10.03.2014-09:08:00   |   Norbert Gaburják
#Zdravie
Ovocie má nepochybne nezastupiteľné miesto vo vyváženej a pestrej ľudskej výžive. Mnohí ľudia počas snahy schudnúť nahrádzajú rôzne pokrmy a sladkosti práve veľkými dávkami ovocia. Myslia si totiž, že čím viac ovocia zjedia, tým lepšie. Ovocie je predsa plné vitamínov a vlákniny.



Na fruktózu (ovocný cukor), ktorá sa vo veľkom množstve v ovocí vyskytuje, si treba dávať pozor. Dnes už vieme, že fruktóza je metabolizovaná inou cestou ako glukóza (hroznový cukor). Zatiaľ čo glukóza sa prednostne využíva ako rýchly zdroj energie alebo pre syntézu glykogénu (zásoba energie živočíšnych buniek), fruktóza sa spracováva v pečeni a prednostne sa premieňa na tuk namiesto toho, aby bola použitá ako zdroj energie. Štúdie ukázali, že nadmerný príjem fruktózy zvyšuje novotvorbu tuku u človeka, kým vyšší príjem glukózy takúto reakciu nevyvoláva. Nielenže je fruktóza metabolizovaná na tuk, ale zároveň inhibuje mechanizmy, ktoré zaisťujú spätnú väzbu v situácii, keď telo prijalo dostatok energie a ďalšia prijatá energia by už bola uložená vo forme tuku.

Podľa mnohých výskumov fruktóza nevyvoláva produkciu dvoch veľmi dôležitých hormónov, inzulínu a leptínu, ktoré sú dôležité pre udržovanie dlhodobej energetickej rovnováhy. Na rozdiel od glukózy, ovocný cukor nestimuluje produkciu inzulínu ako odpoveď na príjem sacharidov v potrave. Inzulín pôsobí ako prenášač glukózy do buniek a dáva signál koľko potravy bolo prijatej a kedy je čas prestať jesť. Pokiaľ sa inzulín neprodukuje, chýba signál k prerušeniu ďalšej dodávky energie a nárast hmotnosti a obezita sa môžu rozvíjať (1).


-





Ako som už spomenul, vysoké dávky fruktózy inhibujú aj produkciu leptínu, ktorý produkujú tukové bunky a ktorý pôsobí ako cirkulujúci signál k zníženiu tukových zásob znížením príjmu potravy a zvýšením energetického výdaju. Leptín je stimulovaný inzulínom vtedy, keď v jedle prijmeme sacharidy, ktoré sú štiepené na glukózu. Inými slovami, zvýšením hladiny hroznového cukru v krvi sa stimuluje sekrécia inzulínu, tá stimuluje produkciu leptínu, ktorý znižuje pocit hladu a zvyšuje energetický výdaj tela (zvýšením bazálneho metabolizmu). Množstvo podkožného tuku sa vďaka tomu nezvyšuje. Pri konzumácií fruktózy reťaz týchto reakcií neprebieha. Sú ochromené vnútorné mechanizmy kontroly energetického príjmu a energetickej rovnováhy (2).

Výskumy potvrdzujú, že fruktóza hrá kľúčovú rolu v rozvoji inzulínovej rezistivity, zníženej glukózovej tolerancie, abnormálneho lipidového profilu a vysokého krvného tlaku (3). Tieto štúdie nám presvedčivo ukazujú, že fruktóza nie je v každodennom jedálničku človeka žiaduca zložka potravy ak sa prijíma vo veľkých dávkach získaných z už spomínaného ovocia alebo aj sladených nápojov.

Myšlienky na záver

  • ovocie je zdravé a určite sa mu netreba vyhýbať, ale vzhľadom na vysoký obsah fruktózy si treba strážiť jeho príjem (hlavne ak počas dňa prijímame sladené nápoje, ktoré často obsahujú fruktózu ako sladidlo)

  • vzhľadom na to, že fruktóza nespúšťa sekréciu inzulínu, je minimálne na zamyslenie, či chceme na doplnenie energie ihneď po tréningu použiť ovocie (napr. obľúbený banán). Inzulín je silný anabolický hormón dôležitý pri budovaní svalovej hmoty. Ak vám ide o rozvoj svalovej hmoty, oveľa vhodnejšie je po tréningu požiť dnes už veľmi ľahko dostupné „gainery“ a podobné potréningové nápoje, ktoré majú zloženie zodpovedajúce aktuálnym poznatkom v oblasti biochémie a výživy




  • -

    Zdroje
    1 – Stackeová, D. (2013): Fitness manuál pro ženy. Grada
    2 – Elliott, S. S. a kol. (2002): Fructose, weight gain, and the insulin resistance syndrome. American Society for Clinical Nutrition
    http://ajcn.nutrition.org/content/76/5/911.full
    3 – Kleiner, S. M. (2010): Fitness výživa. Grada

    Príspevok sme Vám mohli priniesť vďaka stránke NG fitness – zdravo a s rozumom

    Obrázky: Bill Ebbesen, užívateľ wikimédie Iifar,
    Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

    Zdieľajte článok







    Pridať e-mail

    Najčítanejšie za rok