26.02.2018-12:49:00   |  
#Zbúrané mýty
#Zdravie
Ľudia, ktorí často absolvujú rôzne diéty, obvykle spočiatku chudnú, ale keď s diétou prestanú, stratené kilogramy získajú späť. Tento fenomén tzv. jojo efektu sa spája so zmenami v ľudskom metabolizme a je jedným z hlavných dôvodov, prečo väčšina diét zameraných na znižovanie kalorického príjmu zlyháva. Lenže čo presne spôsobuje tieto zmeny metabolizmu zostávalo záhadou – donedávna.



Staršie výskumy na jednovaječných dvojčatách s odlišnými stravovacími zvyklosťami ukázali, že na vine sú predovšetkým faktory, ktoré nie sú genetické. Pracovná hypotéza bola, že keď priberieme, „resetujeme“ náš telesný termostat, aby zohľadnil vyššiu telesnú hmotnosť, a keď schudneme, naše telo robí všetko preto, aby sa vrátilo do tohto stavu. Výskum zverejnený v časopise Nature vysvetlil, prečo k tomu dochádza, prečo tento jav postihuje niektorých ľudí výraznejšie ako iných, a predovšetkým to, ako ho možno zvrátiť.

Výskum vedený skupinou izraelských vedcov napodobnil jojo efekt u laboratórnych myší. Výskumníci ich kŕmili tak, aby dosiahli niekoľko cyklov chudnutia a priberania. Začali s veľkými, na tuk bohatými porciami, aby zvieratá stučneli, a potom im nasadili bežnú stravu z menších, na kalórie chudobnejších jedál. A cyklus zopakovali. Presne tak ako ľudia, aj myši na vysoko kalorickej diéte priberali – či už v porovnaní s myšami na bežnej strave, ale aj v porovnaní s myšami, ktoré konzumovali stravu bohatú na tuk neustále.

Myši, ktoré opätovne pribrali, dosiahli vyššiu telesnú hmotnosť ako predtým, a oproti myšiam so stabilným diétnym režimom sa im znížil energetický výdaj – aj v situácii, keď konzumovali rovnaké množstvo potravy. Vieme, že táto zmena v metabolizme nastáva aj u ľudí s jojo efektom. Táto štúdia však zistila, prečo k tomu dochádza, pretože sa podrobne pozrela na zabudnutý orgán ľudského tela.



U ľudí tento orgán váži takmer toľko, čo pečeň, a nachádza sa v našich črevách. Na mysli mám našu mikroflóru, spoločenstvo mikroorganizmov, ktorých je viac ako buniek ľudského tela, a ktoré majú stonásobne viac génov, ako aj enzýmy schopné rozkladať potravu a regulujúce náš metabolizmus aj imunitný systém. Ukazuje sa, že na vine jojo efektu sú zmeny, ktoré zasahujú mikróby našich čriev.

U myší s jojo efektom sa v porovnaní s bežnými myšami zistili výrazné rozdiely v črevnej mikroflóre. Zmeny sa okrem iného týkali poklesu rozmanitosti tejto mikroflóry – čo je jav, u ktorého výskumy zistili súvislosť s obezitou u ľudí a inými metabolickými problémami. Keď vedci transplantovali tieto nezdravé mikrobiómy myšiam s normálnou stravou, myši pribrali. Ukazuje to, že za priberania mohla predovšetkým nezdravá mikroflóra. Vedci vysvetlili, ako mikróby spôsobujú priberanie, vďaka výskumu, ako tieto mikroorganizmy trávia rastlinnú vlákninu, čo je hlavná zložka ich potravy.

Výskum zistil, že zmenená mikroflóra produkovala po diéte menej zdravých látok polyfenolov (flavonoidov), ktoré generuje z rastlinnej hmoty. Tieto polyfenoly sú kľúčom k zdravému tráviacemu traktu a príčinou, prečo sú mnohé jasno sfarbené potraviny priaznivé pre náš mikrobióm. Užívanie polyfenolov výskumy dokonca asociovali s lepším zdravím a menším výskytom obezity. Zásadným zistením tohto výskumu je skutočnosť, že príčiny zmien, ktoré nastávajú po ukončení diétovania, možno zvrátiť.

Vyhnite sa jojo efektu

Výskumníci vyskúšali rôzne postupy, aby potlačili jojo efekt u myší na diéte. Najprv im podávali antibiotiká, ktoré menili zloženie ich mikroflóry a zvyšovali hladinu polyfenolov. Tento postup problém vyriešil, lenže nie je praktickým riešením pre ľudí. Taktiež skúšali transplantáciu fekálnej hmoty, čo taktiež fungovalo, ale ľuďom by sa to zrejme zdalo príliš drastické. Keďže prehltnutie tabletky je bezpečnejšie a jednoduchšie, pokúšali sa nahradiť niektoré konkrétne polyfenoly suplementáciou stravy. Našťastie, aj tento postup úspešne obmedzil opätovný nárast hmotnosti.



Čo z toho vyplýva pre ľudí? Ak vychádzame z predpokladu, že rovnaké mechanizmy ako u myší fungujú aj u ľudí, čo je pravdepodobné, potom je to jasné. Krátkodobé epizódy chudnutia môžu byť nebezpečné pre ľudský metabolizmus, pretože poškodzujú našu mikroflóru, v dôsledku čomu naše telo spaľuje menej energie. Kým sa objavia účinné tabletky, riešením je po ukončení diéty a začiatku bežného stravovacieho režimu myslieť na svoju mikroflóru. To znamená, kŕmiť ich množstvom vlákniny a potravinami, ktoré sú bohaté na polyfenoly, okrem ovocia a zeleniny to sú aj semená, olivový olej (extra panenský), káva, tmavá čokoláda a dokonca pohár červeného vína.

A najlepším prístupom, pokiaľ skutočne chcete schudnúť dlhodobo, je vyhnúť sa nárazovým diétam s počítaním kalórií, pretože tieto postupy z dlhodobého hľadiska nefungujú. Namiesto toho konzumujte pestrú stravu s dostatkom vlákniny, a o zvyšok sa postará vaša mikroflóra.

-

Článok pôvodne vyšiel na portáli The Conversation pod slobodnou licenciou.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok