Na horizonte stojí rad vysokých svalnatých chlapov, ich spotené telá sa lesknú v západe slnka. Z tohto radu vytŕča jeden muž, legenda. Ostatní ho na slovo poslúchajú, ale nie preto, že má vyššie spoločenské postavenie, že je ich vládca. Nie, je rýchlejší, silnejší a prefíkanejší ako ktorýkoľvek z nich a navyše vie účinne rozpáliť iskru, ktorá tlie v srdciach ich všetkých. Neváha položiť svoj život za ostatných, za každého jedného z nich, za ich ženy, matky, otcov, synov a dcéry. Stane sa nesmrteľným, lebo v jeho príbehu sa udejú veľké veci. Je neskrotný, pokľakne iba pred svojou vlasťou... a tá ho potrebuje viac, než si to dokáže predstaviť.
Píše sa rok 2006 a ľudia sú priam uchvátení z takéhoto konceptu, no v nemalej miere mu pomáha grafické prevedenie a dnes už ikonický Gerard Butler v role... Svätopluka... čože? Presne tak, ľudia sa rozplývajú nad gréckym príbehom v Hollywoode, a pritom majú podobný klenot priamo pod nosom.
Historický román – fikcia Ladislava Nádaši-Jégého s názvom Svätopluk vznikol takmer o 80 rokov skôr, ako sa na veľkom plátne objavilo Millerových 300 mužov. Jégého text sa pritom vyznačuje kvalitami, ktoré sa nedajú porovnať s akýmkoľvek filmovým spracovaním, pretože naplno využíva potenciál knižnej formy. Spôsob prezentácie je naturalizmus, čo v praxi znamená, že kniha bude práve taká krvavá a obrazne vyšperkovaná, ako si ju sami pri čítaní domyslíte... A veru, miest na domýšľanie bojov je v nej nadostač.
Svätopluk sa týči ako titan, až máte pri čítaní pocit, že o chvíľu vystúpi z knihy a vy sa roztopíte už len pri pohľade naňho (tak, ako ste sa topili pri pohľade na Butlera, dámy). 300 však ponúka dosť jednoduchú zápletku, oproti tomu je fabulárne Jégého román oveľa bohatší a keby mu nechýbal potrebný rozsah, dal by sa pokojne porovnať s dielom Georgea R. R. Martina (ak vám meno nič nehovorí, tak pojem Game of Thrones už snáď áno). Dej sa síce rozbieha trocha zvoľna, postupne však naberá na sile a nakoniec v ňom nechýba takmer nič. Je tam láska, akcia, intrigy – v hojnej miere – lesť, zrada, ambícia, moc...
Jégého Svätopluk má potenciál, čo sa týka vizualizácie – kniha sa priam pýta na komiksové alebo filmové spracovanie, na druhej strane vôbec nezaostáva po stránke príbehovej. Takto sa z nej stáva pageturner (ak poznáte slovenský ekvivalent tohoto slova, tak mi ho napíšte do diskusie) a perfektný zážitok aj pre ľudí tretieho milénia, ktorí si vedia vychutnať naozaj výnimočnú knihu.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok