27.06.2012-09:00:00   |   Martin Valent
#In tech

HDD - pevný disk

Základným princípom fungovania tohto zariadenia je magnetické zaznamenávanie a čítanie informácii na otáčajúcej sa platničke pomocou hlavičiek. Tieto hlavičky sa pohybujú na miesta, kde sa informácia nachádza. Posun hlavičky zabezpečuje elektromagnetické pole v cievke, ktoré na sa základe polarity posúva smerom k permanentným magnetom. Napríklad ak privediete na cievku napätie 5 V, posunie sa doľava, ak (laicky povedané, vymeníte drôty) prehodíte polaritu, tak sa hlavička posunie doprava.



Reproduktor

Zjednodušene, zvuk vzniká prechodom napätia cez cievku, ktorá je umiestnená pri magnete. Pri zmene napätia a polarity sa cievka pohybuje smerom k magnetu a naopak. Cievka je umiestnená na membráne, ktorá vibruje a vytvára akustické vlny (zvuk).

Čo majú tieto dve odlišné zariadenia spoločné?

Magnet a cievku. Z reproduktoru nespravíte pevný disk, ale z pevného disku je možné vyrobiť reproduktor. Dosť teórie, poďme na prax :)





Čo budeme potrebovať? Jeden nepotrebný pevný disk a jeden energy nápoj, ak budeme smädný :)


-


Nadstavec, respektíve bit alebo skrutkovač - v tomto prípade hviezdicový.


-


Vyskrutkujeme všetky skrutky, aj tú, ktorá je zaslepená papierom kvôli záruke.


-


V tomto prípade bola hlavička poškodená a skrutkovač prešmykoval. Tak bolo potrebné vŕtať.


-


Po úspešnom vŕtaní a odlepení tesniacej pásky šiel kryt hravo dole.


-


Následne je potrebné nájsť ovládanie cievky. Ja som hľadal pripájaním svoriek pod napätím 5 V a sledoval som, čo sa deje. Na tomto type je pripojenie cievky hneď viditeľné. Po pripojení napätia sa hlavička pohla.


-


Ďalej budeme potrebovať spájkovačku, cín a drôt.


-


Na cievku priletujeme dva drôtiky. Tak ako je znázornené na nasledujúcom obrázku.


-


Drôty pripojíme na zdroj zvuku, v tomto prípade som pripojil na sekundárny výstup reproduktorov rádia. Na fotke je vidieť zapojenie dvojice reproduktorov.


-


Keďže som sa snažil o stereo zvuk, prerábal som aj druhý pevný disk. Na ňom bola cievka vyvedená na úplne inom mieste. Musel som odmontovať celu hlavičku s ramenom, nazrieť na cievku a jej vývody. Potom, ako je na obrázku vidieť, som priletoval drôtiky a založil späť.


-


Výsledok je nasledovný. Prilepil som na hlavičku pohárik z kávy. Zvuková rezonancia sa presúva do pohárika, ktorý rezonanciou vytvára a smeruje dobre počuteľný zvuk.



Ukážka

Na záver sa pozrite na video, ktoré som po zhotovení natočil.



-

Ak sa Vám článok páčil, prosíme, podporte ho v hlasovaní na stránke vybrali.sme.sk, ďakujeme :-)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail