27.03.2018-13:55:00   |   Roland Oravský
#Zbúrané mýty
#Zdravie

Údajný účinok biorezonancie

Údajná účinnosť biorezonancie stojí na tvrdení, že je možné diagnostikovať rôzne ochorenia pomocou zachytávania tzv. vibračného vlnenia, ktoré by mali vyžarovať všetky živé organizmy. Pri ochoreniach – infekciách, nádoroch, zápaloch atď. tela vyžaruje aj „patologické“ vlnenie, ktoré vraj má konkrétnu frekvenciu. A určenie danej frekvencie identifikuje typ ochorenia. Je ťažké určiť o aký typ vlnenia ide, pretože samotní zástancovia biorezonancie zvyknú zamieňať pojmy „elektromagnetické vlnenie“ a „elektrický prúd“.Pri vyšetrení sa používa špeciálny prístroj, ktorý zachytáva „rezonančnú frekvenciu“ daného patogénu (napr. vírusu, baktérie, či plesne) a po analýze zachytených údajov počítač zobrazí diagnózu. Netreba dodávať, že podľa výrobcov je takto možné detegovať aj ochorenia, ktoré unikajú „bežnej medicíne“ a lekárom.

Ba čo viac, pôsobením vlnenia s touto konkrétnou frekvenciou by sme dokonca mali byť schopní ochorenia aj liečiť (tzv. zapping). (1)

Vysvetlenie autorov je nasledujúce: pôsobením určitej frekvencie nízkofrekvenčného elektrického prúdu na určitý typ patogénnu, vírusu, baktérie, plesne a pod. jeho membrána praská, v dôsledku čoho takýto mikroorganizmus hynie. Nakoľko zdravá ľudská bunka má bunkovú membránu mnohonásobne odolnejšiu, poškodenie jej nehrozí. (2)

Ide o tvrdenie doslova vycucané z prsta.

Samozrejme, ak by sa podarilo dokázať účinnosť terapie, nepotrebovali by sme poznať presný mechanizmus účinku nato, aby vedecká obec uznala zapping za dobrú liečebnú metódu. Ani s údajnou efektivitou to však nie je ružové. Niekoľko štúdií nenašlo rozdiel medzi zappingom a placebom. (3, 4) Nemecká odborná spoločnosť prirovnáva diagnostiku alergií pomocou zappingu k hraniu kociek a popisuje chybovosť až v 80 %. (5)Prístroj sa nenachádza v Európskej databáze zdravotníckych prostriedkov EUDAMED a keďže výrobca neuvádza jeho liečebný účinok (ten šíria skôr liečitelia a rôzne pochybné publikácie), nepodlieha ani regulácii zdravotníckych prostriedkov. Je preto veľmi zložité zasiahnuť a oficiálnymi cestami zastaviť predaj tohto nezmyslu.

Falošná diagnostika

Samozvaní liečitelia pomocou biorezonančných prístrojov nezriedka diagnostikujú napr. rôzne parazitárne ochorenia, ktoré majú byť príčinou chronických ťažkostí pacienta. Niektorí z nich dokonca tvrdia, že neexistujú ľudia, ktorí by parazita nemali. Značnej popularite sa teší aj pani Bláhová, ktorá organizuje rôzne prednášky ohľadne liečenia parazitárnych ochorení a píše knihy, v ktorých spomína prípady, kedy diagnostikovala choroby, ktoré lekárom ušli. Vo svojej knihe popisuje „šokujúce“ fakty z parazitológie, ktoré boli buď známe už desiatky rokov, alebo také, na ktorých vyvrátenie postačia základné vedomosti z patofyziológie ľudského tela. (6, bližšie rozpísaná problematika teórie parazitárnych ochorení tu).

Jeden z najtragikomickejších príbehov je osud Huldy Clarkovej, ktorá praktizovala zapping v USA. Pripisujú sa jej zásluhy na určení konkrétnych frekvencií pre rôzne ochorenia. Tvrdila, že dokáže odhaliť každú chorobu, ktorá lekárovi pri bežnom vyšetrení unikne.

Osud to zariadil tak, že zomrela na dôsledky mnohopočetného myelómu, ktorý diagnostikovali až lekári. (7)

Napriek nespočetnému zástupu zástancov jej metódy liečenia je stanovisko odbornej verejnosti nekompromisné. Zapping nemá klinické dôkazy, celá hypotéza liečenia pomocou elektrického impulzu nie je vedecky podložená a niektoré organizácie ako americká FDA (Food and Drug Administration) či FTC (Federal Trade Comission) viedli kampane s cieľom zastaviť šírenie nezmyselných informácií na internete aj ohľadom terapie biorezonanciou. (8)Hulda Clarková tvrdila, že každé zdravé tkanivo má negatívny náboj a každý patogén či choré tkanivo náboj kladný. Biorezonančný prístroj vysiela slabý, negatívne nabitý elektrický prúd, ktorá zničí len to, čo telu škodí.

Elektrický potenciál bunky je približne –60 až –80 mV. Týka sa to ale všetkých buniek, zdravých, chorých, zmutovaných aj buniek parazitov či baktérií.Už množstvo biológov a fyzikov sa vyjadrilo k absurdnosti tejto hypotézy. Iste, naše bunky, a nielen tie naše, sú elektricky nabité. Príčinou je rozdielna koncentrácia niektorých iónov (najmä sodík a draslík) vnútri bunky a mimo nej. Na plazmatickej membráne, ktorá obaľuje bunky, vzniká elektrický potenciál. Tento potenciál je veľmi dôležitý. Pomocou neho dochádza napríklad k prenosu informácie medzi nervovými bunkami. Ak chcete zodvihnúť ruku, nervová bunka v sivej hmote mozgu vyšle signál, ktorý sa šíri dráhami do miechy, cez nerv, na nervovosvalovú platničku až do svalových buniek, a to práve vďaka existencii elektrického potenciálu.

Elektrický potenciál bunky je približne –60 až –80 mV. Týka sa to ale všetkých buniek: zdravých, chorých, zmutovaných, buniek parazitov aj baktérií.

Prichytená pri čine

Nedávno si redaktori relácie "A dost" v Česku posvietili na liečiteľov využívajúcich zapping priamo v Prahe. Doktorka Kolářová z Katedry parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovy zahrala v spolupráci s redaktormi "divadlo". Navštívila "ambulanciu" istej liečiteľky. Redaktori všetko sledovali cez skrytú kameru. Pani doktorka si vymyslela historku, že má problémy otehotnieť.

Liečiteľka jej v krátkej chvíli diagnostikovala viac ako 30 rôznych parazitov, medzi nimi aj také ako Naegleria fowleri alebo Dracunculus. Posledné dva organizmy sú výnimočné tým, že Dracunculus bol takmer celosvetovo vyhubený a Naegleria spôsobuje akútne prebiehajúci zápal mozgu, ktorý zabíja v priebehu niekoľkých dní. Choroba je natoľko agresívna, že celosvetovo bolo popísaných menej ako 10 prípadov pacientov, ktorí túto infekciu prežili.

Liečiteľka so smiechom zahlásila, že namerala pani doktorke smrteľné parazity a upokojila ju, že po niekoľkých sedeniach a liečení "vlnami" všetko zmizne. Pani doktorka si dala urobiť skutočné mikrobiologické vyšetrenia ešte v deň návštevy liečiteľky. Samozrejme boli výsledky negatívne. Liečiteľku ešte navštívila kvôli "terapii", na ktorej bola vyliečená zo smrteľných ochorení. Za pár sedení sa cena vyšplhala na niekoľko tisíc českých korún.Nakoniec bola liečiteľka konfrontovaná redaktorom, ktorý jej prezradil, že ju prichytili skrytou kamerou a požadoval vysvetlenie, ako môže brať peniaze za jej nezmysly. Následná polhodina ich rozhovoru by bola až smiešna, keby to nebola realita. Liečiteľka plietla jeden odborný nezmysel s druhým, vyhovárala sa na "počítačový algoritmus" a obhajovala "experimentálnu" terapiu.

Predviedla absolútnu neschopnosť argumentácie. Jediné vysvetlenie je, že seriózne odborné dôkazy podporujúce biorezonanciu a zapping neexistujú. (9) V stručnosti ide o obyčajné šarlatánstvo a nechutný biznis.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


Zdroje:
1 - http://www.super-ravo-zapper.cz/
2 - https://www.paula.sk/alternativne-terapie/biorezonancna-frekvencna-terapia/
3 - Wüthrich B (2005). "Unproven techniques in allergy diagnosis" (PDF). J Investig Allergol Clin Immunol. 15 (2): 86–90. PMID 16047707. Archived from the original (PDF) on 2013-05-12.
4 - Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F (Mar 1997). "Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis". Int Arch Allergy Immunol. 112 (3): 238–46. doi:10.1159/000237460. PMID 9066509.
5 - https://link.springer.com/article/10.1007/BF03360967
6 - https://www.youtube.com/watch?v=OS4nIOVwH3I
7 - https://respectfulinsolence.com/2009/10/27/requiem-for-a-quack-part-ii/
8 - https://www.ftc.gov/news-events/press-releases/2001/06/operation-cureall-wages-new-battle-ongoing-war-against-internet
9 - https://www.stream.cz/adost/10016428-obrovsky-podvod-zazracne-pristroje-pry-zachranuji-zivoty

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok