05.04.2012-21:00:00   |   Martin Valent
#In tech
Ovládanie myškou nie je vždy praktické. Myšku nemáme stále pri sebe, a tak potrebujeme niečo, nejakú technológiu, ktorá nám ju nahradí. Na ovládanie dotykom nám stačí iba jedno zariadenie, ktoré stále nosíme pri sebe - „prst“ :)

SAW screen - akustické snímanie

Táto metóda je založené na rezonancii povrchu displeja. Funguje tak, že na bokoch je umiestnený generátor (zdroj) frekvencie, ktorý vysiela úzku vlnu po povrchu cez celý displej a vďaka odrazovým plochám sa šíri cez celý displej. Zapojenie býva na spodnej/vrchnej alebo v ľavej/pravej časti displeja. Na konci cesty vlny sa nachádza transducer, ktorý presne sníma narušenie vlny alebo amplitúdy a pošle svoju pozíciu riadiacemu čipu.


-


Tento princíp môžete pozorovať na hladine vody, keď sa jej dotknete. Keď rozvlníte vodu a dotknete sa prstom vlny, narušíte ju. Znížite jej výšku (amplitúdu) a rýchlosť (frekvenciu).Po displeji prechádzajú vlny, dotykom tento priebeh narušíte a senzory na druhej strane zmenu zaznamenajú. Základ tejto technológie podporuje duálny dotyk, ktorý pracuje bezchybne pokiaľ sa osi nepretnú a čip stratí presnú polohu jedného bodu (body si zvyknú vymeniť pozície). Technológia sa zaraďuje hlavne na veľké plochy, napríklad televízory, a to vďaka svojej cene. Ďalšou výhodou, ktorú sa oplatí spomenúť je, že technológia neznižuje priesvitnosť, teda aj viditeľnosť obrazu.

Takéto prevedenie je vysoko citlivé na povrchové chyby, ktoré môže meniť amplitúdu alebo frekvenciu. Napríklad, škrabanec alebo špina.
Môžete sa stretnúť aj s takými displejmi, ktoré majú tretiu súradnicu Z. Ide o citlivé snímanie, ktoré zisťuje aj veľkosť narušenia vlny, a tak identifikovať vyvinutý tlak na sklo.


-


S SAW touch screen sa môžeme (alebo mohli sme sa stretnúť) v bankomatoch alebo iných verejných dotykových zariadení, ktoré požadovali dobrú viditeľnosť/priepustnosť svetla (ostaté technológie znižujú viditeľnosť/priepustnosť). Ale táto technológia sa pomaličky vytráca, vďaka vysoko svietivým displejom dosiahne aj kapacitná technológia dobrú viditeľnosť, napríklad aj na slnku. 100% priesvitnosť dosahuje vďaka tomu, že sklo neobsahuje žiadne vodiče, nič, čo by bránilo svetlu cezeň prejsť.V obchode je možné zakúpiť si aj samostatnú dotykovú plochu a aplikovať ju na svoj monitor alebo televízor. Ale pozor, dobré je mať nejaké tie technické znalosti. Rozobrať LCD predsa nezvládne každý. Rovnako ako kalibráciu, i keď tá bude ten menší problém. Komunikácia je sériová, a tak sa môžete stretnúť s pripojením na počítač cez RS232 (sériový port) alebo USB. Montáž závisí aj od výrobcu.

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok