23.03.2012-18:42:00   |   Martin Valent
#In tech
Píše sa rok 2000, na trhu sa nachádzajú výkonne procesory AMD Athlon pokorujúce Intel Pentium III. Výkon procesorov pre klasické počítače (ďalej iba desktop) vrcholí v hodnote 1 GHz. Na prelome rokov 1999 a 2000 notebooky dobiehali výkonom desktopu s frekvenciou do 700 MHz. Futuristi predpokladali, že notebooky výkonom desktopy naozaj dobehnú. Dnes s odstupom 12 rokov môžeme túto myšlienku vyvrátiť. Na výkonovom rebríčku ostávajú klasické počítače na prvom mieste a až za nimi sa nachádzajú notebooky, nehovoriac o netbookoch.Ako je zvykom, šetrí sa všade, kde sa dá. V technike platí, že keď navrhnem niečo výkonné, môžem z toho spraviť osekaním niečo „nové“ a „úsporné“. Bude sa to predávať a prinesie mi to zisk vďaka nízkym nákladom na vývoj. Všetko osekané smeruje do notebookov a netbookov. Hlavným dôvodom, prečo notebooky nikdy nedobehnú desktop je, že musia vydržať na baterke. Naopak, desktop môže pracovať v rádovo stovkách wattov. Druhým dôvodom, ktorý sa oplatí spomenúť, je, že väčšina notebookových súčiastok je len okresaná (úsporná) verzia desktopových. Výnimkou je jedine Intel Atom, ale aj jeho architektúra vychádza z desktopu.

Dnes je iná doba ako pred 12 rokmi, keď bolo potrebnýcé každé percento výkonu. V súčasnosti aj priemerný notebook výkonovo postačuje na systém, programy a internet. Rovnako aj na hranie väčšiny hier. Dovolím si povedať, že desktop je pre ľudí, ktorí nie sú vášniví hráči, nepotrebný. Ja sám som vymenil desktop za notebook a po pripojení všetkých externých zariadení (monitor, klávesnica a myška) mi desktop nechýba. Výkonom je notebook dostatočný pre moje potreby, ale má jednu výhodu, ktorú musím spomenúť. Je prenosný! Kým desktop máte stále na jednom mieste, s notebookom môžete pracovať bez obmedzení a všade :)

Netbooky

Nový trend mini notebookov, vhodný na mobilné použitie. Všade platí: čim menšie, tým mobilnejšie. Postupom času notebooky začali znižovať uhlopriečky displejov, aby nasýtili novú časť trhu, požadujúcu mobilitu. Ako sa hovorí, každá minca má dve strany. Za malé rozmery a vyššiu výdrž na batérii zaplatíte nižším výkonom, postačujúcim len na programy a internet.

Tablety

A čo tak "iba displej"?. V tomto prípade je situácia oproti notebookom odlišná. Pre tablety (iOS a Android) sa vyrábajú súčiastky s priamou optimalizáciou a bez okresania. Preto ako jediné majú šancu výkonom prekonať desktop – ale musíme im dať čas (tablety, rovnako ako notebooky sú obmedzené spotrebou, a to hrá v ich neprospech). No netvrdím, že sa to niekedy stane. Jediná možná situácia, kedy by sa to mohlo stať, je, že sa dopyt po desktopoch zníži natoľko, že vývoj komponentov sa spomalí na minimum. Tablety majú veľký problém (iOS a Android), bežia na jave na rozdiel od Windowsu, ktorý pracuje s C++ a inštrukciami, ktoré sú niekoľkonásobne rýchlejšie. Pre porovnanie, plynulé vykresľovanie internetovej stránky priniesol 4-jadrový procesor od NVidie Tegra 3, s taktom 1,5 GHz. Pri desktope to dokáže aj jednojadrový 1,5 GHz procesor. Presnému popisu výkonu budem venovať osobitý článok.Dotyk na internete?

Problém pri tabletoch je, že internetové stránky nie sú optimalizované na dotyk a obsahujú veľa hover (udalosť vykonaná po prechode kurzorom) prvkov, ktoré nefungujú (spoločnosť sony tento problém vyriešila, ale je to iba prototyp). Poprípade iné funkcie, ktoré znepríjemnia surfovanie.

Tablet s Windows?

Rovnako ako internet, ani Windows nie je optimalizovaný pre dotyk. Na rozmach dotykovej technológie Windows reagoval pridaním prostredia Metro (dotykové prostredie), ktoré nájdete vo Windows 8. Rovnako tak aj podporu pre ARM architektúru (architektúra, na ktorej beží Android), ale nepočítajte s funkčnosťou starých aplikácii, ktoré fungovali na desktope. No, existujú tablety na architektúre x86 s procesorom Intel Atom, ktoré podporujú celu paletu hier a aplikácii, ale s výkonom sa musíme uskromniť. A ako som už spomínal, ovládanie Windowsu dotykom je náročné.

Ktoré si teda vybrať?

Záleží na tom, čo potrebujete. Ak ste vášnivý hráč, potrebujete výkon. Určite je pre vás najvhodnejší desktop. Pokiaľ nehráte náročné hry a počítač potrebujete na prácu, internet a mobilita bude prioritou. Určite je pre vás vhodný notebook. Ak len pracujete, surfujete po internete a mobilita je pre vás prioritná, netbook bude pre vás ako stvorený. Ľudia, ktorí potrebujú vysokú mobilitu, chcú zariadenie na zábavu a nie prácu, nech určite pouvažujú o tablete. Síce si tam nezahráte hry z počítača, ale určite si obľúbite hry určené pre tablety :)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok