21.06.2016-19:59:00   |  
#Kozmos
Jeden z najzaujímavejších okamihov týkajúcich sa komét v slnečnej sústave nastal v roku 1994, keď gravitácia Jupitera pritiahla kométu Shoemaker-Levy 9 príliš blízko a tá explodovala v jeho atmosfére silou výbuchu 6 miliónov megaton TNT. Tento úkaz sledovali astronómovia prakticky v priamom prenose. Čo sa teda stalo?



Ako vieme, kométy sú pozostatky z obdobia vzniku Slnečnej sústavy, tvorené hlavne vodným ľadom, prachom a rôznymi, spravidla zamrznutými plynmi. Zvyčajne nie sú väčšie ako niekoľko kilometrov.

Vyskytujú sa v dvoch hlavných oblastiach: v Kuiperovom páse (za obežnou dráhou Neptúna) alebo v Oortovom mraku na úplnom okraji našej sústavy. Delíme ich do dvoch hlavných skupín: na kométy s krátkou dobou obehu okolo Slnka (do 200 rokov), a na kométy s dlhou dobou obehu (nad 200 rokov). Tieto objekty nerušene a prakticky nenápadne obiehajú Slnko po (zvyčajne) eliptických dráhach a keď sa k nemu dostanú blízko, vytvoria svoj charakteristický dlhý "chvost". Takou kométou bola aj Shoemaker-Levy 9, až kým do hry nevstúpil Jupiter.

Ten jej dráhu odklonil a pôsobil na kométu svojou nesmiernou gravitáciou, dokiaľ ľadové teleso jeho atmosféra neroztrhla na tisíce kúskov.

Tento výbuch bol tak silný, že na istý čas boli stopy výbuchu (viditeľné aj na fotografii) viac markantné ako typická "červená škvrna" Jupitera.




-



-



Pozostatky plynu a prachu po explózii siahali až 22 km nad oblaky planéty. Takéto nárazy sa síce nedejú príliš často, ale v minulosti boli omnoho bežnejšie. Najväčšej planéte Slnečnej sústavy môže ďakovať každý z nás, keďže pre Zem plní v skutku životne dôležitú úlohu; odkláňa alebo ničí drvivú väčšinu komét, ktoré smerujú k našej planéte a potenciálne by ju mohli ohrozovať. Dôsledky nárazu kométy by mohli byť fatálne. Spomínate si ešte na dôvod vyhynutia dinosaurov?

Našťastie pre zložitý život na Zemi „veľký brat“ našej planéty robí svoju prácu dôkladne a my len zriedka prídeme do priameho kontaktu s pozostatkami preletu komét. Deje sa tak napríklad každý rok v auguste, keď Zem pravidelne preletí miestami, kde sa nachádza orbita kométy Swift-Tutle a jej pozostatky k nám dopadajú v podobe meteorického dažďa.

Zaujímavosťou je predpoklad, že v minulosti, keď boli dopady komét a meteoritov na Zem omnoho bežnejšie, sa pravdepodobne práve takýmto spôsobom dostala na našu planétu väčšina našej životodarnej tekutiny - vody. Zdá sa tak, že aj keď kométy niekedy neposlúchajú, môže to byť na niečo dobré.

-

Autor: Zuzana Hrušovská



Zdroje:
https://www.missionjuno.swri.edu/jupiter/collisions?show=hs_jupiter_collisions_story_what-if-shoemaker-levy-9-hit-our-planet
http://space-facts.com/comets/
http://www.space.com/53-comets-formation-discovery-and-exploration.html
https://www.newscientist.com/article/dn9975-top-10-comets/#faq2

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok