15.02.2020-09:30:00   |   Marek Dzurenko
#Živá príroda
#Pravek
#Zem
Utah sa nachádza na západe Spojených štátov amerických. Ide o vskutku jedinečný štát s niekoľkými zvláštnosťami. Vyše polovica obyvateľov sa hlási k Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Vyznávačom tohto náboženského smeru sa neformálne hovorí mormóni. Napriek tomu, že mormóni majú silný vplyv na politické dianie a legislatívu v štáte, nemusíte sa obávať toho, že pri návšteve Utahu vstúpite do nejakej zaostalej, ultrakonzervatívnej teokracie. Práve naopak, Utah patrí v rámci západu USA medzi významné centrá vzdelania, vedy a technologického pokroku. Vďaka pozoruhodným prírodným podmienkam a neustále slnečnému počasiu je taktiež obľúbenou turistickou destináciou.



Štát sa vyznačuje veľmi suchou klímou, ktorú spôsobuje zrážkový tieň pohoria Sierra Nevada v Kalifornii. Vďaka rôznorodej topografii však krajinu v Utahu necharakterizuje všadeprítomná púšť. Nájdete tu rôzne ekosystémy od piesočných dún, cez slané močariská až po súvislé horské borovicové lesy. Okrem najväčšieho slaného jazera na západnej pologuli – Veľkého slaného jazera – sa v Utahu nachádzajú aj viaceré národné parky a pamiatky ponúkajúce úžasné pohľady. Medzi najslávnejšie patrí Národný park Zion, Údolie monumentov či Grand Staircase-Escalante National Monument.

Prírodné bohatstvo Utahu je však možné spoznávať aj pohodlnejším spôsobom – návštevou múzea. Prírodovedné múzeum Utahu v Salt Lake City (Natural History Museum of Utah, ďalej len NHMU) sa nachádza v novej budove Rio Tinto Center, kde sa presťahovalo v roku 2011. Exteriér i interiér budovy pôsobí veľmi sviežo a moderne. Budete sa v nej cítiť ako v skutočne progresívnom centre vedy a výskumu. Múzeum je súčasťou Univerzity v Utahu a sídli v jej výskumnom parku. Jeho expozícia sa zameriava predovšetkým na prírodu Utahu a širšieho okolia krajiny Intermountain West, čo je región medzi Skalnatými horami a Sierrou Nevadou.

Dovoľte mi, aby som vám predstavil, čo všetko múzeum ponúka.

Už vstupná hala zaujme asi 10 metrov vysokou sklenenou vitrínou, v ktorej môžete z jednotlivých poschodí obdivovať vybrané reprezentatívne exponáty.


-



Svety minulosti

Ako inak, medzi hlavné hviezdy expozície patria dinosaury a ďalšie prehistorické tvory. Utah je mimoriadne bohatý na fosílne nálezy obyvateľov dávnych svetov, predovšetkým dinosaurov a zástupcov pleistocénnej megafauny. Návštevníkov na úvod privíta zrekonštruovaná kostra, lebka a model hlavy stredne veľkého tyranosaura rodu Lythronax, ktorého objavili práve v Utahu a opisu sa dočkal pomerne nedávno, v roku 2013. A to je len začiatok. Expozícia NHMU zahŕňa desiatky úplných zmontovaných kostier a kompletných lebiek prehistorických zvierat, z ktorých mnohé boli objavené práve v tomto štáte.



Medzi najzaujímavejšie druhohorné exempláre patria severoamerické terizinosaury rodu Nothronychus a Falcarius, gigantický príbuzný aligátorov Deinosuchus či zbierka lebiek bylinožravcov a predátorov slávneho súvrstvia Morrison, ktoré vydalo také jurské ikony ako Allosaurus, Ceratosaurus, Apatosaurus, Stegosaurus a Diplodocus. Keď preskúmate ich stavbu, všimnete si výrazné anatomické rozdiely, ktoré odrážajú rozličné stratégie získavania potravy. Vďaka rozdeleniu ekologických ník dokázal tento vrchnojurský ekosystém uživiť rôznorodé spoločenstvo dravých i bylinožravých dinosaurov.

Najväčším exponátom v celom múzeu je už tradične obrí bylinožravec – sauropódny dinosaurus Barosaurus. Dynamická expozícia zachytáva niekoľko alosaurov rôzneho veku a veľkosti pri spoločnom útoku na dlhokrkého giganta. Nemenej pôsobivá je zbierka rohatých dinosaurov ceratopsianov. NHMU sa môže pochváliť najvyšším počtom vystavených lebiek ceratopsianov na svete. Tie sú navyše usporiadané podľa vzájomných príbuzenských vzťahov v prehľadnom evolučnom strome. Výstava druhohorných oblúd končí ďalším tyranosaurom z Utahu, reprezentovanom dvojicou kostier – mladým a dospelým jedincom rodu Teratophoneus.

Nasleduje kolekcia kostier cicavcov, ktoré obývali americký západ počas ľadových dôb. Pleistocénnu megafaunu zastupuje mamut kolumbijský, šabľozubec Smilodon, vyhynutý obrí bizón a pozemný leňochod rodu Paramylodon.


-



Veľké slané jazero

Ďalšia sekcia je venovaná ekosystému asi najznámejšej prírodnej dominanty Utahu – Veľkého soľného jazera, neďaleko ktorého sa nachádza mesto Salt Lake City. Samotné jazero má vysokú salinitu a prežijú v ňom len extrémofilné mikroorganizmy, kôrovce žiabronôžky a muchy zo skupiny brehárkovitých (Ephydridae), ktoré poskytujú potravu obrovskému počtu vtákov. Skalnaté ostrovy v jazere predstavujú ďalšie lákadlo vďaka kolóniám operencov, ktoré tu nachádzajú bezpečné miesto na hniezdenie. V okolí jazera sa nachádzajú sladkovodné močiare hostiace omnoho vyššiu diverzitu najrozličnejších bezstavovcov, rýb, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov.

Živú prírodu Veľkého slaného jazera a okolia návštevníkom predstavia diorámy s preparátmi jeho flóry a fauny. Nechýba niekoľko nádrží obsahujúcich žiabronôžky a štítovce, ako aj veľké akvárium, ktoré ukrýva akýsi zvláštny balvan. Pri bližšom pohľade sa ukáže, že ide o tzv. stromatolit – útvar, ktorý vrstvu po vrstve vytvorili vyzrážané látky ako produkt aktivity siníc. Niektoré časti jazera sú priam posiate stromatolitmi, ktoré v dávnych dejinách Zeme boli vôbec prvými makroskopickými známkami života na našej planéte.

Živá a neživá príroda (nielen) Utahu

Sekcia s jednoduchým názvom „Life“ predstavuje život na Zemi od molekuly DNA až po celé ekosystémy, pričom sa sústredí hlavne na bohatú biodiverzitu Utahu. Interaktívne prvky v podobe rôznych skladačiek, hier a displejov pobavia a poučia malých i veľkých. Mňa osobne najviac zaujala masívna dotyková obrazovka, ktorá umožňuje prezrieť si kompletný strom života od baktérií po človeka. Expozícia pozostáva prevažne z kostrových a dermoplastických preparátov, ale aj niekoľkých živých zvierat. Podrobné informácie o jednotlivých exponátoch poskytujú všadeprítomné tabule a displeje. Veľmi pekne spracované sú klasické diorámy reprezentujúce jednotlivé biotopy typické pre Utah, od nížinných močiarov, cez prérie až po vysoké pohoria.



Svet neživej prírody spoznáte skrz sekciu „Land“ a expozíciu minerálov a drahokamov. Návštevníci sa dozvedia všetko potrebné o geologickej histórii troch fyziografických regiónov - Skalnatých vrchov, Basin and Range* a Koloradskej plošiny. Náučné tabule a interaktívne displeje sú doplnené o ukážky hornín, ktorých sa návštevník môže dotknúť. Mineralogická a gemologická expozícia mi pripadala na pomery veľkého prírodovedného múzea pomerne skromná, avšak dostatočne reprezentatívna.

*Basin and Range je rozsiahly fyziografický región, ktorý pokrýva veľkú časť vnútrozemia západu USA a severozápadného Mexika

Galéria na najvyššom poschodí nesie pomenovanie „Sky“ a prezentuje poznatky z meteorológie, klimatológie a astronómie. Z veľkej terasy sa návštevníkom naskytne možnosť pokochať sa výhľadom na mesto a okolitú krajinu.


-



Pôvodní obyvatelia

V archeologickej expozícii „First Peoples“ spoznáte život prvých ľudských obyvateľov amerického západu. Suchá klíma Utahu je ideálna pre archeológov, keďže dlhodobo uchováva artefakty a kostrové pozostatky ľudí, ktorí tu žili pred tisíckami rokov. Vitríny obsahujú najrôznejšie kúsky odevu a obuvi, zbrane, nádoby, košíky, šperky a ďalšie artefakty pradávnych Američanov. Archeologický výskum v teréne približuje replika náleziska prehistorického sídla tzv. fremontskej kultúry. Ľudia fremontskej kultúry obývali východné oblasti Veľkej Panvy až po západ Koloradskej plošiny pred 2000 až 700 rokmi. Živili sa lovom a zberom, ale vedeli pestovať kukuricu, fazuľu a tekvicu. Na rozdiel od mnohých iných kmeňov ľudia fremontskej kultúry príliš nekočovali a budovali si jednoduché obydlia v zemi.

Potomkovia prapôvodných obyvateľov Utahu prežili dodnes a ich históriu a kultúru prezentuje kruhová galéria v sekcii „Native Voices“. Expozícia bola vybudovaná v spolupráci s miestnou indiánskou komunitou. V Utahu rozoznávame osem indiánskych kmeňov, medzi známejšie patria Navahovia (Navajo), Šošoni (Shoshone) a Jutovia (Ute).



Pre našinca Utah asi nepredstavuje klasickú dovolenkovú destináciu, ale ak sa niekedy ocitnete v okolí Veľkého soľného jazera, určite nezabudnite navštíviť NHMU v Salt Lake City. Ide o naozaj moderné múzeum vo veľmi špecifickej časti sveta, ktoré je nabité zaujímavými exponátmi.

Webstránka múzea

-
Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Fotografie: autor
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok