01.10.2015-07:01:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Zbúrané mýty
#Pravek
Možno sa to dalo čakať. Napokon, moderné poňatie evolučnej teórie (pozor na známy mýtus, podľa ktorého je evolúcia len teória – evolučná teória je opis mechanizmu, ako evolúcia funguje, proces evolúcie nie je teóriou, ale pozorovaným vedeckým faktom) budovali takí notoricky známi americkí homosexuálni Židia ako Sergej Četverikov, Jurij Filipčenko, Michail Fedonkin alebo Ivan Ivanovič Schmalhausen.Tak ako pri mnohých iných hoaxoch, HlavneSpravy.sk nám naservívovali zmes faktov (napr. rok objavenia nálezu), poloprávd a úplných nezmyslov. Ich autor očividne spolieha na nevedomosť čitateľa a jeho neochotu alebo neschopnosť overovať si skutočnosti, ktoré znejú čudesne či podozrivo.

(Poznámka: na stránky systematicky šíriace zavádzajúce informácie z princípu neodkazujeme priamo, kto chce, ten si prepieraný článok vygúgli.)

Dozvedáme sa, že v roku 1936 sa v meste Londýn v Texase v kamennom lome podarilo objaviť kladivo. To sedí. Za všetky zvyšné nezmysly vyberieme aspoň tie najviac do očí bijúce:

 • Na prvý pohľad ide len o klasické staroveké murárske kladivo

 • Nie, žiaden starovek. Vyzerá presne ako nástroje, ktoré sa v lome používali počas ťažby v 19. storočí.

 • V čase nálezu, bolo kladivo obalené pieskovcom, čo znamená, že kladivo vzniklo skôr ako hornina.

 • Nie, kladivo neobaľuje pieskovec, ale škrupina stvrdnutého ílu. Tento fakt je veľmi dôležitý. Znamená, že nikdy nebolo súčasťou okolitých prastarých vápencov. Škrupina stvrdnutého ílu vznikne aj v priebehu niekoľkých rokov. V ílovitej konkrécii sa navyše podarilo objaviť schránku lastúrnika, ktorá vyzerá celkom moderne.

  Geológ Juraj Littva poukazuje, že článok v podstate sám sebe vyvracia základnú premisu celého hoaxu: hovorí o skamenenom kladive so zuhoľnatenou rúčkou a obalené v druhohornom vápenci, čo dokladá fotografiou, na ktorej podľa Littvu "Jasne vidieť, že hlava kladiva je stále kovová, rukoväť je stále drevená a kladivo je obalené ílom."


  - • Geológovia dali pieskovcu 140 miliónov rokov.

 • Opomeňme pozoruhodné štylistické schopnosti autora a upozornime, že horniny tvoriace lom geológovia datovali do odbobia apt v spodnej kriede, čo znamená vek 115 až 120 miliónov rokov.

 • Avšak zástancovia Darwinovej teórie tvrdia, že kladivo je falzifikát.

 • Nie. Geológovia tvrdia, že ho nie je možné spájať s pravekými horninami. • Tento argument bol ale vyvrátený technickou, chemickou a fyzikálnou analýzou.

 • Žiadne také analýzy na dokázanie jeho „falošnosti“, pokiaľ je nám známe, neboli.

 • Analýza priniesla ďalší nevysvetliteľný problém. Hlava kladiva tvorí 96,6% železo, 2,6% chlór a 0,74% síra, čo znamená, že materiál pozostáva z čistého železa bez prímesí a nečistôt.

 • Toto nevyžaduje komentár. (boldy sú naše)

  A z nadpisu:
 • Ignorovaný dôkaz

 • Údajné zamlčovanie je populárnym rétorickým obratom konšpirátov a záhadológov. Paradoxne, všetky ich údajne zamlčované dôkazy sú odborníkmi analyzované a tie ich analýzy sú bežne zverejňované. Nech sa páči analýza údajne ignorovaného dôkazu, zverejnená paleontológom Glenom Kubanom nielen v odbornom periodiku, ale, ako pri každom poriadnom zamlčovaní, aj na internete.

  Aktualizácia: Redakcia webu, ktorý hoax znovu vypustila do sveta, reagovala náš článok. A presne v duchu konšpirátorov: hysterickým výlevom bez argumentov a nariekaním o cenzure. Ako poukázal náš "mrzutý" geológ Juraj Littva, docielili len to, že sa usvedčili z totálnej neschopnosti overovať si fakty.

  Zhrnutie:
  Kladivo je len mierne mineralizované, čo protirečí prastarému veku. V čase nálezu bolo obalené v škrupine stvrdnutého ílu, ktorá vzniká pomerne rýchlo, a nie v prastarom vápenci, ktorý sa uložil za čias dinosaurov. Vzhľad kladiva navyše zodpovedá nástrojom, aké sa v USA používali pred dvomi-tromi storočiami.

  Článok ukončuje tvrdenie, ktoré sa nesie v duchu predošlých absurdít, vraj:
 • Celkovo sa množia nálezy, ktoré „vypadnú“ z hornín milióny rokov starých a ktoré úplne rozbíjajú našu predstavu o človeku a celom fungovaní vesmíru (najmä predstavu neveriacich, ktorí veria v evolúciu).


 • Keďže sa tieto hoaxy stále čas od času šíria internetom, pozrime na ne bližšie.  400 miliónov rokov starý stroj


  -


  Vraj táto „skamenelina zamotala hlavu aj tým najskeptickejším vedcom“. Dôkladná analýza mala potvrdiť, že podivný artefakt sa skladá z kovových častí (koliesok) a vytváral nejaký mechanizmus, ktorý mohol byť súčasťou akéhosi zariadenia, napríklad hodiniek alebo počítadla. Nachádza sa však v horninách datovaných na 400 miliónov rokov.

  V skutočnosti neexistuje žiaden publikovaný výskum, ktorý by zistil, že „kolieska“ pozostávajú z kovu, zrejme ide o výmysel. Pre paleontológov nejde o žiadnu záhadu, útvary sú totiž identické s tzv. krinoidovými elementmi. Krinoidy, po slovensky ľaliovky, patrili kedysi medzi najhojnejších obyvateľov morského dna. Tieto živočíchy príbuzné hviezdiciam a ježovkám ku dnu prirastajú podlhovastými stopkami, ktoré sa po smrti rozpadajú na jednotlivé segmenty. A tie u niektorých druhov pripomínajú ozubené kolieska.


  -  Údajné ľudské stopy pri dinosaurích

  Ide buď o eróziou skreslené stopy na celú stupaj našľapajúcich trojpstých dinosaurov (údajné stopy obrov) alebo očividné, spravidla anatomicky celkom nepresné falzifikáty - buď len vytesané stopy človeka veďľa reálnych stôp dinosaurov, alebo vytesané stopy aj človeka, aj dinosaura. Viac sa im venujeme TU.

  Sandálom zašliapnutý trilobit?

  Vyzrážaná vápenatá konkrécia usadená na morskom dne. Pri pozornom pohľade zistíte, že odtlačok sandále vôbec nepripomína. O náleze píšeme viac TU.

  Kamene z Ica

  V roku 1966 peruánsky lekár Javier Darquea kúpil od miestneho farmára zvláštne andezitové kamene, údajne nájdené v jaskyni neďaleko mesta Ica. Na kameňoch sa nachádzali staroveké rytiny zobrazujúce dinosaury, ako sú Triceratops alebo Stegosaurus, žijúce súčasne s mimoriadne vyspelou ľudskou civilizáciou. Ľudia na vyobrazeniach dinosaury dokonca držia ako domáce zvieratá a používajú ich na transport alebo vedenie vojny. Na kameňoch taktiež nájdeme výjavy, ktoré zobrazujú teleskopy, operácie srdca alebo transplantáciu mozgu.
  -  Dôveryhodnosť nálezov podkopáva viacero závažných faktov. Po prvé, vyobrazenia zachytávajú dinosaury typické pre Severnú Ameriku, ktoré v iných končinách nežili. Po druhé, jaskyňu, z ktorej kamene pochádzajú, sa doposiaľ nepodarilo identifikovať, rovnako ako žiaden archelogický kontext - iné archeologické nálezy patriace vyobrazenej civilizácii. Jednotlivé nálezy sfalšujete ľahko, ale sfalšovať archeologický kontext nálezu, to už je iná káva. A ako archeológovia vedia, archeologický kontext nie je niečo, čo sa zachováva ojedinele. Práve naopak. Po tretie, farmár, od ktorého Javier Darquea kamene odkúpil (a potom si na nich založil slušné živobytie), Basilio Uschuya opakovane priznal, že kamene sú podvrhmi. Obrazce vytvoril sám, pričom sa inšpiroval komixami, učebnicami a magazínmi. Patinu na kameňoch vytvoril tak, že kamene varil v kravskom hnoji. Postup výroby dokonca predviedol pred televíznymi kamerami stanice BBC. S jeho tvrdením súhlasia aj závery štvorročného výskumu španielskych vedcov vedených Vincentom Parisom. Mikrofotografie kameňov prezradili stopy po modernej farbe a moderných prípravkoch na leštenie. Rytiny sú navyše mimoriadne dobre zachovalé. Skutočné starobylé rytiny naproti tomu vykazujú výrazné opotrebovanie. No a v neposlednom rade, dinosaury na nálezoch sú zobrazené nepresne, podľa zastaraných predstáv z polovice minulého storočia...

  -

  Ak sa Vám článok páčil, prosíme, podporte ho v hlasovaní na stránke vybrali.sme.sk - ďakujeme! :)


  -

  Obrázky: Glenn Cuban, Štátna univerzita v Indiane, užívateľ wikimédie Brattarb, public domain
  Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

  Zdieľajte článok  Pridať e-mail

  Najčítanejšie za rok