30.08.2017-10:01:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Podľa tradičnej čínskej medicíny dochádza pri akupunktúre k ovplyvňovaniu toku čchi, čo je (zjednodušene povedané) životná energia. Body na tele, do ktorých sa vpichávajú ihly, sú vo väčšine prípadov lokalizované pozdĺž tzv. meridiánov – kanálov, v ktorých čchi prúdi.

Existenciu čchi a meridiánov zatiaľ nikto nepotvrdil (ani nevyvrátil). Tisícročia používania akupunktúry sú pre niekoho dôkazom jej účinnosti. Lenže starý vek nie je mierou pravdivosti či účinnosti. Ak by tento argument platil, napríklad taký hinduizmus by zrejme ľahko prebil ostatné náboženstvá na svete.



Vyvstáva tak jedna otázka: Ak existenciu čchi a meridiánov nevieme dokázať dnes, v dobe, keď študujeme genetiku či kvantovú mechaniku, ako to dokázali ľudia pred tisíckami rokov, keď nemali zďaleka také poznatky o prírode, aké máme dnes?

Čo na to odborná obec?

Napriek absencii odpovede na našu otázku nie je akupunktúra úplne zavrhovaná ani v odborných kruhoch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznáva jej možný účinok v terapii niekoľkých chorobných stavov a v roku 2003 publikovala zoznam stavov a symptómov, ktoré podľa rôznych štúdií vykazovali zlepšenie po jej použití. Tieto rozdelila do štyroch skupín, a to podľa sily dôkazov (1). Zoznam zahŕňa okrem chronických bolestí hlavy, krku, chrbtice, zubov či kĺbov aj vracanie, hypertenziu, depresiu, bolestivú menštruáciu, žalúdočné vredy, neuralgie či sennú nádchu. Rôzne nešpecifické chronické ťažkosti, na ktoré má akupunktúra pomáhať, sa zhrnuli do pojmu MUPS (medicínsky nevysvetlené fyzické symptómy).

Akupunktúra je dnes uznávaná aj v západných krajinách. Napríklad v roku 2009 ju odporučil National Institute for Clinical Excellence v Anglicku na terapiu bolestí chrbta (reakcia Oxfordského centra pre medicínu založenú na dôkazoch bola, že akupunktúra pri chronických bolestiach chrbtice nie je o nič účinnejšia ako zubné špáradlo). Na Slovensku je akupunktúra akreditovaný špecializačný odbor, ktorý môže od roku 2012 absolvovať lekár na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity (2).



Funguje teda akupunktúra?

Ak áno, ako? Moderné snahy o vysvetlenie účinnosti akupunktúry upustili od meridiánov a zamerali sa na vedeckejšie hypotézy. Pri aplikovaní ihiel sa majú uvoľňovať rôzne látky, napríklad endorfíny, ktoré menia vnímanie bolesti či iných príznakov chorôb. Ďalej by malo dochádzať k ovplyvňovaniu sympatiku a parasympatiku, čo sa občas popisuje ako biologický ekvivalent ying a yang. Oba systémy sú súčasťou vegetatívneho nervového systému a ovplyvňujú v tele deje, ktoré nedokážeme ovládať vôľou – srdcová frekvencia, potenie, rozšírenie a zúženie dýchacích ciest, pohyby čriev, vylučovanie tráviacich štiav, pohlavné funkcie, atď.

Hoci zopár štúdií publikovaných v hodnoverných odborných časopisoch (napr. New England Journal of Medicine) preukázali, že sa pri mechanickom poškodení kože pri vpichu ihly skutočne uvoľňujú látky, ktoré majú analgetický efekt, doteraz nemáme vedecký dôkaz o účinnosti akupunktúry a rovnako nie je preukázané, že by dochádzalo pri vpichoch k uvoľňovaniu dostatočného množstva takýchto látok (3).

Napriek často omieľanému tvrdeniu, že moderná medicína ignoruje alternatívne metódy liečby, existuje obrovské množstvo článkov a štúdií venovaných akupunktúre. V medzinárodnej databáze Pubmed je k dnešnému dňu vedených viac ako 12 000 takýchto článkov, aj keď ich úroveň a odbornosť výrazne kolíše. Niektoré tvrdia, že akupunktúra funguje, iné (hlavne tie, ktoré obsahovali aj kontrolnú skupinu) nepreukázali nijaký rozdiel oproti placebu.

Zlatým štandardom dôkazu v medicíne je dvojito zaslepená randomizovaná multicentrická [vykonaná na viacerých klinikách, pozn. red.] štúdia, ktorú v tejto oblasti nemáme. Problémom je vytvoriť vhodný dizajn štúdie, ktorá by jednoznačne preukázala, ako to s akupunktúrou je. Nie je možné vytvoriť dvojito-zaslepený model, keďže akupunkturista vie, čo práve robí. Ďalší problém je, že u pacientov s chronickými bolesťami je ťažké objektivizovať stupeň ich pociťovania.

Nech prehovoria štúdie

Veľké multicentrické štúdie v Nemecku a USA za posledných 20 rokov opakovane nepreukázali nijaký terapeutický význam akupunktúry (4). V roku 2009 bola v British Medical Journal publikovaná metaanalýza 13 štúdií s celkovým počtom nad 3 000 pacientov. V závere autori uvádzajú, že u pacientov, ktorí podstúpili skutočnú akupunktúru, bol pozorovaný mierny analgetický efekt, avšak klinicky nevýznamný. Nebolo jasné, či malo ísť o skutočný fyziologický alebo len o psychologický efekt akupunktúry — placebo (5).



Ďalšia metaanalýza bola z roku 2012 z Archives of Internal Medicine a zahŕňala 29 štúdií s viac ako 17 000 pacientmi. Taktiež zistila mierny analgetický efekt, u ktorého sa opäť nepreukázal klinický význam (6).

Medzi najviac kontroverzné patrí randomizovaná štúdia CACTUS (7) publikovaná v roku 2011 v British Journal of General Practice. Autori skúmali 80 dospelých pacientov s MUPS, ktorí podstúpili liečbu akupunktúrou. V závere sa popisuje zlepšený zdravotný stav u pacientov po akupunktúre, a to s pretrvávajúcim efektom počas 12 mesiacov. Pre mnohých zástancov akupunktúry je štúdia CACTUS posledným dôkazom, ktorý potrebovali. Kritici upozorňujú, že výsledky nedosiahli štatistickú významnosť (jediné významné zmeny boli v parametri „wellbeing“ = „pocit zdravia“), štúdia nebola zaslepená, chýbala kontrolná skupina a pacienti hodnotili výsledky terapie čisto subjektívne (8).

Názory, názory...

Profesor farmakológie David Colquhoun z Universtiy College London tvrdí, že tieto výsledky preukázali iba nevýznamný rozdiel a podľa jeho slov: „Ak viac ako 3000 štúdií nedokáže zodpovedať otázku, či akupunktúra funguje, o niečom to vypovedá. Jedna vec je istá: nie je rozdiel medzi skutočnou akupunktúrou a falošnou“ (ktorá sa v štúdiách používa ako placebo) (9).

Okrem chronických bolestí sa akupunktúra zvykne odporúčať pacientom s depresiami. Akupunkturisti tvrdia, že dokážu zlepšiť zlý psychický stav ovplyvňovaním rôznych hormonálnych mechanizmov. Odporcovia upozorňujú, že doteraz nevieme, prečo depresia vzniká, a že neexistuje dôkaz o špecifickom terapeutickom účinku akupunktúry. Je potrebné si uvedomiť, že u pacientov s depresiou vieme meniť psychiku rôznymi spôsobmi, aj obyčajným rozhovorom. Je preto veľmi jednoduché pomýliť si placebo efekt so skutočným.

Čítajte tiež: Akupunkturisti nevedia, čo robia? Takto dopadlo testovanie ich diagnostiky a liečebných postupov


Zástancovia akupunktúry ďalej zvyknú uvádzať pozitívne výsledky elektroakupunktúry, čo je moderná varianta tradičnej metódy, keď okrem samotného vpichu ihly stimulujeme svaly a nervy elektrickým impulzom. Cochranská organizácia, ktorá sa striktne pridržiava EBM (medicíny založenej na dôkazoch) naozaj potvrdila pozitívny účinok elektroakupunktúry v prípade nevoľnosti a vracania po chemoterapii. Zabúda sa však, že v tomto prípade už nejde len o samotnú akupunktúru, ale o formu perkutánnej nervovej stimulácie (PNS). Dôkazy o analgetickom efekte PNS máme vyše 30 rokov a využívame ju napríklad pri terapii neuropatickej bolesti (pri cukrovke, po úraze, ...). Na rozdiel od klasickej akupuntúry poznáme aj mechanizmy, ktorými dochádza pri nervovej stimulácii k vyvolaniu analgézie [utlmeniu bolesti, pozn. red.]. Jej účinok by bol zrejme rovnaký bez ohľadu na to, či je miesto vstupu elektrického impulzu priamo v akupunkturistickom bode alebo o pár centimetrov inde (10).



Simon Singh, vedecký popularizátor, tvrdí: „Je znepokojivé, že sa pacientom akupunktúra odporúča pri ťažkostiach, u ktorých existuje bolestne málo dôkazov v prospech jej účinku. Niektorí akupunkturisti podsúvajú množstvo absurdností, tvrdiac, že dokážu liečiť čokoľvek od sennej nádchy po depresiu, neplodnosť, hučanie v ušiach a detské ochorenia. Za veľké peniaze neponúknu nič viac ako nádej.“ (11)

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Zdroje:
1. http://apps.who.int/bookorders/anglais/detart1.jsp?sesslan=1&codlan=1&codcol=93&codcch=196
2. http://www.szu.sk/index.php?id=9&nid=634
3. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMct0806114
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3795671/
https://sciencebasedmedicine.org/an-acupuncture-meta-analysis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28700248
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3658605/
6. http://www.bmj.com/content/338/bmj.a3115
http://www.painresearchforum.org/news/20477-large-meta-analysis-acupuncture-chronic-pain-finds-small-advantage-over-sham-treatment
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3103692/
8. http://www.bmj.com/rapid-response/2011/11/03/biases-and-errors-cactus-study-acupuncture-medically-unexplained-symptoms
9. http://www.dcscience.net/Colquhoun-Novella-A&A-2013.pdf
10. http://www.acupuncturetoday.com/abc/electroacupuncture.php
11. https://www.theguardian.com/science/2013/jul/26/acupuncture-sceptics-proof-effective-nhs


Obrázok: Marnie Joyce
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok