29.10.2015-17:49:00   |  
#Myslenie
#Názory
#Veda


-

Richard Dawkins

evolučný biológ

"Zomrieme, a to nás robí tými šťastnými. Väčšina ľudí nikdy neumrie, pretože sa nikdy nenarodí. Potenciálni ľudia, ktorí by mohli byť na mojom mieste, ale ktorí v skutočnosti nikdy neuvidia svetlo sveta, počtom prevýšia zrnká piesku v Arábii. Títo nenarodení “duchovia” určite zahŕňajú väčších poetov ako Keats, vedcov väčších ako Newton. Vieme to, pretože možný počet ľudí daný našou DNA tak masívne presahuje počet skutočných ľudí. Vo svetle týchto omračujúcich nepravdepodobností sme to ty a ja, v našej obyčajnosti, ktorí sme tu. My, privilegovaná hŕstka, ktorá vyhrala navzdory všetkému lotériu počatia, ako sa opovažujeme nariekať pre náš nevyhnutný návrat do toho predošlého štádia, z ktorého sa veľká väčšina nikdy nedostala?"

(Pasáž s výnimkou poslednej vety pochádza z knihy Unweaving the Rainbow. Poslednú vetu Dawkins pridával na svojich prednáškach.)
-

Neil deGrasse Tyson

astrofyzik

"Žiadal by som, aby moje mŕtve telo nespálili, ale pochovali, aby sa energia, ktorá je v ňom obsiahnutá, vrátila Zemi, aby živilo flóru a faunu, tak ako som sa ja živil flórou a faunou počas môjho života."

Odpoveď na otázku, čo by urobil, keby vedel, že ho bezprostredne čaká poprava.


-

Carl Sagan (sprostredkovane)

astrofyzik

Spomína Sasha Sagan, dcéra Carla Sagana:
"Jedného dňa, keď som bola ešte maličká, opýtala som sa môjho otca na jeho rodičov. Starých rodičov z matkinej strany som dobre poznala, ale chcela som vedieť, prečo som nikdy nestrela jeho rodičov.

„Pretože zomreli,“ povedal melancholicky.

„Uvidíš ich ešte niekedy?“ opýtala som sa.

Svoju odpoveď dôsledne zvážil. Napokon povedal, že nič na svete by nechcel viac, ako znovu uvidieť svoju matku a otca, alebo nemal dôvod – a žiadne dôkazy – aby uveril myšlienke posmrtného života, a tak sa tomuto pokušeniu nemohol podvoliť. „Prečo?“ Potom mi veľmi nežne povedal, že môže byť nebezpečné veriť veciam len preto, že chceme, aby boli pravdivé. Môžete byť oklamaní, pokiaľ nepochybujete o sebe alebo o iných, predovšetkým ak sú títo ľudia v pozícii autority. Povedal mi, že všetko, čo je naozaj pravdivé, znesie podrobné preskúmanie.Sean Carroll

fyzik, kozmológ

"Osobne som presvedčený, jednoznačnými vedeckými dôkazmi z fyziky, neurovedy a iných, že je len jeden svet, tento svet, biologické procesy končia a smrť je definitívna. A vo mne tento fakt, konečnosť našich životov, vyvoláva hlboké dojatie a dáva obrovskú dôležitosť obmedzenému počtu rokov, ktoré máme k dispozícii tu na Zemi. Naše životy nie sú len akési kostýmové skúšky. Toto je naše predstavenie, jediné predstavenie, ktoré máme. Neuberá to zmysel a hodnotu naším životom, práve naopak, núti nás to dávať zmysel všetkému, čo robíme, pretože stihneme vykonať len obmedzený počet vecí."

(z debaty o posmrtnom živote v relácii Intelligence Squared)

Ann Druyannová

spisovateľka, producentka, popularizátorka vedy a manželka Carla Sagana


-

"Keď môj manžel zomrel, keďže bol veľmi slávny a známy ako neveriaci, veľa ľudí za mnou chodilo - ešte sa to sem tam stane - a pýtalo sa, či sa Carl na konci zmenil a či konvertoval na vieru v posmrtný život. Tiež sa často pýtajú, či si myslím, že sa ešte niekedy uvidíme.

Carl čelil smrti s neúnavnou odvahou a nikdy neupadol do ilúzie. Tragédiou bolo, že sme vedeli, že sa už nikdy neuvidíme. Neočakávam, že sa znova spojíme. Ale úžasné je, že pokiaľ sme boli spolu, takmer dvadsať rokov, žili sme oceňujúc, aký je život krátky a vzácny. Nikdy sme nezľahčovali význam smrti predstieraním, že by to bolo niečo iné, než konečná. Každý jeden moment, ktorý sme boli nažive a spolu bol zázračný - nie v zmysle pocitu nadprirodzena. Vedeli sme, že si užívame výsledok náhody. Že čistá náhoda mohla byť tak štedrá a milá... Že sme mohli nájsť jeden druhého, ako krásne napísal Carl v knihe Cosmos, viete, v šírave priestoru a nesmiernosti času... Že sme mohli byť spolu 20 rokov. To je niečo, čo pre mňa ostáva omnoho zmysluplnejšie...

Spôsob, akým sa ku mne správal a ako ja k nemu, spôsob, akým sme sa o seba starali, o našu rodinu, keď žil. To je omnoho dôležitejšie, než myšlienka, že ho ešte niekedy uvidím. Nemyslím si, že ho niekedy uvidím. Ale videla som ho. Videli sme sa obaja. Našli sme sa v kozme a bolo to prekrásne."


-

Christopher Hitchens

vplyvný intelektuál, novinár a spisovateľ

"Smrť je istá, nahrádza ako spev sirén v raji, tak hrôzu pekla. Život na tejto Zemi, so všetkými jeho záhadami a krásami a bolesťou, by sme preto mali žiť oveľa intenzívnejšie: potkýname sa a vstávame, sme smutní, sebaistí, neistí, pociťujeme osamelosť a šťastie a lásku. Nič viac nie je a ja nič viac ani nechcem."

(z knihy The Portable Atheist)

"Viem, čo príde. Viem, že nikto sa tomu nevyhne. Je otázkou zvyku vyrastať a uvedomiť si, že sa dostanete z maternice ako strela z kanónu k dverám stodoly, ktoré sú obité starými pilníkmi na nechty a hrdzavými hákmi. Záleží na tom, či využijete čas medzi tým ironicky a múdro, a nesnažíte sa robiť nič odporné bytostiam po vašom boku."Krátko potom, ako sa dozvedel, že trpí rakovinou pažeráka, ktorej v roku 2011 podľahol (z videorozhovoru, nájdete ho napr. TU - od 9:40)

-

K prekladu prispel Peter Isteník, doplnené 31. 10. 2016

Perexová fotografia: používateľ portálu deviantart.com MrsUnderground
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok