13.10.2013-20:39:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Pravek
#Kuriozity
Že prvohorné moria boli plné kurióznych zvierat sme si už ukázali v tomto článku. Jednu enigmatickú živočíšnu skupinu sme v ňom však opomenuli. Vetulikólie.

Zvláštny vzhľad

Na prvý pohľad vyzerali ako bezhlavé a beznohé žubrienky. Ich objemná predná časť tela pripomínala sud či šišku amerického futbalu. Tento útvar sa na jednej strane začínal veľkými „ústami“, z opačnej strany vyrastal plochý, spočiatku zúžený chvost, na konci ktorého bolo umiestnené črevo. Na bokoch prednej časti tela sa nachádzali akési otvory alebo preliačiny, ktoré mohli byť žiabrami.Neisté príbuzenstvo

Podľa niektorých paleontológov vetulikólie predstavujú akési zvláštne prvotné stavovce, najskôr príbuzné červovitým predkom rýb. Iní vedci namietajú. Podľa nich sú ich „žiabre“ iba preliačiny panciera, aké vidíme napríklad u rakov. Títo vedci poukazujú na prítomnosť segmentovanej, ba článkovanej vonkajšej kostry, teda znaku, aký nezodpovedá telu stavovcov. Podľa nich by preto mohlo ísť skôr o nejakú skupinu článkonožcov, alebo celkom osobitnú živočíšnu skupinu, vzdialene príbuznú stavovcom a ostnatokožcom, ako sú napríklad morské hviezdice.


-Otázny spôsob života

Tieto zvieratá trávili väčšinu života plávaním vo vodnom stĺpci. Keďže ich ústne otvory nejavia znaky ústrojenstva, ktoré by im umožňovalo žuť alebo odtŕhať potravu, nemohli loviť. Čím sa živili alebo akým spôsobom si potravu zaobstarávali, zostáva záhadou. Filtrovanie vylučuje, že ich postranné „otvory“ boli len preliačinami. Požieranie bahna pre zmenu nesedí so skutočnosťou, že zvieratá, čo sa takto živia, majú obyčajne priame črevá, kým tie vetulikólií mali tvar špirály.

Aktualizácia
Výskum výborne zachovalých pozostatkov austrálskeho rodu Nesonektirs nedávno podporil hypotézu, že vetulikólie sú blízko príbuzné stavovcom. Odhalil totiž prítomnosť chrbtovej struny a potenciálne niekoľkých ďalších pokročilých znakov. Zdá sa tak, že tieto enigmatické tvory patria medzi chordáty, konkrétne do blízkeho príbuzenstva nemenej bizarných ale stále žijúcich plášťovcov. Dospelé plášťovce síce predstavujú len vodu filtrujúci vak prichytený na dno, no ich larvy sú pohyblivé a podobné žubrienkam.

-

Perexový obrázok: rod Didazoon, obrázok v texte: rod Vetulicola
autorom obrázkov je Stanton Fink, zdroj: wikimedia.commons.com
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok