07.02.2018-01:03:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Jeden z najviac zarážajúcich paradoxov súčasnosti v oblasti zdravia a medicíny je existencia homeopatie a pomerne veľký počet jej zástancov (žiaľ občas aj z radov lekárov).

Paracelsov slávny výrok: „Rozdiel medzi jedom a liekom tvorí dávka“ (sola dosis facit venenum), vzala homeopatia z opačného konca než moderná veda. Zatiaľčo vo farmakológii platí, že účinok lieku a dávka sú si navzájom priamo úmerné a po prekročení určitej hranice dochádza k jej toxickým účinkom, v homeopatii sa verí, že nekonečne malé množstvo určitého lieku prináša občas pre pacienta väčší benefit než bežná farmakoterapia.



Ako funguje homeopatia?

Výroba spočíva v niekoľkonásobnom zriedení účinnej látky. Pričom účinnou látkou nemusia byť myslené skutočné lieky, ale aj úplné nezmysly. Známe homeopatikum oscilococcinum, ktoré sa odporúča na liečbu chrípky a respiračných ochorení obsahuje ako účinnú látku kačaciu pečeň a srdce (1), ktoré sú zriedené natoľko absurdne, že podľa Roberta L. Parka, významného amerického fyzika by roztok s jednou molekulou účinnej látky potrebovalo nádobu s veľkosťou 30 000 000 000 našej Zeme. (2)

Pri riedení je potrebné východzí roztok s obsahom účinnej látky zmiešať s 99 dielmi destilovanej vody s liehom. Následne sa len jedna stotina prenesie do inej nádoby, kde sa proces opakuje s ďalšími 99 dielmi. Pri oscilococcine sa tento proces opakuje 200 krát. Ako ma nekonečne zriedená kačacia pečeň a srdce pomôcť pri liečbe chrípky presahuje schopnosti akéhokoľvek logicky zmýšľajúceho rozumu. Ak vám teda niekto povie, že homeopatikum mu vyliečilo herpes alebo nádchu, je na sto percent isté, že nevyliečilo [viac o zamieňaní časovej následnosti s príčinnou súvislosťou, čiže logickom klamd post hoc, sa môžete dočítať napr. TU a o nespoľahlivých anekdotických tvrdeniach o údajnom vyliečení pre zmenu TU; pozn. red.].

Ak homeopatia má nejaký účinok, je to iba placebo efekt. Toto tvrdia vedci a lekári nielen na základe zdravého rozumu, ale aj na základe dôsledných štúdií, ktoré skutočne nepriniesli nijaké prekvapenie. (3, 4) Tieto fakty nakoniec podporuje aj to, že samotní homeopati nedokážu odlíšiť placebo od homeopatika. (5)



Existuje však jeden závažný argument zo strany zástancov homeopatie: ak je homeopatia len placebo, ako je možné že funguje aj na zvieratá a malé deti? Ako môže fungovať placebo u batoľaťa alebo koňa? Zmyslom placeba predsa je, tak tvrdia, že si pacient „myslí“, že užíva skutočný liek a psychicky si navodí subjektívny pocit zlepšenia.

Placebo efekt

Placebo je neúčinná látka. V medicíne sa využíva napríklad na testovanie liekov alebo na liečbu niektorých psychiatrických ochorení. Existencia placebo efektu poukazuje na významný vplyv našej mysle na celkový zdravotný stav. Dvaja pacienti s rovnakým ochorením ho môžu prežívať úplne rozdielne. Placebo účinok ovplyvňujú očakávania pacienta - môže mať uspávací, antidepresívny účinok, tlmiť bolesť, atď. Nejde o skutočný účinok, pretože sa nemení stupeň ani priebeh ochorenia, pacient iba vníma svoj stav odlišne.

Pri skúmaní 66 pacientov s migrénou sa podával liek proti bolesti a placebo, pričom pacientovi občas zaklamali, ktorú z dvoch možností dostal. Pacienti udávali zlepšenie stavu aj keď dostali len placebo, ale mysleli si, že ide o účinnú látku. Z toho vyplýva, že na niektoré stavy vplýva nielen samotný liek, ale aj okolité faktory a informácie, ktoré pacient prijme. Tieto môžu „znásobiť“ napr. analgetický efekt. (6)

Môže však existovať placebo efekt u zvierat a batoliat, ktoré nie sú schopné vnímať súvisiace faktory, nemajú očakávania od účinku tablety? Homeopati tvrdia, že nie a to je vraj dôkaz o účinku homeopatie.

Zvieratá a placebo efekt

Existuje málo vedecky podložených údajov o skutočnom efekte placeba u zvierat. Jedna staršia štúdia preukázala, že placebo efekt je možné vyvolať aj u potkanov, ktorým podávali účinnú látku a placebo v rovnako sladkej vode (7). Ide prakticky o formu Pavlovovho efektu [teda podmienený reflex, pozn. red.].



Ruský vedec Pavlov pri skúmaní psov skúšal, či je možné umelo vyvolať reflex. Vždy pri ich kŕmení zazvonil na zvonček, čím dosiahol, že si psi spojili tento konkrétny zvuk s jedlom. Po niekoľkonásobnom opakovaní sa mu podarilo vyvolať slinenie a očakávanie kŕmenia u psov po zazvonení aj napriek tomu, že nijaké jedlo nepriniesol. Zvieratá je teda možné „naučiť“ reagovať na konkrétny vonkajší podnet (zvuk, chuť, svetlo).

Ovplyvňovanie telesných pochodov „liekmi“, ktoré nemajú špecifickú chuť a sú ukryté v strave, je samozrejme niečo iné. Podľa niektorých veterinárov takýto placebo efekt u zvierat neexistuje. (8)

Nepopierateľný je vplyv kontaktu zvieraťa s človekom. U psov a koní dochádza pri ľudskom kontakte a dobrom zaobchádzaní k poklesu srdcového tepu a ovplyvňovaniu cievneho systému.

Nesmieme podceňovať aj „placebo efekt navodený u majiteľa“, ktorý pod vplyvom pomýlených dojmov označí stav svojho miláčika za lepší. (9) Pri vedeckom skúmaní sa táto chyba nazýva konfirmačné skreslenie. Ide o tendenciu skresľovať, uprednostňovať a interpretovať tie informácie, ktoré podporujú názor pozorovateľa a naopak podceňovať tie, ktoré sú v rozpore s jeho presvedčením. Súčasťou tejto interpretačnej chyby je aj tzv. backfire effect (efekt spätného účinku), keď sa pozorovateľ drží svojich pôvodných názorov ešte pevnejšie po predložení dôkazov, ktoré sú v konflikte s jeho presvedčením a závermi. (10) V tomto prípade sa za placebo efekt vlastne považuje skreslená interpretácia účinku liečby.

Koniec-koncov aj samotní homeopati, ktorí skúmali účinok homeopatík u zvierat uviedli, že existuje len málo placebom kontrolovaných štúdií (v tej dobe presne 2), ich výsledky sú protichodné a na tomto základe sa vytvorila všeobecná mienka o účinku akejkoľvek homeopatie u akýchkoľvek zvierat. (11) Človek nemusí byť vedec, aby uznal, že ako dôkaz to nestačí.

Ak existuje niečo ako placebo efekt u batoliat a detí neschopných si ešte uvedomiť, že prijímajú „liek“ bude mať výsledný efekt zrejme podobný základ ako tzv. placebo u zvierat. Očakávania rodičov, prostredie a kontakt vplývajú na hodnotenie liečby.





Homeopatia je vedomý alebo nevedomý podvod na pacientoch. Síce človeku neublíži zdravotne, ale minimálne finančne áno. Je smutné, že žijeme v dobe, keď sa tieto neúčinné tablety predávajú v lekárni so skutočnými liekmi a lekárnici majú od majiteľov lekárni zakázané odrádzať od ich kúpy v záujme predaja.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Zdroje
1 - http://www.boiron.sk/lieky/oscillo.html
2 - http://sfsbm.org/wiki2/index.php?title=The_Ultimate_Fake
3 - Shank et al. Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy. 2005. In Lancet. Aug 27-Sep 2;366(9487):726-32. dostupné na:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16125589
4 – Vickers A. Smith C WITHDRAWN: Homoeopathic Oscillococcinum for preventing and treating influenza and influenza-like syndromes. 2009. Cochrane Database Syst. Rev. Jul 8;(3):CD001957. doi: 10.1002/14651858.CD001957.pub4. dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19588329
5 – Vickers A et al. Can homeopaths detect homeopathic medicines? A pilot study for a randomised, double-blind, placebo controlled investigation of the proving hypothesis. 2001. British Homoeopathic Journal. Volume 90, Issue 3, July 2001, Pages 126-130. dostupné na: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1475491699904757
6 - https://www.livescience.com/42430-placebo-effect-half-of-drug-efficacy.html
7 – Robert A et al. Behaviorally Conditioned Immunosuppression. Psychosomatic Medicine: July-August 1975 - Volume 37 - Issue 4 - ppg 333-340. dostupné na: http://journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Citation/1975/07000/Behaviorally_Conditioned_Immunosuppression.7.aspx
8 - McMillan, FD.  The Placebo Effect in Animals.  J Am Vet Med Assoc 1999;  215(7):  992-9.
9 - https://sciencebasedmedicine.org/is-there-a-placebo-effect-for-animals/
10 – http://www.skepdic.com/backfireeffect.html
11 - Matthie RT, Clausen J. Veterinary homeopathy: systematic review of medical conditions studied by randomised placebo-controlled trials. Vet Rec. 2014 Oct 18;175(15):373-81. doi: 10.1136/vr.101767. dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25324413

Obrázok: Yoel Ben-Avraham


Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok