25.09.2019-12:15:00   |   Roland Oravský
#Záhady a zvláštne javy
#Zdravie
#Zaujímavosti

Prach si a v prach sa obrátiš...

Pri gúglení nachádzame hrozivé fotografie, väčšinou z interiérov. Namiesto ľudského tela zostáva na mieste úmrtia iba kôpka zuhoľnatených pozostatkov, ktoré už človeka príliš nepripomínajú.

Prvé otázky vyvoláva prakticky neporušený nábytok a zvyšok miestnosti (ak vôbec, stopy po ohni sa v priestore nachádzajú len v blízkosti mŕtveho). Ako keby človek naozaj zrazu na mieste zhorel.

Ďalšie otázniky nezriedka vyvolávajú nálezy neporušených dolných končatín. Akoby s trupom, ktorý zhorel do tla, nemali nič spoločné.



Zrejme prvý popísaný prípad údajného samovznietenia pochádza z roku 1470 z Talianska. Rytier Polonus Vorstius vraj po vypití niekoľkých pohárov vína začal najprv vracať oheň, následne sa vznietil a zhorel pred očami prítomných. Z nasledovných storočí poznáme viaceré podobné prípady záhadných úmrtí. V Anglicku sa v 19. storočí sa verilo, že samovznietenie súvisí s alkoholizmom. Tajomnými úmrtiami sa inšpiroval aj Charles Dickens, ktorý vo svojej knihe „Pochmúrny dom“ takto odprevadil zo sveta fiktívneho alkoholika (okrem neho sa záhadou inšpirovali aj Mark Twain a Herman Melville).

Najznámejšie prípady pochádzajú z 20. storočia. Mary Reesová, po ktorej ostala iba nezhorená noha, hasič v dôchodku George Mott, ktorý zhorel v posteli po absolvovaní operácie, starenka Helen Conwayová, ktorá náhle zhorela v kresle počas stráženia vnučky, či 70-ročný John Nolan, ktorý začal horieť priamo na ulici, sú len niektoré z mnohých prípadov údajného samovznietenia. Niektoré z nich, vrátane posledného spomenutého, mali aj očitých svedkov.

Doteraz sa celosvetovo eviduje približne 300 prípadov a keďže viacerí z nich neboli alkoholici, môžeme etanol ako príčinu vylúčiť – okrem toho, množstvo alkoholu, ktoré by pri horení dokázalo vytvoriť potrebnú teplotu, by človeka dávno predtým zabilo.

Ani Slovensko nezaostáva. Len pred niekoľkými rokmi písali noviny o záhadnom úmrtí staršej Bratislavčanky. Privolaným hasičom sa naskytol pohľad na spopolnené ľudské telo a neporušený byt s nábytkom. Slovenská polícia neodhalila príčinu ani po mesiacoch vyšetrovania a novinári prípad popisovali ako ďalšie dokumentované samovznietenie. (1)


-



Pohľad skeptickým očkom

Postupne sa objavilo viacero domnienok o možnej príčine údajného samovznietenia. Od nezmyslov typu poltergeist a pseudovedeckých výmyslov, až po hypotézy o guľovom blesku, čo je ďalší nejasný fenomén, a samovraždu upálením.



Až na zopár výnimiek spája väčšinu prípadov údajného samovznietenia to, že išlo o staršieho človeka s nejakou formou obmedzenej pohyblivosti a fajčiara. (2) Spánok či náhla porucha vedomia, napríklad pri srdcovom infarkte alebo arytmii, môže spôsobiť, že cigareta spadne a človek začne horieť, nie? Je však možné, aby po horení cigarety vznikol oheň, ktorý premení ľudské telo na kôpku popola? Pri kremácii, keď telo horí pri teplote vyššej než 1200 °C viac ako hodinu, sa nachádzajú nespopolnené časti až zachovalé kosti, takže by skutočne muselo ísť o vysoké teploty. Sme teda v slepej uličke?

Túto logickú nezrovnalosť by teoreticky dokázal objasniť tzv. knôtový efekt (z angl. wick effect). Princíp spočíva v tom, že pri horení tela zabaleného v oblečení/deke dochádza k niečomu podobnému ako pri horení sviečky. Tuk sa správa ako vosk a oblečenie/deka ako knôt. Vplyvom ohňa sa tuk roztopí, vpije do oblečenia/pokrývky a poskytuje ďalší zdroj horenia.

V roku 1989 vyskúšali Mythbusters (český preklad Krotitelé mýtů – u nás vysielané na Discovery Channel) experiment, v ktorom zabalili mŕtve prasa do deky a tú zapálili. Prasa zhorelo do tla, okolité prostredie zostalo neporušené.

Keďže ruky a nohy neobsahujú veľa podkožného tuku, knôtová hypotéza vysvetľuje aj to, prečo u obetí údajného samovznietenia často nachádzame neporušené končatiny alebo ich zvyšky.



Vedci potvrdili, že knôtový efekt poskytuje vcelku vierohodné vysvetlenie celej záhady. (3) Jediné „ale“ spočíva v relatívne dlhom trvaní takého horenia – aj viac ako 7 hodín. Preto hypotéza nepostačuje na vysvetlenie zopár prípadov údajného samovznietenia, pri ktorých išlo o mladého a pohyblivého človeka. Opakované prešetrenia výnimiek zvyknú prísť s logickým vysvetlením. Napr. u vyššie spomínaného Johna Nolana, ktorý začal horieť na ulici, sa nakoniec prípad uzavrel ako nehoda pri zapaľovaní cigarety. (4)

Ak knôt nestačí

Nie ste s knôtovou hypotézou spokojní? Chcete iné vysvetlenie? Veda ponúka alternatívnu hypotézu vo forme vzácneho mastocyty-aktivujúceho syndrómu (angl. mast cell activation syndrome, skratka MCAS).

Mastocyty, alebo po slovensky žírne bunky, sú typom bielych krviniek, ktoré sa podieľajú napr. na vzniku alergickej reakcii. Bunky obsahujú látky (histamín, prostaglandíny, leukotriény, atď.), ktoré môžu pri náhlom vypustení do krvného obehu vyvolať širokú paletu príznakov – zníženie tlaku až šok kvôli rozšíreniu ciev, srdcové arytmie, kožné začervenania, hnačky, atď. Názov MCAS bol prvýkrát popísaný nedávno, v roku 2007. (5) Je nejasne definovaný a zatiaľ existujú iba neoficiálne diagnostické kritériá. (6)

Doktor Lawrence Afrin, ktorý syndróm pomenoval, pripustil, že by teoreticky mohlo ísť o príčinu údajného samovznietenia – alebo aspoň niektorých prípadov. Keď mastocyty náhle vypustia viac ako 200 molekúl (vrátane noradrenalínu) zúčastňujúcich sa množstva biochemických reakcií, môže dôjsť k abnormálnej aktivácii regulačného proteínu UCP-1 (práve vplyvom noradrenalínu). UCP-1 aktivuje procesy, ktorých výsledkom je produkcia tepla (teoreticky až 90 °C). Akousi úschovňou pre mastocyty je zhodou okolností práve tukové tkanivo. Ak by k takejto udalosti skutočne došlo, tukové tkanivo by sa mohlo „zapáliť“ a následne ďalej horieť a produkovať ešte vyššie teploty (podobne ako pri knôtovej hypotéze). (7)



MCAS ako príčina samovznietenia so sebou prináša príliš veľké množstvo „možno“ a „mohlo by“, ostávame teda iba v rovine hypotézy – každopádne založenej na reálnych vedeckých poznatkoch.

Samovznietenie ostáva v niektorých prípadoch stále nedoriešenou záhadou. Na druhej strane veda vôbec nie je tak bezradná, ako uvádzajú kadejaké šokujúce správy.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-


Zdroje:

1 – Záhadná smrť starej Bratislavčanky, išlo o samovznietenie?! 6.10.2011 zdroj: https://www.topky.sk/cl/10/1288363/Zahadna-smrt-starej-Bratislavcanky--islo-o-samovznietenie--
2 – Dunning B. Spontaneous Human Combustion. (17 May 2011). "Skeptoid #258: Spontaneous Human Combustion"
3 - Palmiere, C.; Staub, C.; La Harpe, R.; Mangin, P. (2009). "Ignition of a human body by a modest external source: a case report". Forensic Science International. 188 (1–3): e17–19.
4 - Price, Ryan (22 May 2018). "Irish pensioner found in flames on London street accidentally set himself on fire while lighting cigarette
5 - Afrin, Lawrence B. "A Concise, Practical Guide to Diagnostic Assessment for Mast Cell Activation Disease." WJH World Journal of Hematology 3.1 (2014): 155-232
6 - Akin C, Valent P, Metcalfe DD (2010). "Mast cell activation syndrome: Proposed diagnostic criteria". J. Allergy Clin. Immunol. 126 (6): 1099–104.e4.
7 - Afrin, Lawrence B. (March 2016). Never Bet Against Occam: Mast Cell Activation Disease and the Modern Epidemics of Chronic Illness and Medical Complexity. Bethesda, MD: Sisters Media, LLC. pp. 256–257.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok