29.02.2012-21:25:00   |   Martin Valent
#In tech

Skoro 3D aj na klasickom televízore

Klasický televízor nie je prispôsobený na trojdimenzionálne zobrazovanie, preto je veľmi známa a bežne zaužívaná technológia Anaglyf (stereoskopické zobrazovanie). Toto zobrazovanie funguje tak, že sa na 2D ploche displeja zobrazuje stereoskopicky obraz (rozdvojený / dva obrázky vložené do jedného s istým posunom a rôznymi farbami). O filtrovanie jedného obrazu pre jedno oko a druhého obrazu pre druhé oko sa starajú rôzne ofarbené sklíčka, napríklad používaná kombinácia farieb môže byť červená – zelená alebo žlto modrá.




-



K tejto technológii nepotrebujete nič špeciálne, iba farebné stereoskopické okuliare a film uspôsobený na farby skiel.

+ Cena
+ Dostupnosť
+ Možné sledovať aj v tlačenej podobe
- Zle farebné podanie, ťažko rozpoznateľné farby
- Prispôsobovanie očí farbám, po zložení okuliarov vidíte chvíľku jedným okom na modro a druhým na červeno :)

Aktívna technológia 3D zobrazovania


Lacnejšia a dostupnejšia technológia, ktorú vám odporúčajú v obchodoch s elektronikou, za SUPER cenu. Ale nie všetko je také ružové, ako vyzerá. Táto technika zobrazovania je založená na prepínacom princípe obrazu. Teda, zobrazovacie médium (televízor) komunikuje s okuliarmi a riadi zobrazenie obrazu pre oči tak, že v jednom momente vidíte obraz pre pravé oko len pravým okom a obraz pre ľavé oko len ľavým okom. Tak, že jedno oko sa stmaví. Aby sme toto dosiali, nie je potrebné viac ako monitor (televízor), ktorý dosahuje frekvenciu viac ako 60 Hz (štandardne 120 Hz). Čím má televízor vyššiu frekvenciu, tým je obraz „krajší“. Pri frekvencii 60 Hz pripadá na oko 30 snímkov za sekundu, čo je relatívne málo, preto sa bežne používajú frekvencie radovo v stovkách Hz. Televízor, ktorý ma malú frekvenciu, bude neznesiteľne blikať a sledovanie bude pre oči náročné.


-



Jeden kus okuliarov je pridrahý, ich cena sa pohybuje okolo 80€ - záleží od vlastností.

+ Cena
+ Možné použiť aj na bežnom, kvalitnejšom monitore na počítači s grafickou kartou nVidia
- Drahé okuliare, pre viac osôb cenovo nevýhodné
- Ťažšie okuliare, ktoré treba dobíjať
- Počas sledovania vybitie batérii
? – Pri LCD je dôležitá odozva, najlepšie pod 3ms



Pasívna technológia 3D zobrazovania


Drahšia technológia, funguje na inom princípe ako aktívna. Okuliare vyzerajú ako bežné, ale majú polarizačné filtre, teda jedno sklíčko prepúšťa svetlo s jednou polarizáciou a druhé sklíčko s polarizáciou pootočenou o 90°. Zobrazovacie médium (televízor) vysiela dva obrazy osobitne s rôznou polarizáciou určenou pre iné sklíčko. Takto dosiahneme, aby jedno oko videlo jeden obraz a druhé oko druhý obraz. S frekvenciou je to podobné ako pri aktívnej technológii - čím viac Hz, tým je lepší zážitok. Ale vystačíme si s polovičnou frekvenciou, než je tá pri aktívnej technológii.


-



Jeden kus okuliarov je lacný, cena sa pohybuje okolo 5€. Okuliare môžu byť kompatibilné s iným 3D polarizačným televízorom.

+ Cena okuliarov a hmotnosť
+ Obraz nebliká
+ Okuliare nepotrebujú starostlivosť a nemôžu sa pokaziť
+ Okuliare sa nikdy nevybijú počas sledovania ako aktívne okuliare
+ Okuliare je možné použiť u iného pasívneho 3D TV
- Vyššia cena TV
? – Postupne nahradí aktívnu technológiu
? – Pri LCD je dôležitá odozva, najlepšie pod 3ms

Čo nás čaká? Paralaxová bariéra!


Zabudnite na okuliare. Táto technológia vám dokáže zobraziť 3D obraz bez okuliarov. Ako to funguje? Televízor obsahuje dve zobrazovacie vrstvy. Jednu farebnú, to je bežná vrstva, akú nájdeme vo všetkých televízoroch. A jednu bezfarebnú vrstvu, ktorá vytvára bariéru. Čo je to tá bariéra? Je to vrstva nad zobrazovacou, ktorá, keď sa aktivuje, vytvorí vertikálne pásiky, ktoré neprepustia svetlo z jednotlivých pixelov k vašim očiam. Vysvetliť princíp fungovania je pomerne zložité, znázorníme si to na príklade. Predstavte si, že všetko čo vidíte okolo seba, je zobrazovacia plocha televízora. Dajte prst pred tvar, vzdialený asi tak 50 cm. Zavrite jedno oko a pozrite sa za prst (na zobrazovaciu plochu), teraz opačne, pozrite sa druhým okom. Vidíte, že ten priestor, ktorému prst bránil, teraz už vidíte, ale naopak, teraz nevidíte tú časť priestoru, kde sa nachádza prst. Takto isto funguje aj paralaxová bariéra, ktorá pásikmi zabráni jednému oku uvidieť jednu časť pixelov a druhému inú časť pixelov (pixel je zobrazovací bod). A tak jedno oko môže vidieť jeden obraz a druhé zase druhý.


-




Lentikulárny autostereoskopický displej nemá paralaxovú bariéru, ale šošovky, ktoré smerujú svetlo z pixela iným smerom. Keď sa pozriete na šošovku, svetlo ktoré vidíte, je v šošovke ohnuté na pixel, ktorý je určený na pozerajúce sa oko.



Ako sa rozhodnúť pri nakupovaní?


Frekvencia nad 120 Hz - hlavne pri aktívnej technológii.
Alebo odozva pod 3ms.
Koľkí budete TV sledovať a spočítajte si cenu za TV vrátane všetkých okuliarov, ktoré budete potrebovať.

POZOR: Pri LED TV si overte, že sa nejedná o LED podsvietenie pre LCD, ale LED/OLED/AMOLED zobrazovaciu technológiu!!

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok