14.12.2020-09:00:00   |   Andrej Balážik
#Čo čítať

Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu (2019)

Autor: Roland Oravský a kol.
Odporúča: Andrej Balážik
Antivaxeri. Biorezonancia. Domáce pôrody. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. Ste prekvapení tým, s koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa stretávate? Potom vedzte, že ide len o špičku ľadovca. Lovci šarlatánov vybrali do svojej hitparády tie najväčšie evergreeny, no šarlatánske studnice múdrostí sú priam nekonečné. Akokoľvek absurdne pôsobia, vždy sa nájde niekto, kto im uverí.

Knihu zostavil člen autorského tímu In Vivo magazínu Roland Oravský.


-



Prečo ľudia veria nezmyslom? (2019)

Autor: Marek Jurkovič, Vladimíra Čavojová, Ivan Brezina
Odporúča: Andrej Balážik
História pri ceste za poznaním je bohatá na ľudské omyly. Keď však hovoríme o postfaktuálnej dobe, hovoríme o tom, že badať ústup záujmu o pravdu. Nepodložené presvedčenia sa dnes šíria rýchlejšie ako kedysi a kým ich niekto uvedie na správnu mieru, škoda je už dávno napáchaná. Navyše aj dávno vyvrátené nepravdy sa k nám neustále vracajú zo záhrobia, ako napríklad presvedčenie o plochosti Zeme. Trend ignorovania pravdy má mnoho prejavov, tím slovenských psychológov v tejto publikácii uvádza desiatky príkladov a hľadá cestu, ako v ľuďoch prebudiť kritické myslenie.

Spoluautormi knihy sú členovia autorského tímu In Vivo magazínu Marek Jurkovič a Vladimíra Čavojová, a do knihy prispel aj náš ďalší autor Dušan Valent.


-



História pre zaneprázdnených (2019)

Autor: Branislav Kovár, Jakub Drábik
Odporúča: Andrej Balážik
Vedeli ste, že pravekí lovci napriek zaužívanej predstave nekopali mamutom pasce? „Ropou" staroveku bolo drevo. Táto surovina ovplyvňovala históriu tisícky rokov. Jedinečná kniha zachytáva veľké a malé historické príbehy od praveku do 20. storočia. História pre zaneprázdnených prináša najnovšie informácie z bádania historikov a archeológov. Hrdinami knihy sú mnohé dejinné osobnosti – megalomanský Adolf Hitler, húževnatý Winston Churchill, ambiciózny „Červený barón", výnimočný Marcus Aurelius alebo záchranca Ján III. Sobieski.

Do knihy prispel aj člen autorského tímu In Vivo magazínu Dušan Valent.


-




Úžasný hmyz (2020)

Autor: Anne Sverdrup-Thygeson
Odporúča: Marek Dzurenko
Bestseller švédskej entomologičky je teraz dostupný aj v slovenskom jazyku. Thygesonová napísala knihu, ktorá neobyčajne pútavým spôsobom odhaľuje svet hmyzu, vrátane najväčších zaujímavostí a najnovších objavov. A nemusíte sa pritom obávať, že by ste niečomu nerozumeli, ak nie ste prírodovedci. Thygesonová používa jazyk bez odborných termínov, ktorý je zrozumiteľný aj pre laikov. Táto kniha vás presvedčí o tom, že hmyz má v prírode nenahraditeľnú rolu a bez neho sa jednoducho nezaobídeme.


-



Dragon Teeth (2017)

Autor: Michael Crichton
Odporúča: Marek Dzurenko
Kovboji a dinosaury. Autora techno-trilerov preslávil Jurský park a v tejto knihe sa opäť vracia k fosílnym tvorom. Crichton ju napísal už v 70. rokoch, vydania sa však dočkala až po jeho smrti. Príbeh sa odohráva na Divokom západe počas vrcholiacej “vojny o kosti” - nezmieriteľného konfliktu medzi dvoma priekopníkmi paleontológie - Othnielom Marshom a Edwardom Copeom. Ak máte chuť na western s prímesou paleontologickej tematiky, neváhajte. Kniha nedávno vyšla aj v českom preklade.



-




Something Deeply Hidden: Quantum Worlds and the Emergence of Spacetime (2019)

Autor: Sean Carroll
Odporúča: Dušan Valent
Jeden z najlepších súčasných popularizátorov fyziky a kozmológie o tajomstvách kvantovej mechaniky - pútavo, zrozumiteľne a bez ezo-nezmyslov :)


-



The Origins of Yahwism (2019)

Autori: Jürgen van Oorschot & Markus Witte (eds.)
Odporúča: Dušan Valent
Rozsiahla, ale cenovo prekvapivo dostupná publikácia mapujúca súčasnú odbornú diskusiu biblistov o pôvode a ranom vývoji boha abrahámovských náboženstiev a jeho vzniku spojením viacerých pôvodne samostatných božstiev.


-



Kulový blesk (2019)

Autor: Liou Cch'-sin
Odporúča: Roland Oravský
Reklamný text uvádza, že ide o divoko imaginatívny scifi román a ja nemôžem inak než súhlasiť. Autor sa pohráva s reálnou fyzikou, ohýba ju, naťahuje a prichádza s dychberúcimi myšlienkami, nad ktorými čitateľ uvažuje aj pod odložení knihy. Hlavný hrdina, vedec Čchen, odkrýva pravdu o princípoch guľových bleskov, záhadných prírodných fenoménoch, ktoré dodnes nie sú úplne objasnené. Samotný dej je sekundárny a román je skôr one man show geniálneho autora, ktorý pripravil úžasnú vedecko-fantastickú jazdu v podobe vedeckého bádania jedného človeka. Pozor, základné znalosti fyziky sú pre porozumenie úvah a teórií nevyhnutnosťou.


-



Nevinných 15 (2016)

Autor: Marek Mittaš
Odporúča: Roland Oravský
Staršia zbierka provokatívnych poviedok, ktoré odhaľujú najzvrátenejšie zákutia ľudskej mysle a témy, ktoré by ste určite len tak nerozoberali pri káve. Prekračovanie hraníc toho, čo je tabu, šokujúce zvraty, stopercentný prísľub silných emócií. Po dočítaní sa budete s nedôverou obzerať po svojich kamarátoch a príbuzných. A ak to s vami emočne ani nepohne, choďte sa rovno prihlásiť na psychiatriu.


-



Mor (1947)

Autor: Albert Camus
Odporúča: Roland Oravský
Klasika, o ktorej každý počul, no málokto čítal. Dej popisuje vypuknutie moru, reakciu spoločnosti a zápas rozumu a vedy, v podobe lekára Bernarda Rieuxa, proti poverám a ľudskej hlúposti. Karanténa, panika, nerešpektovanie vedcov. Skrátka viac než aktuálny príbeh, ktorého posolstvo zreje ako dobré víno.


-



Cesta späť (1931)

Autor: Erich Maria Remarque
Odporúča: Marek Jurčík
Ide o voľné pokračovanie známeho vojnového románu Na západe nič nové. Teraz autor opisuje osud skupiny vojakov po skončení prvej svetovej vojny. Čitateľovi poskytuje výnimočný pohľad na zmýšľanie ľudí neschopných zaradiť sa do bežného života po tom ako prežili hrôzy vojny. V knihe je tiež priblížená situácia v povojnovom Nemecku, ktorú si dnešný človek len ťažko môže predstaviť.


-



Fyzika nemožného (2010)

Autor: Michio Kaku
Odporúča: Marek Jurčík
Michio Kaku je teoretický fyzik zameraný na teóriu strún. Do povedomia verejnosti vošiel najmä vďaka svojím vedecko-populárnym knihám. Jednou z nich je aj Fyzika nemožného. V tejto knihe z vedeckého pohľadu hodnotí technológie známe zo sci-fi. Ide napríklad o vesmírne cestovanie, teleportáciu či cestovanie v čase. Pri vysvetľovaní používa najnovšie vedecké teórie, ktoré ale predkladá v zrozumiteľnej forme.


-



Teplo domova (2020)

Autor: Kamila Shamsie
Odporúča: Vladimíra Čavojová
Táto kniha patrí medzi tie, ktoré ma tento rok zaujali najviac. Opisuje život troch moslimských súrodencov v dnešnej anglickej spoločnosti, ktorá k svojim moslimským občanom pristupuje celkovo podozrievavo. Ich situáciu navyše komplikuje fakt, že otec, ktorý ich opustil už v detstve, bol džihádista. Príbeh má viac vrstiev – na jednej strane je to rodinná dráma komplikovaná minulosťou a romantickými vzťahmi, na druhej strane poukazuje na rôznorodosť toho, ako ľudia prežívajú svoju kultúrnu identitu. Zvýrazňuje to fakt, že máme tendenciu vnímať príslušníkov skupín, do ktorých nepatríme (tzv. outgroups) ako oveľa homogénnejšiu skupinu než tomu v skutočnosti je a na tomto príbehu vidíme, že realita je oveľa pestrejšia aj komplikovanejšia. Posledná rovina príbehu odkazuje na antickú Antigonu, čím dáva príbehu novú hĺbku.


-



Telesná výchova (2020)

Autor: Martin M. Šimečka
Odporúča: Vladimíra Čavojová
Martin M. Šimečka píše o svojom celoživotnom zanietení pre pohyb a píše o tom naozaj skvelým štýlom. V krátkych esejách rozoberá témy, ako napr. vzťah medzi telom a mysľou, pohybom a slobodou, vzťah intelektuálov k telu, vyrovnávanie sa so starnutím a pod., ktoré sú však vždy zasadené v konkrétnej fyzickej realite či osobných príbehoch. Kniha bola pre mňa zaujímavá aj ako pre človeka, ktorý lásku k pohybu objavil až v pokročilej dospelosti, a preto odporúčam knihu všetkým, ktorí (podobne ako ja) mali k telesnej výchove podozrievavý vzťah.


-



R.U.R. (1921) / Fyzikové (1962)

Autor: Karel Čapek / Friedrich Dürrenmatt
Odporúča: Tomáš Bertók
Obe knihy sú divadelné hry, kde dialógy plynú veľmi svižne. Ústrednými postavami v týchto dielach sú vedci - jedni trochu viac šialení ako tí druhí. Ktorí sú tí šialenejší je na zvážení čitateľa :) RUR sa odohráva v továrni na robotov, kde sa schyľuje k apokalypse. Fyzici sa odohrávajú v psychiatrickom sanatóriu, kde sa schyľuje k takej malej, osobnej apokalypse. Veda je tu všadeprítomná, je ju cítiť v postavách, dialógoch a aj následkoch ich činov. O vede, ak sa už zvykne písať, sa píšu väčšinou výsledky, úspechy. Opisujú sa jej osobnosti a minulosť. Málo sa venuje pozornosť tomu, aký je vplyv vedy na osud nie len ľudstva, ale aj jednotlivca. Obe tieto knihy, aj keď majú od seba dejovo ďaleko, sú výbornou "cestou do hlbín vedcovej duše", jeho emócií, logiky, zodpovednosti a šialenstva.


-



-



Simpsonovi a jejich matematická tajemství (2015)

Autor: Simon Singh
Odporúča: Tomáš Bertók
Ako správny fanúšik pop-kultúry, musím odporúčiť knižku Simpsonovi a jejich matematická tajemství. Napriek tomu, že Simpsonovci sú fenomén sami osebe kvôli svojmu osobitému humoru, často obsahujú v sebe skryté odkazy na mnohé matematické problémy a úvahy. Popularizátor Simon Singh odkrýva tieto odkazy a rozvíja úvahy o prvočíslach, teórii pravdepodobnosti či nekonečnu. Ak si niekto myslí, že matematika je nuda, je to len preto, že mu nebola odprezentovaná z jej lepšej, svetlejšej, dalo by sa povedať "žltej" strany.


-



Titulný obrázok: www.pixabay.com
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok