19.01.2015-01:35:00   |   Marek Jurčík
#Zbúrané mýty
#Kozmos
1. Celá udalosť je natočená vo filmovom štúdiu
Prvá kniha spochybňujúca americké lunárne misie bola vydaná dva roky po skončení programu Apollo v roku 1974 (Bill Kaysing - We Never Went to the Moon:America's Thirty Billion Dolars Swindle). Dielo od Andrewa Chakina A Man on the Moon (2007) uvádza, že prvé spochybnenia sa objavili už za čias misie Apollo 8. Prezident Výskumnej spoločnosti plochej Zeme (ľudia, ktorí dodnes veria, že Zem je plochá) Charles K. Johnson je autorom tvrdenia, že pristátie vzniklo v hollywoodskych filmobých štúdiách. Scenár mal podľa neho na starosti sci-fi autor Arthur Charles Clarke.




-



Žiaden z uvedených konšpirátorov nemá svoje tvrdenia potvrdené výpoveďou čo i len jedného zamestnanca NASA, či jej zmluvného spolupracovníka. Ani po 45 rokoch sa neozval žiaden pracovník z hollywoodskych štúdií podieľajúci sa na podvode. Zástancovia konšpiračných „teórií“ ponúkajú vysvetlenie: Všetci boli umlčaní tajnými službami! Ich tvrdenie je však nepodložené.

Závažným argumentom proti podvodu je studená vojna. Sovietsky zväz a USA súperili okrem iného aj o prvenstvo v pristátí na Mesiaci. Svet onemel, keď každý titulok novín priniesol správu o americkom úspechu. Nehovoriac o priamom prenose, ktorý mal rekordnú sledovanosť. A čo na to sovieti, ktorí rádiové aj televízne vysielanie pozorne sledovali ? Ak by mali podozrenie na podvod zo strany Američanov, určite by rázne protestovali. Zaujímavosťou je, že sa zúfalo snažili získať prvenstvo aspoň v tom, kto prvý doručí na Zem vzorky mesačnej pôdy. 13. júla 1969, len tri dni pred Apollom 11, s týmto cieľom odštartovala sovietska bezpilotná sonda Luna 15, ktorá sa priamo stretla s misiou Apollo 11. Kvôli rýchlemu zostupu ale nakoniec havarovala.

V neposlednom rade, misia Apollo 11 na Mesiaci zanechala špeciálne zrkadlá nazývané retroreflektory. Slúžia na zachytávanie laserových lúčov vyslaných zo Zeme a ich spätné odrážanie. Vďaka tejto technológii vedci zaznamenali posun Mesiaca smerom od Zeme.

A napokon, americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter v roku 2009 dostla za úlohu nasnímať miesta pristátia všetkých misií Apollo. Podarilo sa jej zachytiť opustené pristávacie stupne, vedecké vybavenie rozmiestnené v okolí ako aj stopy astronautov. (Ostrejšiu fotografiu stôp astronautov nájdete TU.)

2. Astronauti by pri prechode cez van Allenove pásy umreli
Tzv. Van Allenove radiačné pásy sa nachádzajú v oblasti okolo Zeme, kde dochádza k zachytávaniu energických iónov a elektrónov slnečného vetra. Podľa konšpirátorov by prechod cez túto oblasť ľudskú posádku misie Apollo 11 zabil kvôli zvýšenej rádioaktivite. V skutočnosti by astronauti zažili ožiarenie silné približne ako röntgen hrudníka.



Navyše, na palube kozmickej lode sa nachádzali špeciálne navrhnuté systémy detekcie žiarenia, využívali sa správy z družíc a samotní astronauti mali v oblasti členkov, stehien a hrudníka umiestnené pasívne dozimetre. Boli pripravené núdzové postupy pre prípad odhalenia zvýšenej hladiny žiarenia. Žiadne z týchto zariadení ale takúto hrozbu neohlásilo.


-

3. Lunárny modul nezanechal na povrchu Mesiaca žiaden kráter
Astronauti pristáli na mieste s tvrdým podložím a tenkou vrstvou mesačného prachu. Ak by tak neurobili, hrozilo by prevrátenie celého modulu. Pri pristávaní brzdiace motory nebežali dostatočne dlho na to, aby vytvorili kráter, pričom prach sa začal víriť až keď sa modul Eagle nachádzal pol metra nad mesačným povrchom.

4. Fotografie napriek tomu, že nevidieť fotoaparát
Na slávnej fotografii Buzza Aldrina nevidno v odraze priezoru nikoho, kto by ho odfotil. Stojí tam len Neil Armstrong, ten ale žiaden fotoaparát k priezoru neprikladá. To vraj svedčí, že Buzza Aldrina odfotili vo filmovom štúdiu. V tomto prípade je pravda len to, že nik sa nepozerá do hľadáčika. Astronauti mali fotoaparáty pripevnené priamo na skafandri v oblasti hrudníka.

Podľa konšpirátorov sú fotografie príliš dokonalé nato, aby ich vytvoril niekto, kto vôbec nepozerá do hľadáčika. Fotografovalo sa však so špeciálne upravenými fotoaparátmi nazývanými Hasselblad 500EL. Spúšť bola umiestnená na prednej strane vedľa objektívu a jej rozmery boli upravené tak, aby bolo možné jej použitie v hrubých rukaviciach. Navyše, fotiť čo najlepšie snímky učil členov misie Apollo 11 fotograf NASA Richard Underwood.

5. Rozchádzajúce sa tiene
Podľa konšpiračných „teórií“ nie je možné aby tiene na mesačnom povrchu mali rôzny smer, pretože jediným zdrojom svetla bolo Slnko. Z toho dôvodu musia byť fotografie zverejnené agentúrou NASA vraj odfotené v štúdiu s reflektormi.

V skutočnosti smer tieňa nie je vhodný prostriedok na určenie polohy svetelného zdroja. Rozchádzanie tieňa je napríklad možné si všimnúť pri západe alebo východe Slnka na rovnom povrchu s výbežkami. Nuž a misia Apollo 11 pristála práve v čase, keď Slnko ležalo pomerne nízko nad horizontom, pričom tento efekt umocnila schopnosť mesačného povrchu veľmi dobre odrážať svetlo. Vďaka tomuto odrazu vznikli jasné fotografie astronautov napriek tomu, že stáli v tieni.



6. Na Mesiaci nie je žiaden vietor, ako je možné, že americká vlajka veje?


-

Pohyb vlajky bol spôsobený otáčavým pohybom, ktorým sa Buzz Aldrin snažil zaraziť vlajku do tvrdého podložia. Ďalším dôvodom bola oporná kostra zhotovená z ľahkého flexibilného hliníka a omylom poprehýbaná horizontálna tyčka, ktorá mala zabezpečiť rozprestretie vlajky. Vlajka si po zarazení do podložia zachovala pohyb, pričom kamera bola spustená tesne po umiestnený vlajky. Na ostatných záberoch vidieť, že ostáva bez pohnutia aj napriek pohybu astronautov v jej tesnej blízkosti.

7. Na fotografiách nevidieť žiadne hviezdy
Tento efekt spôsobil samotný fotoaparát. Je nutné si uvedomiť, že astronauti nešli fotografovať hviezdy a nemali na to vybavenie. Zábery snímali s expozičným časom v rozsahu 1/150 až 1/250 sekundy, ktoré sa používa na pravé poludnie za dostatku svetla. Za tak krátky expozičný čas nie je možné zachytiť dostatok fotónov z tak slabých zdrojov svetla ako sú hviezdy. Na porovnanie: pri fotografiách nočnej oblohy sa používa expozičný čas minimálne 30 sekúnd, ale častejšie sú to minúty až desiatky minút, čo by bolo pre astronautov obrovským plytvaním času. Misia Apollo 11 navyše pristála v priebehu lunárneho rána, počas ktorého vzniká najväčší svetelný smog.


-



Celé nedorozumenie vzniklo kvôli tomu, že Mesiac nemá atmosféru na ktorej by sa mohlo svetlo rozptyľovať a tým pádom nie je možné zachytiť mesačný povrch aj hviezdy naraz. Fotografi v takejto situácii hovoria o stave keď snímač (v tomto prípade film) má menší dynamický rozsah ako fotografovaná scéna.



Mimochodom, hviezdy nevideli ani samotný astronauti. Mohli si ich všimnúť až vtedy, keď si zakryli spodnú časť priezoru, kadiaľ prenikalo svetlo odrážané z mesačného povrchu.

8. Nie je možné aby stopy kozmonautov boli také dokonalé
Tvrdenie vychádza z domnienky, podľa ktorej nemôžu vzniknúť zdanlivo dokonalé odtlačky stôp bez prítomnosti vody. Ibaže zloženie mesačného prachu je podobné pozemskému vulkanickému popolčeku a skladá z drobných ostrých častíc. Ide o dobre stlačiteľný materiál, v ktorom vďaka neprítomnosti vetra zostali stopy astronautov nezmenené dodnes.

Tvrdenie sa mýli aj v predpoklade, že na Mesiaci nie je žiadna voda. Misia LCROSS jej výskyt potvrdila.

9. Na Mesiaci boli objavené známky mimozemského života


-

Na internete sa objavili „pravé“ fotografie a dokonca videá zobrazujúce ruiny mesačných miest, mimozemské základne a aj akúsi tvár. Ide však o fotomontáže, a to v očividne zlej kvalite. Je veľmi nepravdepodobné aby si všetky ruské a americké sondy nevšimli tak veľké objekty, aké by mali fotografie zachytávať . Mimochodom, NASA na počesť zosnulého Neila Armostronga zverejnila kompletný archív fotografií zhotovených na Mesiaci, ale ani na jednej nevidieť čokoľvek nezvyčajné.

Rozbor mesačných hornín nepreukázal žiadne dôkazy nasvedčujúce existencii života alebo pre život vhodného prostredia.

10. Žiaden plameň pri štarte lunárneho modulu
Vesmírne lode v hollywoodskym filmoch štartujú s pompéznym plameňom. V prípade všetkých mesačných misií vrátane Apollo 11 tomu tak nebolo. Štart totiž zabezpečovali rakety poháňané zmesou hydrazínu a diméru oxidu dusičitého, ktorá horí bez viditeľného plameňa.

-

Zdroje:
konzultácia s astrofotografom Richardom Černohorským

http://www.dvice.com/2013-7-12/when-apollo-11-met-luna-15-orbit-around-moon
http://gajitz.com/space-race-luna-15-crashed-while-americans-moonwalked/
http://www.dvice.com/2013-7-12/when-apollo-11-met-luna-15-orbit-around-moon
http://history.nasa.gov/SP-368/s2ch3.htm
http://sk.wikipedia.org/wiki/Van_Allenove_radiačné_pásy
http://digiarena.e15.cz/mesic-je-plny-hasselbladu
http://www.1sg.sk/www/data/01/projekty/2007_2008/europeans/americke_naj/fyzika-10.html
http://tech.sme.sk/c/5109281/na-mesiaci-je-obrovske-mnozstvo-vody.html
http://www.legacy.com/obituaries/houstonchronicle/obituary.aspx?pid=150467976
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Flag_Assembly
http://www.vesmir.sk/?id=570&mod=tools&tool=print&PHPSESSID=c9de64e852fedff556825da60f61e286
http://tech.sme.sk/c/7294940/osem-mytov-o-tom-ze-americania-neboli-na-mesiaci-a-ich-vyvratenie.html

zdroje obrázkov
NASA, www.ctv.es, veryhelpful.net, revereradionetwork.com
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok