22.08.2016-09:44:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Záhady a zvláštne javy
#Kozmos

Aj UFO podlieha módnym vlnám

Pojem lietajúci tanier (angl. „flying saucer“) nenájdete v prameňoch spred 24. júna 1947. Iste, pod vplyvom rôznych okolností ľudia aj dávno predtým na oblohe hlásili rozmanité útvary či objekty, ktoré nevedeli identifikovať. Nezriedka ich považovali za „fantómové lietajúce stroje“ či „fantómové vojenské rakety“ (napr. v Škandinávii koncom 40. rokov) - spojenie s mimozemšťanmi však nebolo vždy v móde. Rovnako nebol v móde tvar podobný disku či tanieru. Svedkovia hlásili vzhľad týchto údajných korábov taký, aký presne zapadal do kultúrnych reálií historického obdobia, v ktorom boli zaznamenané.



V 19. storočí mali byť takéto UFO (teda „neidentifikované lietajúce objekty“) z dreva a poháňali ich vrtule. Na začiatku minulého storočia podľa svedkov vyzerali ako vzducholode alebo zložito zdobené lietajúce stroje z diel H. G. Wellsa.

Neskôr prišli do módy koráby, ktoré niesli veľké výfuky. Na nemotorných rebríkoch z nich vystupovali mohutní Marťania oblečení na spôsob postáv z lacných sci-fi „románov do kapsy“. Niesli lúčové pištole a človeku zvyknutému na veľkohlavých veľkookých ufónov, akí údajne lietajú na nablýskaných high-tech lietajúcich tanieroch druhej polovice 20. storočia, pripadajú smiešne.

Novinové prekrútenie

Ale späť k dátumu 24. 6. 1947. Ako sme spomenuli, práve na tento deň sa v rámci folklóru ufo datuje začiatok dodnes trvajúcej mánie lietajúcich tanierov. Čo sa stalo?

V utorok 24. júna 1947 biznismen z Idaha Kenneth Arnold letel vo svojom súkromnom lietadle pri Kaskádových vrchoch a zbadal niečo, čo vyzeralo ako deväť trblietajúcich sa objektov letiacich v spoločnej formácii smerom zo severu na juh neďaleko hory Mt. Rainier. Objekty mal vraj na dohľad približne tri minúty.



V novinách sa následne objavili široko publikované články, ktoré tvrdili, že Arnold videl buď deväť tanierom podobných lietajúcich strojov letiacich mimoriadnou rýchlosťou, alebo články explicitne uvádzajúce, že videl deväť lietajúcich tanierov. Zrodil sa pojem „lietajúci tanier“, ktorý je s nami dodnes.

Samotný Arnold pritom nikdy netvrdil, že videl objekty podobné tanierom. Novinári jeho výpoveď skomolili. Biznismen objekty opísal ako približne podobné bumerangu. V prepise rozhovoru s Edwardom R. Murrowom zo 7. apríla 1950 Arnold hovorí: „Tvrdili, že som povedal, že [objekty] vyzerali ako taniere. Ja som povedal, že leteli podobne ako tanier.“

Široká publicita, ktorá nasledovala, však viedla ošiaľu. V priebehu nasledovných týždňov a mesiacov ďalší a ďalší ľudia hlásili údajné pozorovania lietajúcich tanierov.

Situácia pripomínala ošiaľ „lietajúceho stroja duchov“ z novembra 1896 až mája 1897. Vtedy sa rozšírila fáma, že istý americký vynálezca skonštruoval prvý lietajúci stroj ťažší ako vzduch a po nociach ho testoval. Zakrátko ho vraj videli tisíce svedkov. Ich výpovede plnili stránky denníkov a 22. novembra 1896 údajnú „vzducholoď“ na oblohe dokonca pozorovali súčasne stovky svedkov. Napokon sa ukázalo, že zariadenie nikdy neexistovalo a išlo len o prípad masovej hystérie – výsledok zveličených príbehov, dezinterpretácií, falošných spomienok a klamov vo vnímaní.

Ibaže kým prípad „lietajúceho stroja duchov“ si zachoval regionálny dopad a napokon médiá uviedli skutočnosť na pravú mieru, tlač Arnoldovmu vysvetleniu, že jeho slová prekrútené boli, nevenovala veľkú pozornosť. A tak ošiaľ vyvolaný pôvodnými, skomolenými článkami, pokračoval. A neskončil dodnes.



Čo videl Kenneth Arnold naozaj?

S najväčšou pravdepodobnosťou rozpadávajúci sa meteoroid.

Hoci biznismen uviedol, že jav pozoroval tri minúty, v stresových situáciách sú odhady ich trvania skreslené. Napríklad počas zemetrasenia v Kalifornii v roku 1989 mnohí ľudia tvrdili, že prebiehalo viac ako minútu, hoci v skutočnosti otrasy ustali už po pätnástich sekundách. A astronómovia majú k dispozícii záznamy individuálnych meteoroidov, ktoré boli v atmosfére viditeľné približne minútu. Arnoldove svedecké výpovede tiež naznačujú, že nadhodnotil trvanie pozorovania zámenou fragmentov meteoru s výslednými kondenzačnými stopami, ktoré vznikajú pri horení telesa v atmosfére.

Arnold vzhľad toho, čo videl, prirovnal k „žiariacim žubrienkam, ktoré pulzovali a trepotali sa“. „A to zodpovedá kusom rozpadávajúceho sa meteoru, ktorý sa rozžiari, a potom, keď chladne, stemnie,“ píše vedecký publicista Keay Davidson.

Hypotézu o meteoroide potvrdzujú aj očití svedkovia. Takmer v rovnakom čase a na rovnakom mieste, ako videl Arnold „záhadné“ objekty, videli sudca mesta Boise J. M. Lampert a viceguvernér Donald Whitehead útvar silne pripomínajúci padajúci meteoroid. Ako uviedol Whitehead v Itaho Daily Statesman už 3. júla 1947, objekt mu evokoval kométu, mal mimoriadne jasnú hlavu a priehľadný dymový chvost.

Prečo ďalší svedkovia nehlásili pozorovanie tohto meteoroidu? Ako zistil Davidson z archívnych záznamov počasia, 24. júna 1947 na východ od Kaskád pokrývala väčšinu Spojených štátov a Kanady hustá oblačnosť.

Moderný folklór

Na záver dve poznámky. Po prvé: je zaujímavé, že v prieskume z augusta 1947 si bolo fenoménu lietajúcich tanierov vedomých 90 % Američanov, no ani len jedno percento sa nepohrávalo s myšlienkou, že súvisia s mimozemšťanmi. Populárne boli skôr názory, že ide o tajnú zbraň Americkej alebo Sovietskej vlády.

Po druhé: že sú lietajúce taniere kultúrnym fenoménom, prvkom moderného folklóru podobne ako iné novodobé záhady, o ktorých sme si písali (Bigfoot, bermudský trojuholník), a nie korábmi mimozemských návštev, nepriamo potvrdzuje aj dielo Američana Charlesa Forta.



Charles Fort sa zaujímal o všetky možné zvláštnosti, ktoré uzreli svetlo sveta v tlači. Nehľadiac na spoľahlivosť zdroja nazbieral odhadom 65 tisíc – či už kuriozít, alebo úplných výmyslov. Keďže mal literárny talent, na zbierke založil niekoľko populárnych kníh, ktoré sú dodnes základným zdrojom mnohých „záhadológov“ (pravda - miera, do akej Fort myslel svoje diela vážne, je na rozdiel od „záhadológov“ diskutabilná).

Fort zozbieral stovky výstrižkov o záhadných svetlách a objektoch na oblohe a pridával k nim siahodlhé špekulácie o ich mimozemskom pôvode. No zomrel v roku 1932, a tak nezažil „módu lietajúcich tanierov“. Napriek všetkej svojej fantázii nielenže neformuloval slovné spojenie „lietajúci tanier“, ani len nepostrehol, že by bol výskyt záhadných lietajúcich útvarov v tvare taniera hodný povšimnutia. No napríklad útvarom v tvare cigary ochotne venoval celé kapitoly...

-

Zdroje:
Bartholomew, R. E, Radford, B. : Hoaxes, Myths and Manias. Why We Need Critical Thinking. Prometheus Books, 2003.
Gardner, M.: Fads and Fallacies in the Name of Science. Dover, 1957.
Kukal, Z., Malina, J.: Soumrak kouzelníků. Horizont1987
Sagan, C.: The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark. Ballantine Books, 1995.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok