25.08.2017-23:57:00   |   Marek Jurčík
#Kozmos

Pátranie po zelených mužíčkoch

Človek sa už stáročia rôznymi spôsobmi usiluje nájsť život vo vesmíre. Astronómovia v minulosti primitívnymi teleskopmi sledovali najbližšie vesmírne objekty v nádeji, že zazrú ich obyvateľov. Dnes sa vedci usilujú nájsť známky mimozemského života pomocou automatických družíc, roverov a kozmických teleskopov. Zároveň prebieha rozsiahly projekt SETI, v rámci ktorého sa astronómovia usilujú obrovskými rádioteleskopmi zachytiť signál pochádzajúci od vyspelej vesmírnej civilizácie.

Rôzne „odkazy“ do kozmu vysiela aj ľudstvo. Či už v podobe rádiových signálov alebo rôznych plakiet na sondách smerujúcich za hranice slnečnej sústavy.* Sondy ako Pioneer 10 a 11 alebo Voyager 1 a 2 nesú základné informácie o človeku, slnečnej sústave a aj našu „adresu.“

Čo ak jedného dňa nielenže nájdu svojho adresáta, ale ten sa nás rozhodne navštíviť?Zákony o mimozemšťanoch

V minulom storočí vláda USA vydala niekoľko administratívnych nariadení týkajúcich sa kozmických foriem života. V časoch pilotovaných misií Apollo NASA prijala ustanovenia o mimozemskom riziku. Nešlo o žiadne strategické vojnové plány, ale o opatrenia s cieľom zabrániť prípadnej kontaminácii z kozmu. Vyplývalo z nich napríklad, že ktokoľvek, kto prišiel priamo do kontaktu s mimozemšťanmi, ich nástrojmi alebo plavidlami, mohol dostať pokutu vo výške 5 000 dolárov. Prípadne stráviť rok vo väzení. Nariadenie sa ale rýchlo ukázalo ako zbytočné a bolo zrušené.1

V roku 1980 vypracovala Medzinárodná astronomická únia protokoly s pokynmi pre prípad detekcie rádiového signálu od mimozemšťanov.2 Podľa nariadení sú astronómovia povinní o takejto udalosti bezodkladne informovať všetky štáty na svete. Nariadenia taktiež prikazujú, že prípadným mimozemšťanom nemožno odpovedať bez predchádzajúcej medzinárodnej konzultácie.

Pokiaľ je známe, žiadna armáda a ani iná organizácia nevypracovala plán pre prípad pristátia cudzincov z inej planéty. Podľa súčasného riaditeľa inštitútu SETI Setha Shostaka, vládu USA otázka mimozemského života v skutočnosti veľmi nezaujíma. Podľa neho o tom svedčí aj fakt, že v roku 1995 zastavila financovanie projektu SETI, ktorý podľa jeho slov nebol finančne náročný.

Prepáčte, vôbec vám nerozumieme

V prípade pristátia mimozemšťanov na Zemi by jeden z najväčších problémov zrejme predstavovala komunikácia, čo nedávno vcelku verne zachytil sci-fi film Arrival (2016). Ak by aj išlo o humanoidné, čiže ľuďom podobné organizmy, nie je isté, či sa vôbec budú dorozumievať nám počuteľnými frekvenciami zvukových vĺn, resp. zvukom ako takým. Komunikovať by mohli celkom inak, napríklad svetielkujúcimi orgánmi.Futurológ Ray Kurzweil uvažuje, že prípadní kozmickí návštevníci nebudú predstavať živé organizmy. Namiesto toho by mohlo ísť o kyborgov alebo o akýchsi prieskumných robotov. Pre vyspelú civilizáciu by podľa Kurzweila bolo výhodnejšie vysielať na prieskum najskôr prístroje a až potom destináciu – v tomto prípade Zem - navštíviť osobne.

Pravda, mimozemšťania, ktorí svoje telá vylepšujú alebo plne nahrádzajú prístrojmi, zrejme budú na oveľa vyššom vývojovom stupni ako ľudstvo. Očakávať môžeme civilizáciu vyspelejšiu o tisíce, ba aj milióny rokov. V takom prípade by vzájomná komunikácia pripomínala snahu moderného človeka, ktorý chce domorodcovi z dažďového pralesa vysvetliť princíp fungovania automobilu.

Podľa niektorých autorov dokonca nie je vylúčené, že sme obklopení signálmi od mimozemšťanov, no nevieme ich zachytiť.
Vyspelá kozmická civilizácia môže komunikovať naprieč kozmom alebo usilovať o nadviazanie kontaktu (s inou vyspelou civilizáciou) napríklad pomocou gravitačných vĺn. Prípadne pomocou iného, dnes pre ľudstvo ešte nepredstaviteľného média.

Apokalypsa alebo zlatý vek ľudstva?

Renomovaný britský astrofyzik Stephen Hawking zastáva názor, že kontakt s mimozemšťanmi by ľuďom nepriniesol nič dobré. Ako príklad uvádza príchod Krištofa Kolumba do Ameriky, ktorý napokon viedol k takmer úplnému vyhubeniu indiánov.

Jeho názor podporuje aj biológ z Oregonskej štátnej Univerzity Blair Csuti, podľa ktorého by cudzia civilizácia určite uprednostnila vlastné záujmy pred potrebami domáceho obyvateľstva - ľudí. Pred príchodom mimozemšťanov varuje aj astrobiológ Chandra Wickramasinghe. No tvrdí, že ľudstvo by sa malo viac obávať patogénnych mikróbov z inej planéty, ako jej inteligentných obyvateľov. Wickramasinghe sa pridŕža Hawkingovho príkladu španielskych kolonizátorov. Tí do Ameriky dovliekli rôzne choroby, proti ktorým neboli domorodí obyvatelia imúnni.Taliansky fyzik Giancarlo Ghirardi nazerá na problematiku úplne inak. Zastáva názor, že vedecký pokrok sprevádza aj etický vývoj. Preto mimozemšťania, ktorí sú o tisíce rokov vyspelejší po technologickej stránke, nám neublížia, ale naopak, pomôžu. Rovnaký názor zastáva fyzik Michio Kaku. No pripomína, že ak by sme sa predsa len stretli s imperialistickým kozmickým národom, na rozdiel od sci-fi filmu Deň nezávislosti (1996), ľudstvo by nemalo šancu sa ubrániť. Zbrane používané civilizáciou vyspelejšou o tisíce rokov si podľa neho nedokážeme ani len predstaviť.

Záver

Isté je, že príchod mimozemšťanov, prípadne len ich výtvorov, bude pre ľudstvo znamenať obrovský historický míľnik. Či ale bude oslavovaný ako sviatok, dnes nikto nevie.

Návštevníci by nám mohli priniesť nové technológie a poskytnúť mnoho vedomostí o vesmíre. Alebo z iného súdka - možno by sa ľudstvo vďaka vedomiu, že tam vonku existuje iný vyspelý druh, konečne viac zomklo a zjednotilo.

-

Poznámky
1. Vedci sa obávali, že vesmírne expedície môžu na Zem dovliecť neznáme vesmírne mikroorganizmy. Preto museli astronauti, ktorí sa zúčastnili misií Apollo 11,12,13 a 14, stráviť 21 dní v karanténe. Zákon pobúril najmä UFO nadšencov. Plynulo z neho totiž, že by boli trestne stíhaní, ak by „náhodou“ prišli do priameho kontaktu s mimozemšťanmi. V roku 1977 sa vedenie NASA rozhodlo pravidlo zrušiť. Avšak zo Zbierky federálnych vyhlášok bolo odstránené až v roku 1991.
2. V roku 1990 vznikla revidovaná verzia protokolu o detekcii rádiových signálov.Zdroje
http://www.beyondweird.com/etlaw.html
http://www.space.com/34713-intelligent-aliens-machines-seti-search.html
http://www.ancient-code.com/top-scientist-states-humans-wouldnt-stand-a-chance-if-aliens-invaded/
http://sploid.gizmodo.com/carl-sagan-explains-why-we-arent-being-visited-by-alien-1608579953
https://en.wikipedia.org/wiki/The_War_of_the_Worlds_(radio_drama)
https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_invasion
http://www.bibliotecapleyades.net/vida_alien/xenology/25.0.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Communication_with_extraterrestrial_intelligence#Multi-modal_messages
http://nautil.us/issue/42/Fakes/is-physical-law-an-alien-intelligence
http://www.livescience.com/49952-stephen-hawking-warnings-to-humanity.html

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok