31.12.2020-08:30:00   |   Andrej Balážik
#Čo čítať

Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu (2019)

Autor: Roland Oravský a kol.
Odporúča: Andrej Balážik
Antivaxeri. Biorezonancia. Domáce pôrody. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. Ste prekvapení tým, s koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa stretávate? Potom vedzte, že ide len o špičku ľadovca. Lovci šarlatánov vybrali do svojej hitparády tie najväčšie evergreeny, no šarlatánske studnice múdrostí sú priam nekonečné. Akokoľvek absurdne pôsobia, vždy sa nájde niekto, kto im uverí.

Knihu zostavil člen autorského tímu In Vivo magazínu Roland Oravský.


-



Prečo ľudia veria nezmyslom? (2019)

Autor: Marek Jurkovič, Vladimíra Čavojová, Ivan Brezina
Odporúča: Andrej Balážik
História pri ceste za poznaním je bohatá na ľudské omyly. Keď však hovoríme o postfaktuálnej dobe, hovoríme o tom, že badať ústup záujmu o pravdu. Nepodložené presvedčenia sa dnes šíria rýchlejšie ako kedysi a kým ich niekto uvedie na správnu mieru, škoda je už dávno napáchaná. Navyše aj dávno vyvrátené nepravdy sa k nám neustále vracajú zo záhrobia, ako napríklad presvedčenie o plochosti Zeme. Trend ignorovania pravdy má mnoho prejavov, tím slovenských psychológov v tejto publikácii uvádza desiatky príkladov a hľadá cestu, ako v ľuďoch prebudiť kritické myslenie.

Do knihy prispel aj člen autorského tímu In Vivo magazínu Dušan Valent.


-



História pre zaneprázdnených (2019)

Autor: Branislav Kovár, Jakub Drábik
Odporúča: Andrej Balážik
Vedeli ste, že pravekí lovci napriek zaužívanej predstave nekopali mamutom pasce? „Ropou" staroveku bolo drevo. Táto surovina ovplyvňovala históriu tisícky rokov. Jedinečná kniha zachytáva veľké a malé historické príbehy od praveku do 20. storočia. História pre zaneprázdnených prináša najnovšie informácie z bádania historikov a archeológov. Hrdinami knihy sú mnohé dejinné osobnosti – megalomanský Adolf Hitler, húževnatý Winston Churchill, ambiciózny „Červený barón", výnimočný Marcus Aurelius alebo záchranca Ján III. Sobieski.

Do knihy prispel aj člen autorského tímu In Vivo magazínu Dušan Valent.


-



The Palaeoartist’s Handbook: Recreating Prehistoric Animals in Art (2019)

Autor: Mark Witton
Odporúča: Marek Dzurenko
Mark Witton je britský paleontológ špecializujúci sa na druhohorné lietajúce plazy pterosaury. Prehistorické tvory nielen skúma, ale aj sám ilustruje. V súčasnosti patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti paleoartu - výtvarného umenia, ktoré si kladie za úlohu zobrazovať fosílne organizmy v súlade s aktuálnym poznaním. Jeho kniha zrozumiteľným spôsobom približuje históriu, techniku a vedecký základ rekonštrukcie obyvateľov dávnych svetov.


-



Zaklínač: Búrková sezóna (2018)

Autor: Andrzej Sapkowski
Odporúča: Marek Dzurenko
Zaklínačskú ságu určite netreba stredoeurópskemu čitateľovi bližšie predstavovať. Temná fantasy sa v roku 2013 po dlhej dobe dočkala ďalšieho dielu, ktorý bol minulý rok preložený do slovenčiny. Nová kniha predstavuje zbierku poviedok vsadených pred udalosti slávnej pentalógie. Ak v týchto dňoch sledujete nový seriál od Netflixu a chcete sa do sveta Zaklínača ponoriť hlbšie, “Búrková sezóna” je ideálnym čítaním na dlhé zimné večery.


-



A Grain Of Salt: The Science and Pseudoscience of What We Eat (2019)

Autor: Joe Schwarcz
Odporúča: Dušan Valent
Profesor chémie Joseph A. Schwarcz z McGillovej univerzity v Montreale sa špecializuje na vyvracanie mýtov o chémii v bežnom živote. Vďaka popularizačným aktivitám je označovaný za „Carla Sagana chémie“. Vo svojej novej knihe si posvietil, okrem iného, na keto-diétu, cukor alebo chemický vplyv obalov na potraviny.


-



Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele (2019)

Autori: Filip Čapek
Odporúča: Dušan Valent
Opisuje biblický Starý zákon dejinné udalosti historicky vierohodne? Český teológ a biblista Filip Čapek prináša prehľad aktuálneho stavu poznania, ktoré vychádza z detailnej a kritickej analýzy nielen biblických textov, ale aj archeológie a nebiblických písomností a odkrýva. Nielenže poukazuje, čo všetko v Biblii je “historizujúca fikcia”, ale zároveň poukazuje, prečo nadobudla takú podobu, akú dnes nachádzame v “knihe kníh”.


-



Statistics Done Wrong (2015)

Autor: Alex Reinhart
Odporúča: Jakub Podhorányi
Túto knižku od Alexa Reinharta mám síce ešte len rozčítanú, ale keďže sa mi doterajšie kapitoly veľmi páčili a žiadny kvalitatívny prepad u tých ďalších neočakávam, moje odporúčanie patrí práve jej. Zaoberá sa štatistikou, no rozhodne nečakajte žiadnu ťažko stráviteľnú publikáciu s obrovským počtom strán. Práve naopak, na ani nie 200 stránkach autor čitateľom pútavým spôsobom predostiera časté omyly, zanedbania, či rovno nepochopenia štatistických konceptov, ktoré sužujú vedecké výskumy naprieč rôznymi disciplínami a znehodnocujú tak ich výsledky. Keďže sa kniha zaoberá štatistikou v konceptuálnej rovine, netreba sa báť ani žiadnej strašidelnej matematiky. Namiesto nej v texte nájdete množstvo názorných príkladov, ilustrácií daných problémov na skutočných výskumoch, odkazov na vedecké štúdie a zamyslení sa nad dôvodmi, prečo k príslušným problémom vôbec dochádza. Myslím, že ide o zaujímavú publikáciu pre kohokoľvek, koho zaujíma štatistické spracovanie dát vo vedeckých výskumoch.


-



Očkovanie v špeciálnych situáciách (2019)

Autor: Miloš Jeseňák, Ingrid Urbančíková a kol.
Odporúča: Roland Oravský
Problematika očkovania je stále veľmi aktuálnou témou aj v laickej verejnosti. Odborný kolektív, pod vedením profesora Miloša Jeseňáka a doktorky Ingrid Urbančíkovej, spracoval aktuálne vedomosti a odporúčania z vakcinológie aj na špeciálne situácie. Chcete vedieť ako je to naozaj s očkovaním a extrémne raritnými neurologickými komplikáciami? Je možné očkovať pacientov s autoimunitnými ochoreniami, či rôznymi vrodenými poruchami? Aký postup zvoliť u predčasne narodených detí? Potom siahnite po tejto odbornej publikácii.


-



Úvod do teórie chaosu (2016)

Autor: Jana Plauchová
Odporúča: Roland Oravský
V poradí tretí román od “prvej dámy slovenskej sci-fi literatúry”, Jany Plauchovej, nás zavedie do oceánskych hlbín, kde sa nachádza havarovaný raketoplán, s posádkou čakajúcou na záchranu. Jej jedinou nádejou sa zdá byť Peter Murray, teoretik hĺbkového prežitia, ktorý postupne zisťuje, že ide o viac než životy posádky. Jana Plauchová, predstaviteľka žánru hard sci-fi, využíva svoje odborné znalosti z astronómie a fyziky a ponúka napínavý príbeh, plný reálnych vedeckých záhad a teórií. Nechcem prezrádzať viac, ale fanúšikovia kvantovej fyziky si prídu na svoje.


-



Nadace (originál 1951)

Autor: Isaac Asimov
Odporúča: Roland Oravský
Prvý diel epickej sci-fi ságy, ktorá sa považuje za jeden z najzásadnejších príbehov sci-fi literatúry vôbec. Geniálny matematik, Hari Seldon, vypočíta s neomylnou presnosťou osud upadajúcej galaktickej ríše. V priebehu celej ságy sledujeme ako sa napĺňajú jeho vedecké predpovede a ako sa s nimi vysporiadavajú nasledujúce generácie. Sedemdielny cyklus Nadácia je povinnosť pre fanúšika sci-fi.


-



Temná hmota (2017)

Autor: Blake Crouch
Odporúča: Marek Jurčík
Stačí ak napíšem, že ide o najlepšiu knihu akú som zatiaľ čítal? Autor využíva mnohosvetoú interpretáciu kvantovej mechaniky, podľa ktorej existuje nespočetné množstvo paralelných vesmírov. Vďaka tomu mohol dej presunúť do viacerých alternatívnych realít. Čitateľa to podnieti k premýšľaniu nad hlbokými filozofickými otázkami o realite a zoznámi sa aj s kontroverznou teóriou modernej vedy.


-



Titulný obrázok: www.pixabay.com
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok