Náš vesmír v bezpečí
Na vznik vesmíru postačí podstatne menej, než sa môže zdať. Podľa
inflačnej kozmológie by sme potrebovali iba akési „inflačné zrno“ - malý, guľovitý priestor naplnený inflačným poľom s vysokou hodnotou, ktorý nakopne rozpínanie priestoru a vznik hmoty. Podľa výpočtov mu postačí priemer 10
-26 cm, naplnený poľom s energiou, akú obsahuje desať gramov hmoty.
Aký by prebiehal vznik nášho vesmíru "zo skúmavky"?
Po začatí inflácie zrno porastie a stane sa novým vesmírom, avšak náš vesmír nenahradí. Namiesto toho vytvorí červiu dieru a prekĺzne ňou. Z nášho vesmíru nám bude stále pripadať veľmi malý a bude vyzerať viac-menej ako obyčajná časopriestorová depresia. Lenže zvnútra sa bude tento nový vesmír rozpínať a môže sa stať ľubovoľne veľkým, keďže svojím rastom vytvára nový priestor. Výpočty ukazujú, že akonáhle dosiahne kritickú veľkosť, nový vesmír preruší spojenie s materským vesmírom. Vo veľmi krátkej dobe, v malom zlomku sekundy, sa odštiepi od nášho vesmíru a stane sa celkom izolovaným svetom.
Reálna vízia?
Hoci je laboratórne vytváranie vesmírov lákavá predstava, nemožno čakať, že sa v blízkej ani poriadne vzdialenej budúcnosti stane realitou. Dôvodov je niekoľko.
Problém predstavuje napríklad skutočnosť, že na rozdiel od napr. elektrónových alebo kvarkových polí, zatiaľ nemáme dôkazy o existencii inflačných polí. Aj keby sme ich objavili a dokázali s nimi manipulovať ako s elektromagnetickým poľom, na dosiahnutie nevyhnutnej hustoty pomyselného inflačného zrna by sme potrebovali vyvinúť tlakovú silu trilióny- a trilióny-krát väčšiu, než akú dnes dokážeme vyvinúť.
Na nakopnutie rozvíjania nášho laboratórneho vesmíru a jeho inflačnej expanzie by okrem toho bola potrebná sila, akú môže poskytnúť iba tzv. „biela diera“. Biela diera je hypotetický objekt, ktorý, ako presný opak čiernej diery, hmotu nehltá, ale vypúšťa. Tento jav však vyžaduje extrémne podmienky, pri akých dostupné matematické metódy kolabujú. Nikto nepredpokladá, že by sa niečo ako je biela diera podarilo vytvoriť v laboratóriu – či už dnes alebo o tisíc rokov. Tento problém by sa dal obísť kvantovým tunelovaním, ale to je tak málo pravdepodobné, že jeho odohranie sa v rozumnej časovej škále neprichádza do úvahy.
Zdroje:
Greene, B.: The Hidden Reality: Parallel Universes and the Deep Laws of the Cosmos. Knopf, 2011.
Guth, A.: Vesmír na vašem zápraži In: Brockam J. (ed.): Třetí kultra : za hranice vědecké revoluce. Academia, Praha, 2008, str. 276-278.
-
Perexový obrázok: Карманов Олег
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok