Vedci diskutujú o tom, či by inteligentný život bol schopný prežiť i smrtiace podmienky panujúce vo vesmíre na konci veľkého zmrazenia. Aj keď sa môže zdať nezmyselné uvažovať o alternatívnej podobe existencie života v dobe temna, keď budú zdroje tepla už vyčerpané a teplota všade klesne k absolútnej nule, fyzici vedú o tejto téme veľmi živú debatu.
Diskusia sa sústredí na dve základné otázky. Po prvé: Dokážu inteligentné bytosti ovládať svoje stroje pri teplotách blízkych absolútnej nule?
Podľa zákonov termodynamiky prechádza energia samovoľne z teplejších objektov na chladnejšie, čo je dnes možné využiť k vykonaniu užitočnej mechanickej práce. Túto mechanickú prácu získame napríklad v tepelnom stroji, ktorý má teplú i studenú časť. Čím väčší je teplotný rozdiel oboch častí, tým väčšia je účinnosť stroja. Práve na tomto princípe fungovali stroje, ktoré poháňali priemyselnú revolúciu, predovšetkým parný stroj a lokomotíva. Na prvý pohľad sa zdá, že nie je možné, aby tepelný stroj v období temna vykonával akúkoľvek prácu, keďže teploty budú všade rovnaké.
Druhá otázka znie: Budú inteligentné formy života schopné vysielať a prijímať informácie?
Podľa teórie informácie je najmenšia informačná jednotka, ktorá sa dá šíriť, úmerná teplote. Keď teplota poklesne k absolútnej nule, možnosť spracovávať informácie sa výrazne zníži. Keď sa vesmír rapídne ochladí, ubudne tak bitov informácií, ktoré sa dajú predať.
Freeman Dyson spolu s ostatnými fyzikmi skúmal fyzikálne problémy, s ktorými by sa musel inteligentný život v umierajúcom vesmíre vyrovnať.
Dyson a spol. uvažujú, že pokiaľ sa teplota vesmíru začne znižovať, vedci budúcnosti sa môžu pokúsiť o zníženie svojej vlastnej štandardnej telesnej teploty pomocou genetického inžinierstva. Nakoniec ale ich telesná teplota nadobudne hodnotu, pri ktorej sa voda mení na ľad. Inteligentné bytosti vtedy budú nútené opustiť krehké, zraniteľné telá a vteliť sa do robotickej schránky. Ibaže roboty sa taktiež riadia zákonmi termodynamiky a teóriou informácie – nemali by život o nič jednoduchší.
Aj keď tieto hypotetické bytosti opustia robotické telá a premenia sa v „čisté vedomie“ (informácie sa nebudú prenášať na časticiach hmoty, ale na energii), problém so spracovaním informácií sa ani zďaleka nevyrieši. Jediná možnosť, ako prežiť extrémne nízke teploty, je „myslieť pomalšie“. Dyson však optimisticky konštatuje, že takto bude môcť inteligentný život spracovávať informácie a „myslieť“ donekonečna. Aj jediná myšlienka môže zabrať milión rokov, ale podľa subjektívneho vnímania bude všetko prebiehať celkom normálne.
Takáto pomalšie mysliaca inteligencia by mohla byť svedkom kozmického kvantového prechodu. Takéto zmeny stavu vesmíru sa obvykle stávajú na počiatku sveta. Ďalšie môžu nastať za milióny rokov a sú čisto hypotetické.
Vo svetle nedávneho objavu zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru fyzici preskúmali Dysonovu prácu a rozpútali novú debatu, ktorá vedie k celkom opačným záverom. t.j. že inteligentný život nutne zanikne. Fyzici Lawrence Krauss a Glenn Starkman konštatujú: „Pred miliardami rokov bol vesmír príliš horúci na to, aby v ňom existoval život. Za mnoho eónov bude tak mrazivý a chladný, že ani ten najdômyselnejší život neprežije.“
Definitívna smrť vs. paralelné svety
Pokiaľ sa kozmologická konštanta blíži k nule, a teda expanzia kozmu sa spomaľuje, dokáže inteligentný život myslieť nekonečne dlho i v chladnúcom vesmíre pomocou hibernácie a pomalšieho myslenia. Ale vo vesmíre, ktorý zrýchľuje svoju expanziu, to nie je možné. Každý inteligentný život je podľa fyzikálnych zákonov odsúdený k záhube.
Smrť môžeme definovať ako úplný koniec spracovávania informácií. Každý inteligentný druh sa vo vesmíre po tom, čo začne chápať fundamentálne prírodné zákony, bude musieť vysporiadať s problémom definitívnej smrti vesmíru a inteligentného života v ňom. Otázkou zostáva, ako. Možnosťou je únik do paralelných svetov – našťastie zostáva dosť času na nahromadenie energie, ktorá nám pomôže túto možnosť preskúmať.
-
Obrázok: http://umalojacriativa.com.br/forma-de-gelo-cerebro
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok