02.01.2017-09:47:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
Uplynulý rok sa nám vcelku darilo. Náš internetový magazín dosiahol vyššiu návštevnosť ako Google. Zverejnil viac nových článkov ako anglická Wikipédia. A mal vyšší počet zdieľaní ako facebookové hoaxy Borisa Kollára.

Čo síce nie je celkom pravda - ako sa dnes zvykne hovoriť - ale mohla by byť! (Keby Google padol na celý rok, na anglickú wikipédiu prispieval len George RR Martin a Boris Kollár by sa... venoval svojej rodine a nie internetu.)V prvom rade dobrá správa: In Vivo ako web respektíve širší popularizačný projekt pokračuje vo svojich aktivitách aj ďalší rok. A rozhodne sa nechystá ubrať plyn. Práve naopak.

Prioritou zostáva plynulý chod stránky a naše prednáškové aktivity pre deti a mládež. Pôvodne sme plánovali zamerať sa na zvýšenie počtu novo-publikovaných článkov. No aktuálne zvažujeme expandovať do iných vôd. V prvom rade by malo ísť o produkciu vzdelávacích/popularizačných videí. V druhom zverejňovanie voľne dostupných e-kníh založených na materiáloch, ktoré sa nachádzajú na našej stránke.

V prvom prípade už komunikujeme s nadšencami, ktorí by sa taktiež radi venovali produkcii popularizačných videí. Akú konkrétnu formu nadobudne výsledok (pôvodne malo ísť jednoducho o youtubovský kanál In Viva), uvidíme v najbližších týždňoch alebo možno dňoch.

V druhom prípade, k myšlienke e-kníh nás viedla skutočnosť, že vo viacerých prípadoch sa blížime k ucelenému pokrytiu rôznych veľkých tematických okruhov – alebo je takéto ucelené pokrytie veľkých tém našim dlhodobým cieľom. Plánujeme preto systematickejšie pracovať na tom, aby sme toto ucelené pokrytie dosiahli. A keď sa to podarí, našu prácu pretavíme do podoby voľne dostupných e-kníh.

Bližšie informácie o plánovaných e-knihách zverejníme v najbližšej dobe na platforme určenej pre našich podporovateľov - na Patreone.

Čo sa týka uplynulého roka, priniesli sme 113 nových populárno-náučných článkov. Okrem toho sa nám podarilo uskutočniť takmer 80 prednášok pre deti a mládež – čo je približne o polovicu viac ako v roku 2015. Podrobnejšie informácie o štatistikách, ako aj informácie o nejakých ďalších chystaných aktivitách, ktoré na najbližšie obdobie neplánujeme "rozkrikovať po internetoch", prináša príspevok pre našich podporovateľov na Patreone.Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým našim čitateľom za ich záujem a podporu v uplynulom roku. V tom nasledujúcom Vám prajeme nielen veľa osobných či pracovných úspechov. Ale tiež optimizmu a entuziazmu.

Svet, skutočný, reálny svet je fascinujúci, s pozoruhodnou históriou. Oplatí sa ho spoznávať, a to taký aký je, bez výmyslov, moderných mýtov. A v tom nám kritické myslenie a vedecká gramotnosť pomáhaj :)


-


Aj v roku 2017 vám prinesieme články, ktorými oddelíme kopu mýtov od reality, priučíme sa postupom, ktoré nám umožňujú odlišovať výmysly a dezinterpretácie od hodnotných dôkazov. A v neposlednom rade si ukážeme, že realita je pozoruhodnejšia ako výmysly: zároveň sa posnažíme poukázať, kam ako ľudstvo patríme v priestore (sekcie: vesmír, Zem), či odkiaľ sme sa vzali (náš kontext v dejinách života; sekcie: evolúcia, pravek).

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok