Takže po prvé: nie, morská voda nie je slaná kvôli veľrybiemu semenu*.
-
Teraz sa možno smejete. Ale dosmejete sa, keď vám poviem, že
sa nájdu takí, ktorí tomuto „faktu“ veria.
No predtým, než pôjdete vyhľadať babkine štrikovacie ihlice, aby ste si ich mohli čo najhlbšie vraziť do očných jamiek, sa tomuto tvrdeniu pozrieme „na zúbok“.
Veľryby majú vskutku impresívne gule (rekordérom je rod
Eubalaena, u ktorého semenník váži asi pol tony), no na to, aby vyprodukovali 400 galónov (teda asi 1500 litrov) ejakulátu to skrátka nestačí.
I najväčší veľrybí mačovia sa zmôžu sotva na 20 litrov, čo by oceán nedokázalo zaslaniť ani vtedy, ak by všetky veľryby usporiadali tie najmohutnejšie orgie, aké matička Zem zažila. A keďže sa mi do vašich mozgov úspešne podarilo vypáliť niekoľko príšerných mentálnych obrazov, konečne sa môžeme presunúť ku skutočným príčinám slanosti oceánu.
Školská poučka
Niektorí z vás si možno ešte zo školských čias spomenú na vysvetlenie slanosti oceánov – rozpustené soli sú riekami prinášané z pevniny do oceánu, kde sa hromadia, zatiaľ čo voda sa odparuje. Čo by bolo dobré vysvetlenie. Pred tristo rokmi.
Edmund Halley (áno, ten „kométový“ Halley) túto myšlienku predstavil v roku 1715, skutočnosť je však oveľa zložitejšia.
Po prvé, chemický obsah rozpustených látok sladkej a morskej vody sa
značne líši. V sladkej vode je rozpustený najmä vápnik (vo forme Ca(HCO
3)
2), kremík (vo forme SiO
2) a síra (vo forme SO
4), zatiaľ čo sodíka (Na) a chlóru (Cl), ktoré predstavujú hlavné zložky soli rozpustenej v morskej vode, je pomenej.
Morská voda teda nie je len „zahustená“ sladká voda. Musí sa v nej diať niečo, čo ju ochudobňuje o vápnik, kremík a síru.
Ďalším problémom je slanosť oceánov, teda ich
salinita. Ak by soľ v oceánoch len pribúdala,
salinita oceánov by sa s postupom času mala zvyšovať, čo sa však minimálne posledných 1,5 miliardy rokov nedeje. V hre teda musia byť aj iné faktory, než prosté hromadenie sa soli v oceánoch.
Zdroje solí
Rieky sú len jedným z hlavných dodávateľov solí do oceánov. Ďalší dvaja dodávatelia sa ukrývajú na dne. Jedným z nich sú
podmorské vulkány a druhým je
dno samotné.
Voda pozdĺž ohromných trhlín dna zostupuje hlboko do oceánskej kôry, kde sa obohacuje o látky rozpustené z okolitej horniny a nahrieva sa. Ohriata a nasýtená voda potom stúpa a opäť vyviera na oceánskom dne. Ide teda o akýsi podmorský ekvivalent termálnych prameňov.
Takže, ak sa niekedy ocitnete na dne, nezúfajte! Určite tam niekde nájdete kúpele, v ktorých sa zrelaxujete! He, he, he, he, eh...
Ak existuje nejaká bohyňa humoru, jedna vec je istá – z celého srdca ma nenávidí.
Ak ste však niekedy ochutnávali vodu z chrliaceho vulkánu, prípadne vodu z termálnych prameňov, určite viete, že i táto voda môže, no nemusí byť slaná. Stále teda platí, že z morskej vody z nejakého záhadného dôvodu miznú rôzne rozpustené zložky. Čo sa s nimi deje? Přeci je někdo sežere, velebnosti!
Oceánski požierači
V oceánoch lozí/vznáša sa/pláva nepreberné množstvo migrifičov, ktorí sú schopní
vychytávať z vody rôzne rozpustené látky, zvyčajne na to, aby sa nimi kŕmili alebo si z nich budovali schránky. A práve to ochudobňuje morskú vodu o vápnik a kremík.
Typickým príkladom sú lastúry, ktoré si tvoria vápenaté schránky, či drobné planktonické dierkavce s vápenatými schránočkami, a mrežovce s kremitými schránkulienkami. Ďalším žrútom rozpustených látok sú sedimenty tvoriace sa na morskom dne. V nich sa nielenže hromadia schránky odumretých živočíchov, ale zároveň v nich dochádza k tvorbe nových minerálov, ktoré sa tvoria z látok obsiahnutých v morskej vode (napríklad pyritu zo železa a síry).
V morskej vode nakoniec ostáva len sama chudinka soľ. Jej minerál - halit sa vďaka rozpustnosti soli tvorí pomerne neochotne (soľné sedimenty sa zvyčajne tvoria, až keď sa voda príliš „presolí“). A aj živočíchy si jej dajú iba štipku.
Nakoniec sa tak v oceánoch ustálila akási rovnováha, keď je prínos soli vyvažovaný zachytávaním do sedimentov v „presolených“ oblastiach.
Takže prečo je morská voda slaná? Nie je to preto, že by soľ do morí znášali rieky, ale skôr preto, že soľ nikto nechce. A vraj soľ nad zlato. Pffffffff.
-
* linkovaný obrázok, ktorý stál za zrodom tohto mýtu nezobrazuje veľrybu (ale žraloka veľrybieho), a to čo vyzerá ako jeho dong, v skutočnosti dongom nie je
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok