11.01.2017-12:30:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Zdravie
Na prvé počutie to znie lákavo. Čierna masť Black Salve (známa aj ako Cansema) je prírodný, bylinný produkt, ktorého zložky majú historicky aj farmakologicky potvrdené protirakovinové účinky.

Je v tom chyták?

Samozrejme.

A ten istý, ako pri mnohých neúčinných preparátoch alternatívnej medicíny, ktoré sa vraj opierajú o vedecké zistenia (napr. graviola, kurkuma).



Údajná účinnosť zložiek - bylín je zveličená

V prvom rade dôraz, že ide o prírodný produkt, predstavuje apel na prírodu. To je logická a argumentačná chyba, podľa ktorej je nejaká látka lepšia či bezpečnejšia preto, že je prírodná. (Mnohé prírodné látky sú prudko jedovaté a najjedovatejší toxín – botulotoxín – je prírodný, nie syntetický.)

V druhom rade, jedna vec je zistiť, že istá konkrétna chemikália z tisícok, ktoré rastlina obsahuje, v laboratórnych podmienkach – čiže v skúmavke či na bunkových kultúrach – zabíja rakovinové bunky. To dokáže povedzme aj tequila alebo akákoľvek náhla zmena podmienok. Čosi celkom iné je dosiahnuť dostatočne vysokú hladinu (!) onej látky v krvi (!) pacienta, a to bez toho, aby sme zabili samotného pacienta (!!!). Tieto zásadné fakty propagátori „zázračných prírodných preparátov“ cielene ignorujú.

Konkrétnejšie: Základom masti Black Salve je, resp. by mala byť (regulácia je chabá, dostať môžete v podstate „čierne kadečo“), bylina krvavček kanadský (Sanguinaria, angl. bloodroot). Nuž a krvavček obsahuje toxín sanguinarín, ktorý skutočne účinne zabíja bunky. Lenže... tento toxín si nevyberá a nijak nepreferuje tie rakovinové. Je to masový vrah, nie snajper.

Ďalšia zložka, ktorá sa vyzdvihuje, pretože ju používali pre rôzne medicínske účely niektoré kmene amerických Indiánov, je bylina Larrea tridentata (chaparral). Tu je situácia podobná. Výskumy na ľuďoch zatiaľ dopadli neslávne, nepodarilo sa potvrdiť účinnosť hlavnej chemickej zložky (NDGA), len vysokú toxicitu - nenávratné poškodenie pečene a obličiek. Niektoré laboratórne výskumy ale naznačili, že táto chemikália by mohla mať aspoň nejaké protirakovinové účinky a mohla by zvyšovať účinnosť iných liekov na rakovinu. Celkovo je ale výskum stále v raných štádiách.



Je to žieravina, tvrdenia o účinnosti masti sú absurdné

Samotný preparát Black Salve nie je žiadna nevinná mastička. Spáli a rozloží tkanivo, s ktorým príde do kontaktu. Nerozlišuje zdravé a choré. Ničí všetko, rad radom. A kto trochu pogúgli príbehy ľudí, ktorí ju používali, tí sami priznávajú, aké nesmierne bolestivé bolo jej používanie.

„Black Salve v podstate funguje tak, že vytvára popáleniny druhého a tretieho stupňa,“ vysvetľuje chirurg a onkológ David Gorski. Pripomína, že popáleniny druhého stupňa zasahujú až do zamše, tkaniva, ktoré je pod pokožkou, kým popáleniny tretieho stupňa zamšou prenikajú úplne.

Okrem rozleptania povrchového tkaniva ale propagátori tejto čiernej masti taktiež tvrdia, že Black Salve dokáže nejakým spôsobom účinkovať aj na hlbšie umiestnené rakovinové bunky. Takto obhajujú jej použitie na rakovinu prsníka alebo lymfatických uzlín. „Tvrdenie, že takéto masti vytiahnu z tela rakovinové bunky alebo spôsobia, že z kože vypadnú, je viac ako chybné – je absurdné,“ varuje expert na medicínu založenú na dôkazoch Steven Novella.

To, aké bolestivé je jej používanie, napovedajú jeho následky. Zúfalí chorí ľudia si vypálili do tkaniva hlboké diery. Nasledovný obrázok zachytáva rozleptanie polovice nosa (z tejto štúdie). Stránka QuackWatch pre zmenu obsahuje - okrem iného - fotky z prípadu úplnej straty nosa.


-



Aj drobné masťou vyleptané tumory sa môžu vrátiť

Žireravina Black Salve sa najčastejšie používa na rakovinu kože. „Takáto samoliečba je úplne nepotrebná,“ zdôrazňuje David Gorski. „Rakovina kože je modernými liečebnými postupmi takmer 100 % liečiteľná, a tieto postupy sú navrhnuté tak, aby minimalizovali akýkoľvek vznik jaziev.“



Na jednej strane je pravda, že ak melanóm alebo iný typ rakoviny kože nezasahuje hlbšie ako zamša, Black Salve ho môže zničiť. Podľa Gorského je tu však veľmi dôležité „ale“: „Lenže taktiež vypáli množstvo zdravej okolitej kože. Oproti pekne tvarovaným hranám kože pri chirurgickom zásahu, použitie Black Salve vedie k výrazným jazvám a deformitám.“

Onkológ teda pripomína, že síce Black Salve v neobvyklých prípadoch môže zbaviť rakoviny kože, je to však „nesmierne hlúpe riešenie“, pretože je nepresné, zanecháva príšerné jazvy, a ohrozuje život - nemusí zasiahnuť celý tumor. Ak zostanú čo i len mikroskopické zvyšky, to celkom stačí, aby sa tumory vrátili a/alebo nastal vývin metastáz.

„Aj keby tá masť bola účinná, bolo by absurdné ju používať doma v nekontrolovaných podmienkach,“ hovorí MUDr. Nadežda Bystrická z Národného onkologického ústavu. „Keď chirurg odstráni tumor, vyrezané tkanivo sa pošle patológovi, ktorý zhodnotí, či bol tumor odstránený naozaj celý. Pokiaľ to tak nie je, tumor v mieste operácie s veľkou pravdepodobnosťou znova narastie.“

Podľa Bystrickej je naivné myslieť si, že človek pri domácom používaní nejakej zázračnej mastičky včas odhadne, kedy liečbu prerušiť tak, aby sa dosiahol čo najväčší liečebný účinok pri najmenšej strate okolitého tkaniva.

„Logicky tak jedna veľká časť používateľov skončí so zmrzačeným telom, druhá časť s recidívou rakoviny v mieste použitia,“ vysvetľuje lekárka. „Nehovoriac o tom, že nádor, ktorý je viditeľný alebo hmatateľný na povrchu tela, nemusí predstavovať celé rakovinové ochorenie. Môže ísť len o špičku ľadovca.“

Podľa lekárky je preto nevyhnutné, aby každý, kto si nájde niekde na tele nejakú hrčku alebo podozrivé znamienko, navštívil lekára. A pokiaľ sa podozrenie na rakovinu potvrdí, pacient podstúpi vyšetrenie zobrazovacími metódami (napríklad CT, PET/CT alebo MR), aby sa zistilo, či niekde v tele nemá vzdialené metastázy. Ak áno, v tom prípade podľa odborníčky potrebuje viac než len lokálnu liečbu primárneho tumoru.



Black Salve ponúkajú aj predajne biopotravín a linkujú návod na jej použitie pri liečbe rakoviny

A hoci niekedy upozorňujú, že je len na impregnáciu maliarskeho plátna, nezdráhajú sa produkt zároveň kategorizovať ako „liečebnú pomôcku“ a prihodiť link na stránku, ktorá priamo navádza na použitie tejto žieraviny na liečbu rakoviny.

Malá ukážka - screenshot z e-shopu, ktorý termín „biopotraviny“ nesie dokonca aj v názve a odkazuje na stránku propagujúcu liečenie rakoviny masťou Black Salve:


-



Citát zo stránky, na ktorú e-shop odkazuje:

„Jestliže je nádor povrchní, viditelný nebo snadno hmatatelný, pak naneste mast přímo na něj. Jestliže je skrytý hluboko pod kůží, musíte nanést mast pokud možno co nejblíže nad něj. Zároveň je důležité nanést mast na celou prsní bradavku a poskytnout tak masti další příležitost k průniku.“

Áno, presne tak. Stránka radí natierať si žieravinu na prsnú bradavku!

-

Za posúdenie a doplnenie textu autor ďakuje MUDr. Nadežde Bystrickej.

-

Dôležité upozornenie: Rakovina nie je jedna choroba, ale obrovské spektrum chorôb.

Fungujúce na základe rozličných molekulárnych mechanizmov. Dokonca aj v rámci niektorých základných typov, ako je povedzme rakovina prsníka, nemusí jeden liek účinkovať na všetky podtypy, pretože sú tak rozdielne.

„Skúste si predstaviť ľudské telo ako nejaký stroj. Povedzme automobil. Verili by ste niekomu, kto by na internete predával prášok proti "poruche auta"?“ vysvetľuje MUDr. Nadežda Bystrická. „Pritom "porucha auta" môže byť rovnako široký pojem ako "rakovina", a tak medzi jedným a druhým typom rakoviny môže byť taký veľký rozdiel ako napríklad medzi nefunkčným stieračom a pokazenou brzdou. Predstava, že by sa všetky typy závad na vozidle dali vyriešiť prisypaním jedného a toho istého prášku do palivovej nádrže, odkiaľ sa prášok ani nemá ako dostať k pokazenej súčiastke, je síce krásna, ale naivná.“



Pozor na podozrivé príbehy o nepravdepodobných uzdraveniach
Opakovane sme tu varovali pred anekdotickými dôkazmi o nepravdepodobných vyliečeniach – nielenže sa zakladajú na neporozumení prirodzeným výkyvom v prejavoch chorôb a placebo efektu, resp. sa pri nich časová následnosť zamieňa s príčinnou súvislosťou (dôkazom účinnosti – tá sa ale dokazuje celkom inak, dôslednejšie). Ich detaily lekárom často nasvedčujú, že sú veľmi podozrivé - nezriedka zrejme čiastočne či úplne vymyslené a šírené (na facebooku samozrejme virálne) propagátormi či predajcami rôznych údajne zázračných preparátov. Keď sa na výskum údajných zázračných vyliečení zamerali lekári na základe reálnej lekárskej dokumentácie, dôkazy o údajných nevysvetliteľných vyliečeniach nenašli.

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok