22.06.2015-10:30:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Dejiny človeka

Ako sa to začalo: Legenda

Niekedy začiatkom osemnásteho storočia v lese pri New Jersey sa žena známa ako Matka Leedsová dozvedela, že sa trinástykrát stane matkou. „Ach, tento bude diablom,“ skríkla. Dieťa sa vraj narodilo s hlavou podobnou koňovi a netopierími krídlami. Hrozivo vyšteklo, zabilo pôrodnú babu a potom vyletelo z komína. Zmizlo v temnote noci, no ľudí v okolí New Jersey nenechalo na pokoji. Unášalo im deti. Až potom, ako miestny kňaz vykonal na kreatúre exorcizmus, ju nikto nevidel až do konca 19. storočia.



Hoci existujú nepreberné množstvá kníh a internetových stránok venovaných Diablovi z Jersey, len málokedy si overujú zdroje alebo nahliadajú do pôvodných materiálov. A kto nazrie do dobových záznamov, nenájde žiadne odkazy na túto kreatúru alebo niečo podobné. Členovia kresťanského hnutia kvakerov, v ktorej je príbeh zasadený, napríklad žiadne exorcizmy nevykonávala. Príbeh bol zrejme len legendou, či skôr rozprávkou, ktorou strašili neposlušné deti.


-



Ako sa to začalo: História

Diabolský Daniel Leeds

Prvým guvernérom New Jersey bol jeden z najnenávidenejších politikov koloniálnej Ameriky, Lord Cornbury (1661 - 1723). Listina s príkazom, aby sa v roku 1702 ujal mesta, zahŕňa aj zoznam jeho poradcov, z ktorých jeden bol Daniel Leeds (1651 - 1720). Majetok, ktorý neskôr zdedili jeho potomkovia, bol známy ako Leeds Point, miesto najčastejšie asociované s diablom s Jersey.

Daniel Leeds začal ešte v roku 1687 publikovať almanach, ktorého astrologické inklinovanie pobúrilo kvakerskú komunitu New Jersey. To Leedsa od publikačnej činnosti neodradilo. Okrem pravidelne vydávaných almanachov napísal napríklad Chrám múdrosti (1688), kde biblické a astrologické motívy mieša s prvkami mágie na spôsob nemeckého mystika a heretika Jacoba Behmeho z prelomu šestnásteho a sedemnásteho storočia. Leeds sa tak v očiach kvakerov, ale aj iných kresťanov, vyprofiloval ako okultista. S odporom svojho okolia sa vysporiadal svojsky – publikoval sériu rozpráv priamo napádajúcich kvakerskú teológiu, či dokonca kvakerov ako takých. Kvakeri reagovali publikovaním série rozpráv, v ktorých Daniela Leedsa označili za diabolského človeka či dokonca diablovho sluhu.



Pôvod vzhľadu



-

Daniel Leeds vydával svoj almanach až do roku 1716, kedy rodinný obchod prevzal jeho syn Titan. Ten zaviedol niekoľko zmien. Do tiráže napríklad vložil veľký rodinný erb s tromi strašidelnými postavami. Mali krídla ako netopier, veľké pazúry a celkový vzhľad podobný drakovi. Čo je dôležité, podozrivo sa podobajú na neskoršie zobrazenia Diabla z Jersey.

V roku 1732 sa na trhu s almanachmi objavila vážna konkurencia v podobe Benjamina Franklina, neskôr jedného z „otcov zakladateľov“. Titan Leeds a Franklin si začali vo svojich publikáciách vymieňať čoraz uštipačnejšie narážky - Franklin napríklad verejne predpovedal dátum smrti svojho obchodného rivala. Inokedy napísal, že jeho konkurent „je príliš dobre vychovaný“ nato, aby sa voči nemu dopúšťal takých útokov, aké publikuje, a že to istotne nerobí on sám, ale nejaká bytosť zo sveta duchov. Dokonca uviedol, že zažil „veľa urážok od ducha Titana Leedsa.“ Keď Titan Leeds v roku 1738 zomrel, Franklin v tomto duchu pokračoval a napísal, že „Úprimný, nebohý Titan vstal z mŕtvych, aby týral jeho starého priateľa“, ktorým myslel seba.

Rodina monštier

Daniel Leeds ešte za svojho života čelil tým najhorším fámam a ohováraniu. Vyslúžil si ich nielen útokmi na kvakerov a okultizmom. Veľmi ľahkým terčom sa stal aj preto, že všetky tri jeho manželky zomreli predčasne. Predčasne zomreli aj viaceré jeho deti, ďalšie boli pre zmenu mentálne postihnuté. Ako by to nebolo málo, v kritických chvíľach svojej politickej kariéry sa k svojim niekdajším priateľom obrátil chrbtom, aby podporil nenávideného Lorda Conrburyho. A potom jeho syna Titana samotný Benjamin Franklin obvinil, že ho ovládal zlý duch a že vstal z mŕtvych.

Rodina Leedsovcov sa stala náboženskými a politickými monštrami. A z tohto podhubia vyrástla legenda o Diablovi z Jersey.



Potvrdzuje to nielen spomenutý rodinný erb Leedsovcov, ktorý zobrazuje príšery podobné údajnému vzhľadu Diabla z Jersey. Napríklad obdobie, kedy sa podľa tradícií kreatúra zrodila, je tým istým obdobím, kedy Franklin obvinil nebohého soka, že vstal z mŕtvych ako zlomyseľný duch. Nuž a rodiskom Diabla z Jersey bol hustý, temný a pre mnohých ľudí za šera nepochybne hrozivý les Pine Barrens. Les, ktorý za svoj domov kedysi považovala rodina Leedsovcov. V neposlednom rade, pred 20. storočím nebola kreatúra známa ako Diabol z Jersey, ale ako Leedsovej Diabol (Leeds Devil).

Pôvod masovej hystérie

V 19. storočí bol príbeh Leedsovej Diabla legendou, ktorej pôvod bol dávno zabudnutý. Čo viedlo k záplave svedectiev o kreatúre s hlavou koňa, krídlami netopiera, pazúrmi a celkovým vzhľadom podobným drakovi, ktorú koncom januára 1909 hlásili obyvatelia rôznych kútov štátu New Jersey? Podľa výskumníka záhadných javov Joeho Nickella ju mohlo vyvolať pôsobivé oživenie spomienok na Leedsovej Diabla, ktoré predviedlo jedno súkromné múzeum vo Philadelphii.

Pár dní pred zrodom masovej hystérie múzeum vystavilo zviera podozrivo podobné bytosti, ktorá sa čoskoro stala objektom údajných svedectiev. Napriek dramatickej prezentácii išlo o obyčajnú kenguru s pripevnenými falošnými krídlami. Aby sa zdanlivo agresívne vrhala na divákov, zozadu ju tlačil palicou chlapec schovaný mimo dohľadu divákov.

Ako ľahko sa môže zrodiť podobná masová hystéria, demonštruje na príklade udalosti, ktorá sa udiala v roku 1978 v Holandsku. Miestne média informovali o úteku malej pandy z rotterdamskej zoologickej záhrady. Výsledok? Ozvali sa stovky ľudí, ktorí zviera údajne videli. Telefonovali prakticky zo všetkých kútov Holandska. Ibaže zakrátko sa ukázalo, že tvora pár metrov od zoo zabil vlak. Nikto zo stoviek očitých svedkov v skutočnosti žiadnu pandu nevidel.



Psychológovia dobre vedia, že ľudské vnímanie je silne ovplyvnené očakávaniami. A tak, človek očakávajúci pandu, ju uvidí v čomkoľvek, čo sa na zviera veľmi vágne podobá. V prípade Diabla z Jersey k mnohým svedeckým výpovediam zrejme pomohli veľké vtáky ako žeriav kanadský či plamienka driemavá. V prípade masových hystérií, ktoré sa týkajú rôznych príšer, samozrejme nastupujú aj podvodníci. Ľudia začnú v snahe upútať pozornosť nielen zveličovať svoje zážitky, ale si ich celkom vymýšľať.

-

Zdroje:
Dunning, B.: The Jersey Devil. Skeptoid Podcast. Skeptoid Media, Inc., 1 Nov 2011.
Nickell, J.: Looking for a Miracle: Weeping Icons, Relics, Stigmata, Visions & Healing Cures. Prometheus Books, 1999.
Regal, B.: Jersey Devil: The Real Story. Skeptical Inquirer 37.6, November/December 2013



Obrázky:
http://lemasney.deviantart.com/, public domain
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok