17.03.2018-04:01:00   |   Petra Kuřátková
#Zdravie
#Zbúrané mýty
V prvom rade si musíme uvedomiť, že naše telo nezaujíma, koľko je hodín. Organizmus rieši to, aké živiny mu dodávate v akom množstve a v akej kombinácii.

Takže...

Ak ste po náročnom dni bez obeda prišli domov po 17. hodine a v snahe schudnúť ste si odopreli aj večeru, spravili ste pravdepodobne to najhoršie, čo ste mohli.



Vaše telo týmto diétnym (ned)opatrením vystavujete istej forme stresu. Stav hladovania totiž sprevádza vylučovanie stresových hormónov. Poznáme dva typy hladovania – komplikované a prosté (jednoduché). Aký je medzi nimi rozdiel?

Komplikované hladovanie je typické pre stavy po autonehode, keď pacient leží v kritickom stave na JIS-ke s istým obmedzením stravovania. Dochádza teda ku kombinácii metabolického stresu a hladovania.

Bežné hladovanie je celkom iná, priam katastrofálna situácia, pretože dochádza k výraznému katabolizmu vlastných živín.

Pri tomto tzv. prostom hladovaní sa organizmus pokúša vyrovnať s novou situáciou. Telo sa snaží adaptovať a dochádza k sérii adaptačných zmien. Medzi ne zaraďujeme napríklad zníženie bazálneho metabolizmu.

A to je prvý kameň úrazu pravidla „nejedz večer/v noci“ a prvý z dôvodov, prečo pomocou tohto „triku“ pravdepodobne neschudnete.

Počas hladovania pôsobia v tele iné hormóny ako v stave sýtosti organizmu. Ide v podstate o známu metabolickú hru "utekaj alebo bojuj". Telo bude pod vplyvom hormónov fungovať v podstate v oboch režimoch. Najprv dochádza k účinku katecholamínov - adrenalínu a noradrenalínu. Tie spôsobujú najprv lipolýzu, teda odbúravanie tuku na pokrytie potreby energie, ktorú telo momentálne nedostáva zo stravy.



To by sa na prvý pohľad mohlo zdať v rámci chudnutia ako výhodné. Lipolýza je však postupom času, po viacerých hodinách od posledného jedla, znížená a na rad sa dostáva ďalšia fáza na čele s kortizolom, a to proteolýza vo svaloch - odbúravanie vlastných bielkovín, čo pri chudnutí vôbec, ale vôbec nechcete.

Telo začína šetriť. Áno, aj ten tuk na problémových partiách. Do toho následne vstupuje stimulácia chute k jedlu, kvôli ktorej s prázdnym žalúdkom nezaspíte a ak áno, hrozí, že po zobudení budete mať šialené chute a vlčí hlad. A rovnakú pneumatiku na bruchu.

Asi nemusím nijako zvlášť podotýkať, že po uvedenej hormonálnej búrke, ktorá sprevádza hladovanie, sa ráno zobudíte unavení, vyčerpaní a celkovo zle naladení. Pravda, chodiť spať s plným žalúdkom takisto nie je ideálne, to by mohli nastať totiž podobné príznaky.

Ideálne je prijať posledné jedlo dňa zhruba 2 hodiny pred spaním.

Tým si zabezpečíte, že váš organizmus nebude počas noci neprimerane hladovať. (Je normálne a správne počas spánku neprijímať žiadnu potravu, a teda hladovať, ale len obmedzený čas!) Pokiaľ sa ale najete naposledy o 17. hodine a ľahnete si spať niekedy okolo 22:00 s tým, že ďalšie jedlo budú až raňajky, budete hladovať viac ako 10 hodín. A s tým sa telo vyrovnáva neželaným stresom, ktorý je opísaný vyššie.



Rada na záver

Ak chodievate spávať neskoro a večeriate zhruba o 18. alebo 19. hodine, je určite na mieste doplniť živiny a energiu druhou večerou v podobe jogurtu alebo tvarohu či misky zeleniny, pretože telo nezaujímajú hodiny, ale živiny a energia.

-

Autorka je nutričná terapeutka.

Jej osobný blog nájdete TU.

Obrázok: Cayo Espanto Private Island

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok