13.10.2018-10:00:00   |   Juraj Littva
#Zem
#Záhady a zvláštne javy
Prastaré príbehy pravia o krajine великайа Руссыа, krajine kde водка tečie potokmi, krajine kde сука блыат!, kde kalachmi ovešané matriošky hackujú voľby, skrátka krajine, kde sa dejú prapodivné, ba až neuveriteľné veci. Podľa jednej z legiend sa v tejto krajine nachádza šachta zostupujúca do samotných hlbín pekla. A toto prastaré zlo prebudili chamtiví trpaslíci geológovia, ktorí vŕtali príliš hlboko.


Vrt naprd

Podľa toho, ktorej verzii sa rozhodnete veriť, začína naša bylina družinou hĺbiacou superhlboký vrt buď na polostrove Kola, alebo na zatajovanom mieste na Sibíri. No v istom momente naši bohatieri – zemevidi narazia na nečakaný objav v podobe ozrutnej podzemnej kaverny, a tak nadol spustia teplovzdorné načúvadlo a neuveríte čo uslyšali! K ich ušiam nesmierny krik doľahol, jakot a vreskot duší zatratených, lebo oni toľko vŕtali a vŕtali, až sa do samotného pekla prevŕtali! Tak dali sovietski bojari pokyn ďalšie vŕtanie zastaviť, vrt zasypali a zadupali pod kopytami kozáckych koní.

Na tomto príbehu už na prvý pohľad niečo nesedí. Viete si predstaviť, že by sa sovieti dovŕtali do pekla bez toho, aby sa tam nepokúsili zhodiť aspoň malú atómovečku? Alebo že by sa aspoň nepokúsili o výmenu väzňov dúfajúc, že získajú späť aspoň zopár svojich čelných predstaviteľov?

Tento príbeh však obsahuje aj geologické nezmysly, ktorých počet a závažnosť sa líši podľa toho, ktorú verziu práve čítate. A musím konštatovať, že po prečítaní niektorých variantov mi zvyšok redakcie musel zhabať všetky manikúrky, aby som prestal s pokusmi o extrakciu mozgu cez nosné dierky. Keďže budem s týmito traumatickými spomienkami nútený žiť do konca života, rád sa o svoju mizériu podelím a predstavím vám svoje obľúbené nezmysly, s ktorými som sa v článkoch o "pekelnom vrte" stretol.


Life hack pre pokročilých

Milí záhadníci, enigmátorky a nevysvetliteľnojaviatká! Dovoľte, aby som vám predstavil nový, prevratný a inovatívny nástroj zvaný GOOGLE! Pomocou neho si veľmi ľahko a za pár sekúnd overíte niektoré základné fakty! Neviete, či k vášmu novému, nablýskanému a špičkovému článku o vrte do pekla náhodou neprikladáte fotku povrchovej diamantovej bane z Ruska? Google vám to pomôže overiť!

No myslím si, že fotky diamantovej bane sú používané zámerne, pretože kolský vrt ani zďaleka tak ohromujúco nevyzerá. Z komplexu obklopujúceho vrt dnes ostali len ruiny, ktoré môže hocikto navštíviť. Samotné ústie superhlbokého vrtu by ste medzi ruinami mohli ľahko prehliadnuť. A teraz mi povedzte – ak by sovieti skutočne vyhĺbili šachtu do pekiel, nemyslíte, že by bola trošinka lepšie strážená?


Zvuk rastúcich nechtov

Môj druhý obľúbený nezmysel sa týka mikrofónu, ktorí mali geológovia spustiť do vrtu. Ten mal, podľa niektorých verzií, pôvodne slúžiť “na detekciu zvuku litosférických platní”, prípadne “na počúvanie pohybu platní”. Tak som si zas raz otvoril Google (Earth) a poslušne hlásim, že vrt sa nachádza takmer tisíc kilometrov od najbližšieho miesta (platňového rozhrania), ktoré by takýto zvuk mohlo vydávať.

Zdôrazňujem slovo mohlo, pretože litosférické platne sa pohybujú rýchlosťou niekoľkých centimetrov za rok, teda zhruba tak “rýchlo”, ako rastú nechty. Preto je načúvanie zvuku pohybujúcich sa platní asi tak rozumné, ako počúvať zvuk rastúcich nechtov. Ale ktovie, možno sa nám raz podarí zaznamenať zvuk rastu nechtov a možno sa dokonca popri šume mora, praskaní ohňa alebo bubnovaní dažďa na strechu a zvuku môjho vlastného hlasu zaradí medzi najobľúbenejšie zvuky ľudstva.


Príšerne plytké peklo

Posledný nezmysel sa týka umiestnenia pekla. Z geologického hľadiska je hĺbka pekla uvádzaná v tejto legende skrátka primalá. Hoci celková hĺbka vrtu presiahla rekordných dvanásť kilometrov, celkový polomer Zeme je takmer 6400 km, takže vrt neprenikol ani len 0,19 % z celkovej hrúbky Zeme. Vrt dokonca neprevŕtal ani kontinentálnu kôru (ktorej tamojšia hrúbka je odhadovaná na 35 km), ba dokonca sa nedovŕtal ani do je polovice – prenikol len jej navrchnejšou tretinou!

Ak by vrt skutočne narazil na peklo, znamenalo by to, že Zem je v podstate len jedna veľká pekelná dutina obklopená tenučkou vrstvičkou skál, no ani takéto vysvetlenie neobstojí. Na zemskom povrchu sú odkryté horniny, ktoré sa v minulosti preukázateľne nachádzali v hĺbkach väčších ako dvanásť kilometrov. Vieme to vďaka tomu, že niektoré horniny obsahujú typy minerálov, ktoré kryštalizujú iba za určitých teplôt a tlakov. Z teploty a tlaku, ktorému bola hornina vystavená, je možné vypočítať, v akej hĺbke sa daná hornina mohla nachádzať. Vďaka tomu napríklad vieme, že horniny zvané eklogity vznikajú v zemských útrobách pri tlakoch a teplotách zodpovedajúcich hĺbkam viac ako 45 kilometrov.

Nález pekla pod Kolou by tak musel znamenať, že Satan nesídli v strede Zeme, ale namiesto toho si ako sídlo zvolil plytko uloženú dutinu pod Ruskom. Aj keď by to nemusel byť až taký nezmysel, ako sa na prvý pohľad zdá...

Slučka zatratených

Falošnú správu o prevŕtaní sa do pekla sprevádzala aj skutočná nahrávka ľudských výkrikov. No v skutočnosti nejde o nahrávku z vrtu, ale o štúdiovú nahrávku zloženú z niekoľkých opakujúcich sa výkrikov ako je jasne demonštrované v tomto videu. Údajne ide o značne upravené hlasy z hororového filmu Baron Blood, čo však osobne overovať odmietam. Jednak nie som žiaden zvukár, a po druhé, na to, aby ste ma primäli k tomu, aby som si pozrel céčkový horor, by ste museli byť ochotní urobiť mi veci, ktoré dovolím robiť len svojej manželke. Napríklad doniesť mi pivo a počúvať následnú päťhodinovú tirádu o nerealistickosti modelu plášťový diapírov.


Aká je teda pravda?

Ako to často býva, legenda má od reality dosť ďaleko: V roku 1970 sa začali vrtné práce na superhlbokom vrte na polostrove Kola, ktorý v roku 1989 dosiahol rekordnú hĺbku 12 262 metrov (tá dodnes nebola prekonaná). No v tejto hĺbke technika dosiahla hranicu svojich fyzikálnych možností a hlbšie sa už dovŕtať nepodarilo. To, v kombinácii s nedostatkom financovania, viedlo k tomu, že po kolapse Sovietskeho zväzu práce na vrte prestali.

A to je celá nudná (a smutná) pravda. Smutná preto, že ide o technologický zázrak, ktorého vyvŕtanie by sa zo všetkými sprievodnými prekážkami, výzvami, technologickými inováciami a prekvapeniami dalo prirovnať k menšej verzii pristátia na Mesiaci. Ešte smutnejšia preto, že detailné informácie o pristátí na Mesiaci sa na vás na internete sypú celými priehrštiami, zatiaľ čo informácií o kolskom vrte je poskromne. A najsmutnejšia preto, že nebyť báchorky o navŕtanom pekle, o existencii tohto vrtu by asi vedel len málokto. Ale nebojte sa, poznám jedného mrzutého uja, ktorý sa to v dohľadnom čase (rozumej niekedy v najbližšom desaťročí) pokúsi aspoň čiastočne napraviť...

Vrt na Kole sa do pekla neprevŕtal. Je teda možné, že sa raz prevŕtame do pekla? O tom silne pochybujem. Osobne sa totiž prikláňam k tým, čo tvrdia, že v roku 2012 nastal koniec sveta a v pekle sa už nachádzame.

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok