabiť! Určite si kladiete otázku, prečo mi potom hovoria, aby som po kúpe zariadenie prvýkrát úplne vybil na 0 % a nabil na 100 %? V tejto dobe sa to nedá nazvať inak ako fáma. Novému druhu batérii to viac škodí ako pomáha. Staré batérie mohli zostať úplne vybité neobmedzene dlho a vybíjanie im veľmi pomáhalo, lebo mali ešte takzvaný pamäťový efekt. Odporúčalo sa raz za čas, alebo po dlhej dobe nenabíjania, batériu preformátovať, teda úplne vybiť a nabiť. Nové nízko- a vysokokapacitné batérie môžeme nabíjať kedykoľvek bez ohľadu na kapacitu.


-Nové pravidlá pre nové batérie!


Na úplne vybíjanie zabudnite. Li-Ion/Li-Pol batérie nenechávajte pri zdroji tepla (optimálna teplota okolo 20 – 25 °C). Nenechávajte ich dlho stáť. Nabíjajte skôr ako sa vypne telefón/notebook. Neudržovať nabitie na 100 %!Tieto pravidlá platia len pre Li-Ion/Li-Pol batérie, klasické tužkové batérie sú typu NiMH alebo niekedy NiCd.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok