10.11.2018-19:00:00   |   Marek Dzurenko
#Kozmos
Je to už vyše rok, čo pracovníci havajského teleskopu Pan-STARRS-1 (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System-1) oznámili objav zvláštneho objektu podlhovastého tvaru rútiaceho sa veľkou rýchlosťou skrz slnečnú sústavu. Na tom by nebolo nič zvlášť výnimočné, keby objekt pomenovaný 1I/2017 U1 (alebo familiárnejšie 'Oumuamua) nebol prvým známym telesom medzihviezdneho pôvodu v našej slnečnej sústave.

Prakticky okamžite vyvstali špekulácie o tom, že by mohlo ísť o mimozemskú technológiu, ba dokonca sa naň zamerali rádioteleskopy projektu Breathrough Listen v nádeji, že zachytia rádiové signály. Objekt však ostáva ticho. To neodradilo dvojicu harvardských vedcov od toho, aby v novej štúdii nepredložili hypotézu, že medzihviezdny asteroid by mohol byť solárnou plachetnicou.


Keď sme jeho prítomnosť detekovali prvýkrát, nachádzal sa blízko Slnka vo vzdialenosti iba 0.22 AU, čo je takmer štvrtina vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom (1 AU – astronomická jednotka sa rovná vzdialenosti takmer 150 miliónov km). V tom čase nevykazoval žiadne stopy po odplyňovaní, ktoré by sme očakávali v prípade, že naozaj ide o kométu. To by sa prejavilo typickým „chvostom“, ktorý bežne pozorujeme pri kométach. Po prelete okolo Slnka 'Oumuamua výrazne zvýšil svoju rýchlosť.

Mimozemská sonda?

Práve nečakaná akcelerácia viedla harvardských astronómov Shmuela Bialyho a Abrahama Loeba k tomu, aby prišli s vysvetlením, že neobvyklé zrýchlenie telesa bolo spôsobené solárnou radiáciou. Autori štúdie vyrátali, že aby k tomu došlo, musel by 'Oumuamua mať taký pomer hmotnosti a povrchu, že by bol extrémne tenký – od 0,3 do 0,9 milimetra. Podľa autorov by sa objekty takéhoto tvaru nemali vyskytovať prirodzene.

A tak sa dostali k mimoriadnemu tvrdeniu – 'Oumuamua by mohol byť slnečnou plachetnicou. Autori štúdie ďalej vyrátali, že napriek nepatrnej hrúbke by mal vydržať cesty na galaktickej škále so vzdialenosťou okolo 5 kiloparsekov (16 300 svetelných rokov). Zvládol by aj zrážky s plynnými oblakmi a prachovými časticami a namáhanie vplyvom rotácie a slapových síl. Podľa Bialyho a Loeba sa tak nedá vylúčiť možnosť, že 'Oumuamua je prieskumná sonda mimozemskej civilizácie vyslaná na preskúmanie vnútornej časti slnečnej sústavy. Skutočne vzrušujúca predstava.


Oprávnený skepticizmus

Legendárnymi slovami Carla Sagana – „mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy“, a tak je väčšina vedcov skeptická voči umelému pôvodu objektu.

„Tak ako väčšina vedcov, aj ja by som si želal, aby existoval presvedčivý dôkaz mimozemského života, ale toto ním nie je,“ vyjadril sa Alan Fitzsimmons, astrofyzik z Queens University v Belfaste pre tlačovú agentúru AFP. „Už bolo dokázané, že jeho pozorované vlastnosti sú v súlade s tým, že ide o kométe podobný útvar vyvrhnutý z inej hviezdnej sústavy. A niektoré z argumentov v tejto štúdii sú založené na číslach s veľkými možnými odchýlkami“, dodal.

Astrofyzička Katie Mack z North Carolina State University napísala na Twitteri, že „Vec, ktorú treba pochopiť je, že vedci radi vypublikujú neobvyklú myšlienku, ak existuje čo i len najmenšia pravdepodobnosť, že by mohla byť správna. Ale kým sa nevyčerpá každá iná možnosť tucetkrát dokola, asi ani samotní autori tomu neuveria.“

Samotný Shmuel Bialy odpovedal AFP na otázku, či naozaj verí, že 'Oumuamua bol vyslaný mimozemšťanmi, takto: „Nepovedal by som, že verím, že bol vyslaný mimozemšťanmi, pretože som vedec a nezakladám si na viere. Spolieham sa na dôkazy, ktoré predkladajú možné fyzikálne vysvetlenie pre pozorované javy.“


Je možné medzihviezdneho návštevníka dobehnúť?

Podrobne preskúmať teleso a overiť hypotézu o jeho mimozemskom pôvode by bolo možné, keby sme sa k nemu dokázali priblížiť pomocou vesmírneho plavidla. Problémom je to, že už pri prvotnej detekcii bol 'Oumuamua na ceste preč zo slnečnej sústavy. Navyše sa pohybuje závratnou rýchlosťou okolo 26 km/s, čo je viac, než akékoľvek doteraz vyslané ľudské plavidlo.


-


Takto by mohli vyzerať svetelné plachetnice projektu Breakthrough Starshot schopné medzihviezdneho návštevníka dobehnúť a preštudovať.


Mimovládna organizácia Iniciatíva pre medzihviezdny výskum (Initiative for Interstellar Studies alebo i4is) spustila Projekt Lyra, ktorý preskúmal možnosti vyslania plavidla k 'Oumuamua. Bolo navrhnutých niekoľko možností, ktoré by mohli byť uskutočniteľné v horizonte 5-10 rokov. Jednou z pokročilejších je Breakthrough Starshot, technológia blízkej budúcnosti, ktorá ráta s vyslaním flotily laserom poháňaných svetelných plachetníc k najbližším hviezdam.

Bohužiaľ, zatiaľ žiadna vesmírna agentúra reálne neplánuje misiu k 'Oumuamua. Záhadný objekt tak pravdepodobne opustí slnečnú sústavu s tým, že naveky zostane opradený tajomstvom.

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.



Zdroje

https://arxiv.org/abs/1711.03155
https://arxiv.org/abs/1803.07022v2
https://arxiv.org/abs/1810.11490
https://phys.org/news/2018-11-oumuamua-extraterrestrial-solar.html
https://phys.org/news/2018-11-scientists-harvard-alien-spacecraft-theory.html

Obrázky: ESA (perex), Futurilla @ Flickr
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok