23.02.2019-20:50:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zaujímavosti
Oba typy cukrovky spája iba následok – vysoká hladina cukru v krvi, čo vedie ku komplikáciám ako je poškodenie obličiek, očí, nervov a ciev. Líšia sa všetkým ostatným, od mechanizmu vzniku cez postup liečby po mieru viny pacienta na vzniku ochorenia.

Nielenže tvrdenie, že vakcíny vyvolávajú patologickú reakciu imunitného systému a teda spôsobujú cukrovku u detí nestojí na žiadnom relevantnom vedeckom dôkaze, nedávno sa zistil presný opak.



Cukrovka a očkovanie

Dopátrať sa, kto ako prvý vyslovil názor, že cukrovku u detí vyvolávajú očkovacie látky, nie je ľahké. Ale napokon, nepotrebujeme to vedieť. Koho zaujíma, ktorý centimeter štvorcový sa pohol ako prvý, keď padá lavína? Dôležitejšie je zastaviť ju.

Mýty o očkovaní, ktoré stále rezonujú v spoločnosti, sa šíria rovnako nekontrolovane ako lavína. Napriek opakovaným snahám vedeckých autorít a zdravotníckych organizácií viesť dialóg s rodičmi a vysvetľovať im dôležitosť očkovania (1), sa stále nájde množstvo tých, ktorí odmietajú vyjadrenia lekárov a, paradoxne, viac dôverujú internetovým diskusným fóram, neovereným vyhláseniam na internete a príbehom z druhej ruky.

Tvrdenie, že vakcíny spôsobujú cukrovku brala verejnosť natoľko vážne, že ho overilo viacero štúdií. Tvrdenie vychádzalo z reálneho vedeckého predpokladu, že k „naštartovaniu“ patologickej imunitnej reakcie proti bunkám produkujúcim inzulín dochádza po niektorých vírusových infekciách. Prečo by teda očkovacia látka nemohla vyvolať podobnú reakciu?

Vo vede samozrejme predpoklady nestačia. A nech vyzerajú akokoľvek pravdepodobne, vždy je potrebné overiť ich a získať dôkazy, než sa považujú za fakt.



Faktom je, že kauzálna (príčinná) súvislosť medzi očkovaním a cukrovkou sa opakovane nezistila. (2, 3) Ukázalo sa, že ide iba o časovú súvislosť, teda koreláciu.

Cukrovka sa u detí rozvíja často v období po očkovaní, čo si pozorovateľ môže vysvetliť ako následok. Príčinu, prečo sa cukrovka neobjavuje hneď po narodení, ale až po istom čase, zrejme poznáme. (4)

Niektoré vakcíny mali dokonca kladný účinok. Napríklad pri dlhodobom sledovaní pacientov s cukrovkou prvého typu sa po očkovaní proti tuberkulóze zistila zlepšená hladina cukru v krvi, pričom toto zlepšenie pretrvávalo roky. (5) Samozrejme to neznamená, že jednou vakcínou vieme liečiť cukrovku, je to však ďalší dôkaz, ktorý protirečí údajnému negatívnemu vplyvu očkovania na cukrovku. Mechanizmus kladného účinku nie je zahalený rúškom tajomna – bol popísaný pravdepodobný spôsob, akým dochádza k zlepšeniu hladiny glykémie.

Kvôli významného zníženiu úmrtnosti a chorobnosti odborné a vedecké združenia odporúčajú pacientom s cukrovkou očkovanie proti viacerým infekčným ochoreniam. (6)

Rotavírus a jeho vplyv na rozvoj cukrovky

Nedávno publikovaná štúdia sledovala vplyv vakcíny proti rotavírusom na výskyt novovzniknutej cukrovky u detí.

Rotavírusy infikujú prakticky každé dieťa do 5 roku života. U niektorých je priebeh asymptomatický, takže nikto si nevšimne, že by dieťa malo zdravotné ťažkosti. U iných sa prejaví silnými hnačkami, ktoré môžu spôsobiť stratu toľkých tekutín, až dieťa skončí v nemocnici na infúziách. V krajinách, kde zdravotná starostlivosť nie je taká samozrejmosť ako u nás, môže rotavírusová infekcia znamenať pre dieťa smrteľné ochorenie.



V tejto štúdii sa autori zamerali na výskyt cukrovky u detí v Austrálii s cieľom zistiť, či je očkovanie proti rotavírusom spúšťač imunitnej reakcie proti bunkám produkujúcim inzulín. Experimenty v laboratórnych podmienkach totiž v minulosti ukázali, že rotavírus môže vyvolať imunitnú reakciu proti bunkám pankreasu, kde sa produkuje inzulín. Keďže sa pri očkovaní proti rotavírusom používa živá vakcína, čo znamená, že obsahuje živé oslabené vírusy tejto choroby, črtal sa možný mechanizmus, akým by toto očkovanie mohlo spôsobovať cukrovku. Výsledky výskumu však ukázali presný opak. Od zavedenia očkovania v roku 2007 došlo k zníženiu výskytu cukrovky u detí. (7)

Autori štúdie tvrdia, že hoci zatiaľ nejde o stopercentný dôkaz (stále je možná koincidencia, teda náhodný súčasný výskyt dvoch pozorovaných javov), štúdia naznačuje, že očkovanie proti rotavírusom môže u detí znížiť riziko cukrovky prvého typu.

Zníženie výskytu cukrovky nebolo pozorované u detí nad 5 rokov, predpokladá sa preto protektívny faktor, ktorý neovplyvnil ostatné deti. Aj keby bol účinok iba dočasný, aj keby išlo iba o koincidenciu, ide o ďalší vedecký výskum, ktorý priniesol úplné opačné zistenia než tvrdenia, ktoré počúvame z úst antivaxerov.



Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


Zdroje:

1. http://www.sprievodcaockovanim.sk/caste-otazky-o-ockovani/
2. Hviid A et al. Childhood Vaccination and Type 1 Diabetes. N Engl J Med 2004; 350:1398-1404. dostupné na: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa032665
3. Curent Evidence – No link between vaccination and type 1 Diabetes mellitus. 1999. dostupné na: https://medsafe.govt.nz/profs/puarticles/iddm.htm
4. DeStefano F et al. Childhood vaccinations, vaccination timing, and risk of type 1 diabetes mellitus. Pediatrics. 2001 Dec;108(6):E112. dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11731639
5. https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/76675/bcg-vaccine-diabetes/
6. Influenza and pneumococcal immunization in diabetes, Diabetes Care 2004 Jan; 27(suppl 1): s111-s113. http://care.diabetesjournals.org/content/27/suppl_1/s111
7. https://www.the-scientist.com/news-opinion/drop-in-infant-type-1-diabetes-linked-to-rotavirus-vaccination-65370?fbclid=IwAR0G2yTghV_UFPQW_HzgiVGQd5otg6Q-g0KiUDuwBZ2_j55SoSBUQ_Oltzg
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok