11.06.2018-16:30:00   |   Marek Dzurenko
#Kozmos
V prvom rade treba povedať, že nutne nejde o dôkaz existencie života na červenej planéte. Nové objavy „vozítka“ Curiosity však dodávajú astrobiológom nádej, že raz na Marse skutočne život objavíme.

Curiosity skúma Mars od roku 2012. Hoci pôvodný plán rátal s iba dvojročnou misiou, nakoniec sa NASA rozhodla, že misiu predĺži na dobu neurčitú. Curiosity tak prináša nové informácie o našom najbližšom planetárnom susedovi už takmer 6 rokov a zďaleka nepovedal posledné slovo.


Ingrediencie pre život

Rover je vybavený súborom prístrojov na analýzu vzoriek in situ (teda priamo v teréne) – Sample analysis at Mars (SAM). Vzorky obsahujúce organické látky odobral po navŕtaní ílovcov na dne kráteru Gale. Ílovec je sedimentárna hornina najčastejšie vznikajúca akumuláciou usadenín vo vodnom prostredí. V tomto prípade to bolo prastaré jazero, ktoré pred 3 miliardami rokov vypĺňalo kráter Gale. V tom čase sa na Marse nachádzalo množstvo povrchovej kvapalnej vody a toto prostredie mohlo priať vzniku života. Na získanie vzoriek ílovca pritom nebolo nutné vŕtať hlboko – všetky pochádzajú z hĺbky iba 5 centimetrov pod povrchom.

SAM používa rúru na ohriatie vzoriek na vyše 500 °C, po ktorom sa uvoľnia organické molekuly zo sedimentu. Tie sú následne identifikované metódami plynovej chromatografie a hmotnostnej spektrometrie. O aké látky teda ide? Analýza prchavých látok identifikovala tiofén, benzén, toluén, propán a butén. Niektoré zo zlúčenín obsahovali síru, ktorá ich mohla pomôcť dlhodobo uchovať v procese sulfurizácie. Výsledky taktiež poukazujú na koncentráciu organického uhlíka na úrovni 10 ppm (parts per million - počet častíc na milión). To je stonásobok nameranej hodnoty v doterajších detekciách organického uhlíka na marťanskom povrchu.

Hoci sú tieto látky často spojené s činnosťou organizmov, nemusia byť nutne indikátormi života. Pôvod je zatiaľ neznámy, no ich prítomnosť je však dôvodom na opatrný optimizmus najmä v súvislosti s budúcimi misiami na Mars hľadajúcimi život – Mars 2020 Rover od NASA a ExoMars rover od ESA a ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos.


Sezónne uvoľňovanie metánu

Druhou novinou je detekcia pravidelných výkyvov metánu v atmosfére Marsu počas troch marťanských rokov, ktoré sa rovnajú takmer šiestim pozemským rokom. Opäť to neznamená, že za fluktuáciami stojí činnosť organizmov; biologický pôvod sezónnosti obsahu metánu však nie je vylúčený. Nové výsledky hovoria o náraste obsahu metánu v kráteri Gale počas teplejších letných mesiacov a poklese v chladnom zimnom období.

Za tieto údaje vďačíme životnosti Curiosity. Ak by misia trvala kratšie, sezonalitu metánu by sme si ani nevšimli. Na záver prajem Curiosity ešte dlhý život plný ďalších prelomových objavov minimálne do doby, keď na povrch Marsu vyšleme ďalšie rovery vybavené technikou na hľadanie marťanského života.


Zdroje
Jennifer L. Eigenbrode et al. 2018. Organic matter preserved in 3-billion-year-old mudstones at Gale crater, Mars. Science 360 (6393): 1096-1101; doi: 10.1126/science.aas9185
Christopher R. Webster et al. 2018. Background levels of methane in Mars’ atmosphere show strong seasonal variations. Science 360 (6393): 1093-1096; doi: 10.1126/science.aaq0131
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-finds-ancient-organic-material-mysterious-methane-on-mars

Obrázok: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok